Co se v článku dozvíte:
Pro tento týden bude v hledáčku investorů zůstávat především dění kolem celní politiky USA. Různá prohlášení Donalda Trumpa k obchodním partnerům jako tradičně budou přinášet volatilitu na trh. Vyčkává se na potenciální vytýkací dopis pro EU či možnou dohodu, která by mohla přijít i během víkendu. Obě informace budou mít sílu trh rozpohybovat.
Vedle celní politiky USA se bude sledovat rozjezd výsledkové sezóny za druhý kvartál 2025, kde prim budou hrát zámořské velké banky jako JP Morgan, Wells Fargo či Citigroup v úterý, Morgan Stanley a Goldman Sachs ve středu. Ale vedle bankovního sektoru se představí například firmy jako Novartis či Netflix (čtvrtek).
„Celkově očekáváme zvýšenou volatilitu kvůli potenciální rétorice Donalda Trumpa k celní politice USA. Výsledková sezóna by mohla přinést kladný příspěvek vzhledem k dřívějšímu výraznému umírnění očekávání,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.
Makroekonomický výhled
Z pohledu makrodat se analytici zaměří v USA na úterní spotřebitelskou inflaci CPI za červen (oček. 2,6 po 2,4 % r/r), středeční průmyslovou produkci za červen (oček. +0,1 po −0,2 % m/m), čtvrteční maloobchodní tržby za červen (oček. +0,1 po −0,9 % m/m) a páteční sentiment dle univerzity v Michiganu na červenec (oček. 61,5 po 60,7 b. m/m).
V Německu se soustředí na úterní indexy ZEW, kde se čeká zlepšení jak v hodnocení stávající situace, tak v očekáváních. V Číně se zaměří na úterní HDP za 2. kvartál 2025 (oček. 5,1 po 5,4 % r/r), průmyslovou produkci za červen (oček. 5,6 po 5,8 % r/r) a maloobchodní tržby za červen (oček. 5,2 po 6,4 % r/r).