Pravidelný týdenní komentář k trhu

4-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Milan Vaníček vede a koordinuje oddělení Research (výzkum finančních trhů), které se zamýšlí nad investičním výhledem a sestavuje investiční strategii, resp. zasazuje ji do očekávaného ekonomického a politického vývoje.



Dění na světovém trhu

Uplynulý zkrácený týden o páteční svátek (Velký pátek) investoři sledovali celní politiku USA, zasedání ECB a výsledkovou sezónu za 1Q25. V rámci celní politiky USA „ráznější“ slova nezazněla, a tak se sledovala výměna názorů USA a Číny, kteří jsou jedni z nejdůležitějších aktérů celních válek vzhledem k velikosti ekonomik i zahraničního obchodu. Skutečností je, že aktuální cla přesahující 100 % na obě strany víceméně zastavila vzájemný obchod obou zemí. Taková situace bude mít/má negativní následky do vývoje globální ekonomiky a hlavním ukazatelem tak bude čas a současně vůbec možnost dohody, která umožní otevření vzájemného obchodu. Investoři tuto situaci vnímají a z obezřetnostního důvodu se uchylují k bezpečnějším aktivům (dluhopisy či zlato). Zasedání ECB přineslo očekávané snížení sazeb o 25 b.b., ale co více i poměrně holubičí vyznění. Na snižující se výnosy v EU reagovaly příznivě především realitní společnosti. Výsledková sezóna za 1Q25 zatím přináší smíšená data. Očekávaným a hlavním důvodem je buď absence či podmíněné výhledy vzhledem k nejistotě pramenící z nové celní politiky USA. Nepříznivá situace mezi USA a Čínou v rámci vyjednávání o clech s dopadem do technologických firem (např. NVIDIA) a rozporuplný začátek výsledkové sezóny za 1Q25 byly důvody pro pokles zámořských akcií. Konkrétně pak akciové indexy v USA měřeno indexem S&P 500 zakončily týden poklesem o 1,3 % t/t. Evropa z důvodu relativně klidného prostředí z odložených celních požadavků USA o 90 dní a výhledu na nižší cenu financování přes snižování sazeb ECB se prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 posunula výše o 4,1 % t/t. Domácí index PX následoval vývoj v Evropě a přidal 3,2 % t/t na 2049,8 bodu.

 

Společnosti na BCPP

Podle webu Seznamzpravy.cz skupina Czechoslovak Group (CSG) uvažuje o vstupu na zahraniční burzu. Podle zdroje, který web cituje, je však potenciální listing zatím v rané fázi příprav a není jisté, jestli se uskuteční. Mluvčí CSG Andrej Čírtek odmítl informace o možném IPO komentovat. Článek dále uvádí, že s přípravou vstupu pomáhá skupině CSG mimo jiné americká investiční banka JP Morgan, s níž už společnost spolupracovala na emisi dluhopisů v USA. Pokud by se CSG rozhodla v dohledné budoucnosti na burzu vstoupit, využila by podle nás ideálního načasování vzhledem k prudkému růstu vlastního hospodaření i skoku ve valuačních násobcích významných evropských zbrojařů, jejichž akcie se veřejně obchodují. Podotýkáme, že článek neuvádí, zda by potenciální IPO CSG obnášelo emisi nových akcií, prodej části podílu současným jediným akcionářem Michalem Strnadem anebo oboje současně. V hypotetickém případě, že by společnost vydávala nové akcie a navýšila vlastní kapitál, by takový krok mohl být pozitivní pro dluhopisy CSG 8,0/2028, které se obchodují na pražské burze.

 

Agentura S&P potvrdila rating EP Infrastructure (EPIF) na stupni „BBB-“ se stabilním výhledem. Podle agentury se výrazně snížila expozice společnosti na Rusko prostřednictvím tranzitu ruského plynu plynovodem Eustream. Zadlužení EPIF (čistý dluh k EBITDA) by se pak v následujících letech mělo pohybovat kolem úrovně 4x. Podíl ve skupině EPH (44 % všech akcií), která je majoritním vlastníkem EPIF (69% podíl), je součástí portfolia fondu J&T Arch Investments.

 

Největší ztráty z akcií na pražské burze zaznamenal Photon Energy (-1,2 % t/t na 20,2 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace, a tak pohyb přisuzujeme technickému vývoji. Naopak nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne na domácím parketu bylo VIG (+6,6 % t/t na 998 Kč). Ani u VIG nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace, ale celkově došlo v uplynulém týdnu k návratu finančních titulů po propadu z přechozího týdne po odložení platnosti zvýšených cel na Evropu ze strany USA o 90 dní.

 

Výhled na příští týden

I příští týden bude zkrácený pro Evropu o pondělní svátek. Avšak USA pojede celý týden. Sledovat se bude stále dění kolem celní politiky USA zřejmě hlavně se zaměřením na Čínu. Další vyostření situace, nebo naopak uvolnění napětí by mohlo být jedním z hlavních bodů určujících vývoj rizikových aktiv pro nejbližší období. Vedle toho se bude dále sledovat výsledková sezóna, a to například firmy jako AT&T, SAP, Intel či Alphabet. Celkově očekáváme přetrvání volatilního obchodování v návaznosti na vývoj kolem celní politiky USA.

 

Z domácího trhu se zaměříme na zahájení výsledkové sezóny za 1Q25 a to konkrétně pátečním zveřejněním čísel Monety. Na úrovni čistého zisku očekáváme meziročně 16% růst na 1 493 mil. Kč, za kterým jsou především pokles úrokových nákladů na klientské vklady a nízké rizikové náklady. Zároveň neočekáváme, že by management v tuto chvíli měnil svůj výhled jak pro tento, tak následující roky. Výsledky by tak měly být bez výraznější tržní reakce, pokud naplní naše projekce.

 

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na čtvrteční pravidelná týdenní data z trhu práce a v průběhu týdne na data z trhu nemovitostí. V Německu se zaměříme na čtvrteční indexy IFO, které by měly lehce ustoupit na všech úrovních.

 


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.