Dění na světovém trhu
Předposlední dubnový týden byl pro většinu evropských trhů včetně domácí burzy zkrácený o pondělní svátek. Nicméně USA se obchodovala celý týden. V popředí zájmu investorů byla nadále témata jako celní politika USA se zaměřením na Čínu, jednání o Ukrajině a výsledková sezóna za 1Q25. Především dění kolem nové celní politiky USA dokáže významně hýbat s tržní náladou. Začátek týdne nás zastihl ještě s negativními komentáři předně vůči Číně a její neochotě podvolit se tlaku USA. K tomu se přidaly náznaky, že Trump se snaží ovlivnit či nahradit šéfa Fedu J. Powella a ovlivňovat tak nezávislost americké centrální banky. V průběhu týdne se oboje téma vyčerpalo a uklidnilo. V případě Číny zatím velký pokrok v obchodních jednáních s USA učiněn nebyl, což trh stále vnímá jako výrazný rizikový faktor, ale ani se situace nevyhrotila. V případě šéfa Fedu došlo k narovnání předchozí rétoriky a uklidnění situace. Ani z časového hlediska by snaha o odvolání nedávala příliš smysl, protože mandát J. Powella končí v květnu 2026. Jednání o potenciálním míru na Ukrajině se opětovně nikam neposunula. Výsledková sezóna je prozatím vnímána dle očekávání nevýrazně a hlavním důvodem je buď absence výhledů či jejich podmíněnost směrem k vývoji v celní politice USA. Zklidnění situace na poli jednání o clech mezi USA a Čínou a odvrácení zpráv o vměšování americké administrativy do nezávislosti Fedu přinesly pozitivní náladu na akciové trhy, které se lehce oklepaly z předchozích propadů. Konkrétně pak akciové indexy v USA měřeno indexem S&P 500 zakončily týden růstem o 3,5 % t/t. Evropa se pak prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 posunula výše o 2,7 % t/t. Domácí index PX následoval vývoj v Evropě a přidal 1,6 % t/t na 2082,1 bodu.
Společnosti na BCPP
Výsledkovou sezónu za 1Q na pražské burze odstartovala v pátek Moneta. Čistý zisk byl meziročně vyšší o 14 % r/r na úrovni 1,5 mld. Kč zásluhou 13% růstu čistých úrokových výnosů a 15% růstu výnosů z poplatků. Management zároveň potvrdil svůj celoroční cíl, kde očekává čistý zisk okolo 6 mld. Kč. Valná hromada společnosti schválila všechny body programu včetně hrubé dividendy ve výši 10 Kč na akcii (6,9% hrubý div. výnos). Akcie se budou naposledy obchodovat s nárokem na tuto dividendu v pondělí 28. dubna. Akcie v souhrnu celého týdne posílily o 5,2 % na 145,4 Kč a postupně se vrací ke svým historickým maximům okolo úrovně 150 Kč.
Podle zdrojů agentury Bloomberg je ČEZ blízko prodeje většinového podílu ve společnosti EDU II, prostřednictvím které se realizuje projekt dostavby jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Transakce by údajně mohla být oznámena v příštích týdnech. ČEZ ani ministerstvo financí informaci nekomentovali. ČEZ odhaduje dosavadní náklady spojené s dostavbou Dukovan na přibližně 200 mil. dolarů (4,3 mld. Kč), které by vláda společnosti kompenzovala. Převzetí EDU II vládou bychom vnímali pozitivně vzhledem k tomu, že by odpadla rizika spojená s náklady na projekt a případným výrazným nárůstem zadlužení ČEZu. Titul zakončil týden na 1132 Kč (-1,3 % t/t).
Podle hlášení regulátorovi prodal generální ředitel Colt CZ Group Radek Musil celkem 21,1 tis. akcií společnosti za ceny v rozmezí 684–696 Kč/akcie, tj. v celkovém objemu cca 14,5 mil. Kč. K prodejům došlo 14. až 17. dubna na pražské burze. Transakce CEO Musila navazují na prodeje ze strany předsedy představenstva Jana Drahoty, k nimž došlo 31. 3. až 2. 4. Drahota tehdy prodal 31,8 tis. akcií za ceny 732 až 738 Kč/ks, tj. v celkovém objemu 23,4 mil. Kč, přičemž naposledy prodával významné objemy akcií již na podzim. Prodeje akcií vrcholným managementem bývají trhem obvykle vnímány negativně. Titul zakončil páteční obchodování na 678 Kč (-0,3 % t/t).
