Makro: Hlasy z ČNB pro stabilitu sazeb

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 



Členové bankovní rady České národní banky (ČNB) Jan Kubíček a Jakub Seidler se vyslovili pro stabilitu sazeb na dalším zasedání. Jan Kubíček v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že inflační rizika přetrvávají a nevidí důvod, aby měnová politika byla expanzivní. Kubíček vidí neutrální sazbu kolem 3,5 procent, přičemž prostor pro další pokles sazeb je omezený. Pozornost si podle Kubíčka zasluhují inflační rizika, jako je růst mezd a nemovitostí. Jakub Seidler v rozhovoru pro Reuters vypíchl, že inflace ve službách zůstává stále zvýšená. Zrychlený růst cen potravin by normálně centrální bankéři brali na menší váhu, ale nyní je to citlivá položka, která má dopad i na inflační očekávání domácností. Současně je třeba sledovat obrat ve fiskální politice v Německu, protože ekonomický vývoj v zahraničí se může překlopit z protiinflačního rizika v proinflační. Podle Seidlera je nyní vhodné zachovat mírně restriktivní měnovou politiku, dokud rizika neodezní. Komentáře podporují naše očekávání, že na dalším zasedání (26. března) ČNB ponechá sazby beze změny na 3,75 %.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.