Dění na světovém trhu
- Hlavními tématy uplynulého týdne na finančních trzích byla pokračující výsledková sezóna, spekulace ohledně budoucího vývoje sazeb a tradičně také cla a obchodní dohody ze strany USA. Výsledková sezóna v USA prozatím vyznívá spíše příznivě. Ze zhruba jedné třetiny firem v S&P 500, které již oznámily své výsledky, překonává očekávání 83 % z nich, což je nejvyšší poměr za 4 roky. Nicméně u mnoha velkých firem (např. General Motors, Lockheed Martin či Intel) můžeme vidět po zveřejnění výsledků velmi výrazné propady akcií, které většinou souvisí s opatrnými výhledy. Optimismus pak na trhy přinesla informace o uzavření obchodní dohody mezi USA a Japonskem. Prezident Donald Trump ve čtvrtek navštívil Fed a následně prohlásil, že netrvá na odvolání Jeroma Powella z čela centrální banky. V Evropě se pozornost soustředila na zasedání ECB. Ta ponechala sazby beze změny a potvrdila tak očekávání pomalého tempa snižování sazeb v průběhu tohoto roku.
- Americký akciový index S&P 500 zakončil týden s růstem o 1,2 % t/t a pohybuje se okolo svých historických maxim, evropský EuroStoxx 600 přidal „jen“ 0,3 % t/t. Domácí index PX přidal 1 % a rostl již čtvrtý týden v řadě, přičemž se ve čtvrtek dostal rovněž na své nové historické maximum.
Společnosti na BCPP
- Výsledkovou sezónu na pražské burze odstartovala Moneta. Ta dosáhla za druhé čtvrtletí tohoto roku čistý zisk ve výši 1 628 mil. Kč (+15 % r/r), mírně nad odhady analytiků (1 601 mil. Kč). Management zároveň zvýšil na základě dosavadního vývoje celoroční výhled na čistý zisk na 6,3 – 6,4 mld. Kč (doposud 6 mld. Kč). Reakce investorů na pozitivní výsledky však byla jen relativně vlažná a akcie v souhrnu celého týdne přidala „jen“ 0,8 % na 146,2 Kč.
- Ministerstvo obrany oznámilo, že koupí ruční zbraně a příslušenství od společnosti Česká zbrojovka ze skupiny Colt CZ Group v hodnotě až 4,26 mld. Kč. Zakázka bude mít podobu rámcové dohody na roky 2025 až 2031, která umožní zadávat jednotlivé kontrakty podle potřeb české armády. Colt CZ počítá letos s růstem tržeb na 25 mld. Kč, splnění tohoto výhledu přitom management podmínil podepsáním několika významných kontraktů, mezi něž může patřit právě oznámená dohoda s Ministerstvem obrany. Akcie nicméně zakončily týden na úrovni 733 Kč (-1,5 % t/t).
- Nejlepší výkonnost v rámci hlavního trhu pražské burzy v uplynulém týdnu předvedly akcie Kofoly (+4,1 % t/t na 528 Kč). Žádné významnější zprávy o společnosti zveřejněny nebyly a růst tak byl spíše jen korekcí poměrně výrazného propadu v předchozím týdnu. Naopak nejvíce ztrácely méně likvidní emise jako Photon Energy (-4,7 % t/t) a Primoco (-4,1 %). Ani zde jsme nezaznamenali žádné významnější zprávy, nízká likvidita pak způsobuje vyšší volatilitu u těchto akcií.
Výhled na příští týden
- Příští týden bude bohatý na události od rozhodnutí centrálních bank po výsledkovou sezónu. Ve středu večer oznámí výsledky svého zasedání americký Fed, který by měl dle očekávání trhů ponechat svoji úrokovou sazbu v intervalu 4,25 – 4,50 %. Trhy očekávají, že se šéf Fedu Jerome Powell nepodvolí opakovanému naléhání prezidenta Trumpa na snížení úrokových sazeb a s takovým krokem počká, dokud nebude jasnější efekt zvýšených cel na americkou inflaci a růst. V pátek bude zveřejněna změna zaměstnanosti v USA za červenec, kde se čeká znatelné zpomalení přírůstku ze 147 tis. v červnu na 110 tis. v červenci. V plném tempu bude výsledková sezóna, když budou své hospodářské výsledky za 2Q25 reportovat společnosti jako Apple, Amazon či Meta. Investoři však budou svoji pozornost také upírat k datu 1. 8. (pátek), od nějž chce Donald Trump uvalovat jednostranně cla na obchodní partnery, pokud do té doby nebude podepsána obchodní dohoda. Podle posledních výroků vidí D. Trump pravděpodobnost podepsání obchodní dohody s Evropskou unií jako 50 %. Ceny rizikových aktiv budou podle nás příští týden nejvíce záviset právě na výsledku vyjednávání mezi USA a EU a rovněž na výsledcích technologických gigantů. Výhled na příští týden máme spíše opatrný vzhledem k zatím obtížnému vyjednávání mezi USA a EU.
- V Praze bude pokračovat výsledková sezóna bankovními tituly. Ve čtvrtek zveřejní čísla za 2Q Komerční banka. Na úrovni čistého zisku očekáváme výsledek 4,0 mld. Kč, meziročně o 13 % výše. Za tímto vývojem by měl být růst všech hlavních výnosových položek a rozpouštění dříve vytvořených opravných položek. V pátek pak naváže rakouská Erste Group Bank, u které očekáváme jen velmi mírný meziroční pokles čistého zisku (-1 % r/r) na 840 mil. EUR. Pokračující růst úrokových výnosů a výnosů z poplatků je kompenzován relativně rychlým růstem provozních nákladů. Nicméně přesto na základě dosavadního vývoje vidíme prostor pro zvýšení celoročního výhledu.
- Za klíčová makrodata pro příští týden považujeme čtvrteční indexy nákupních manažerů v Číně za červenec (průmysl oček. 49,7 b. po 49,7 b., služby oček. 50,3 b. po 50,5 b.) a přírůstek zaměstnanosti v USA za červenec v pátek (oček. +110 tis. míst po 147 tis.). Investoři budou během týdne dále sledovat první odhad HDP v USA za 2. kvartál (oček. +2,4 % r/r po -0,5 %), spotřebitelskou inflaci PCE v USA za červen (oček. +2,5 % po 2,3 %) a americké indexy nákupních manažerů ISM a spotřebitelskou důvěru dle Univerzity v Michiganu.