Společnost Kofola ČeskoSlovensko v tiskové zprávě uvedla, že nezveřejní svou výroční zprávu za rok 2024 v původně plánovaném termínu 28. dubna 2025, ale v novém termínu 21. května 2025. Důvodem jsou především provedené rozsáhlé akvizice v roce 2024, které aktuálně přispěly k vyšší náročnosti přípravy výroční zprávy. Kofola již 17. února oznámila své předběžné výsledky (tržby a zisk EBITDA). Z našeho pohledu nepředpokládáme, že by prodloužení přípravy výroční zprávy mělo výraznější dopad na samotné finální výsledky, ale vnímáme, že běžně je podobný posun vnímán nepříznivě. Titul zakončil páteční seanci na 454,5 Kč (+1,7 % t/t).
Největší ztráty z akcií na pražské burze zaznamenal ČEZ (-1,3 % t/t na 1132 Kč). Domníváme se, že na cenu titulu dolehla informace z informačního letáku politické strany ANO, který hovořil o možnosti vykoupit minority společnosti, ale za peníze samotného ČEZu. Jednou z možností je tak vlastní odkup akcií, ale ten se dá provádět za maximálně tržní ceny. To mohlo některé investory, kteří spekulují na výkup minorit nabídkou od státu mírně znervóznět. Naopak nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne na domácím parketu byla Moneta (+5,2 % t/t na 145,4 Kč). Banka zveřejnila solidní sled čísel za 1Q25 a potvrdila výhled. Současně valná hromada schválila hrubou dividendu 10 Kč/akcii (6,9% hrubý div. výnos), kde bude poslední den s nárokem v pondělí 28. 4.
Výhled na příští týden
I přelom dubna a května bude zkrácený pro domácí trh a většinu Evropy o čtvrteční svátek. USA bude otevřené bez přestávky. Sledovaná témata se měnit nebudou. Nadále bude v hledáčku investorů dění kolem celní politiky USA, vývoj na Ukrajině a výsledková sezóna za 1Q25. Zvýšená volatilita bude pravděpodobně hlavním tématem, jak jsme již u výroků D. Trumpa ohledně cel zvyklí. Ani v příštím týdnu bohužel neočekáváme, že by se nějak významně posunulo dění na Ukrajině alespoň směrem ke klidu zbraní. Výsledková sezóna bude pokračovat nejrušnějším týdnem co se počtu zveřejnění týká. Mezi společnostmi zveřejní svá data za předchozí kvartál například Meta, Microsoft, Apple, Amazon, Pfizer a mnoho dalších. Celkově čekáme volatilní týden s tím, že výsledky firem mohou při větším klidu na politické scéně více určovat směr investorské nálady.
Z domácích zpráv bude v plném proudu výsledková sezóna za 1Q25. V pondělí zveřejní Primoco ještě výsledky za celý rok 2024. Vzhledem k tomu, že nedošlo k žádnému oznámení ze strany společnosti směrem k novým kontraktům, tak předpokládáme, že 4Q jen minimálně ovlivnilo celoroční čísla. Jen připomínáme, že EBITDA k 9M24 byla 170 mil. Kč.
Philip Morris ČR zveřejní své hosp. výsledky za rok 2024 v úterý 29. 4. Očekáváme meziroční růst konsolidovaných tržeb o 4,8 % na 21,56 mld. Kč. Hlavním důvodem je cenový efekt. Čistý zisk odhadujeme na 3,74 mld. Kč (+12 % r/r). Očekáváme, že návrh na hrubou dividendu bude ve výši 1360 Kč/akcii (+11,5 % r/r a 7,7% hrubý div. výnos).
Ve středu zveřejní čísla Komerční banka (KB) a Erste Group. U KB čekáme na úrovni čistého zisku výsledek 3,7 mld. Kč (+31 % r/r). Za tímto vývojem by měl být růst všech hlavních výnosových položek, mírný pokles provozních nákladů a rozpouštění dříve vytvořených opravných položek. Neočekáváme, že by management v tuto chvíli měnil svůj celoroční výhled.
V případě Erste Group očekáváme naopak meziročně mírný pokles zisku (-5 %) mimo jiné kvůli tlaku na růst mezd a zvýšení bankovních daní v Rakousku a Maďarsku. Nicméně také zde očekáváme potvrzení celoročního výhledu, který počítá s návratností hmotného kapitálu (ROTE) na úrovni 15 %. Čísla za 1Q by pak měla splnitelnost tohoto cíle podpořit.
Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na středeční HDP za 1Q25 (oček. +0,3 po 2,4 % q/q anualizovaně), čtvrteční ISM průmyslu za duben (oček. 48,0 po 49,0 bodu m/m) a páteční data z měsíční zaměstnanosti za duben (oček. 125 po 228 tis. nových prac. míst). V Německu se zaměříme na středeční HDP za 1Q25 (oček. -0,2 po -0,2 % r/r), spotřebitelskou inflaci CPI za duben (oček. 2,0 po 2,2 % r/r). V Číně se zaměříme na středeční PMI průmyslu za duben (oček. 49,8 po 50,5 bodu m/m) a PMI služeb za duben (oček. 50,7 po 50,8 bodu m/m).