Dění na světovém trhu
Na konci předminulého týdne se opětovně rozvířily vody na poli obchodních jednání mezi USA a Čínou kvůli zvýšené kontrole vývozu tzv. vzácných hornin ze strany Číny. Na tento krok reagoval D. Trump hrozbou až 100% cla na dovozy z Číny od 1. listopadu. Ještě v průběhu minulého víkendu se toto riziko snížilo díky zklidněným komentářům z obou stran, ale současně toto riziko determinovalo volatilní obchodování v průběhu uplynulého týdne. Navíc se ke konci týdne přidalo riziko některých nesplácených bankovních úvěrů v USA a pozitivní sentiment dostal celkově jisté trhliny. Ke klidnění volatilních obchodních seancí pomáhal začátek výsledkové sezóny v USA, kde především velké investiční banky v čele s Goldman Sachs či JP Morgan dodávaly lepší čísla, než se očekávalo. Situaci v Evropě charakterizovala Francie, resp. tamní politická situace, kdy nový premiér ustál hlasování o důvěře vlády, což pomohlo lehce stabilizovat především dluhopisové trhy. Geopolitická scéna zaznamenala mírové kroky na Blízkém východě, kde se D. Trumpovi podařilo zklidnit situaci a přimět Hamas a Izrael k nalezení příměří. Z evropského hlediska byla geopolitická scéna charakterizována plánem o opětovné setkání D. Trumpa a V. Putina v Budapešti nad situací na Ukrajině. Relativně pozitivní uklidnění na geopolitickém poli přineslo korekci v segmentu obrany. Celkově pak především lepší začátek výsledkové sezóny a jisté uklidnění opětovného pnutí mezi USA a Čínou pomohlo udržet kladný kurz na rizikových aktivech. Konkrétně pak akciové indexy v USA měřeno indexem S&P 500 zakončily týden výše o 1,4 % t/t. Evropa se pak prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 posunula rovněž výše o 0,8 % t/t. Domácí index PX šel proti celkové Evropě a uzavřel níže o 1,1 % t/t na 2340,6 bodech.
Společnosti na BCPP
Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček v rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že ANO má připraveny dva scénáře, jak vykoupit minoritní podíly v ČEZu. Jeden z nich je údajně agresivní a druhý o něco méně. Poté, co se na konečné podobě modelu výkupu shodne vláda, je dokončení otázkou jednoho a půl roku. Zároveň zestátnění ČEZu není prioritou na první týdny po volbách. Toto je v souladu s vyjádřeními, které již zazněly před volbami. Akcie ČEZu zakončily týden na 1299 Kč (+0,7 % t/t).
VIG oznámila dobrovolnou nabídku na odkup akcií německé pojišťovny Nürnberger. VIG nabízí zaplatit akcionářům 120 EUR za akcii v hotovosti. To představuje přibližně 15% prémii vůči závěrečné ceně den před oznámením a je o 154 % výše oproti ceně z 13. května, tedy před oznámením o probíhajících jednáních. Celková suma za všechny akcie německé pojišťovny by byla přibližně 1,4 mld. EUR. Někteří významní akcionáři Nürnberger, kteří drží dohromady 64,4% podíl, se již zavázali nabídku využít. Rovněž členové představenstva německé pojišťovny doporučí akcionářům nabídky využít. Vypořádání je podmíněno získáním souhlasu ze strany regulátora a dosažením minimální míry akceptace alespoň 50 % plus jedné akcie základního kapitálu Nürnberger. VIG by touto akvizicí zvýšila diversifikaci svých aktivit mimo region střední a východní Evropy. V roce 2024 Nürnberger dosáhl hrubého předepsaného pojistného 3,7 mld. EUR v porovnání s 15,2 mld. EUR, které dosáhla VIG. Akcie zakončila páteční seanci na 1088 Kč (-5,7 % t/t).
Moneta zveřejnila pozvánku na mimořádnou valnou hromadu, která se bude konat 14. listopadu. Ta bude schvalovat především mimořádnou hrubou dividendu ve výši 4 Kč na akcii (2,3% hrubý div. výnos). Naposledy se budou akcie obchodovat s nárokem na tuto dividendu ve středu 19. listopadu. Samotná výplata proběhne 16. prosince. Titul zakončil týden na 176,2 Kč (-1,0 % t/t).
Společnost Colt CZ Group zveřejnila prospekt nových seniorních nezajištěných dluhopisů. Dluhopisy s nominálem 10 tis. Kč budou vydány 7. 11. 2025, budou mít splatnost za 5,5 roku a ponesou fixní úrok 6,1 % p.a. vyplácený pololetně. Cílovaný objem emise je 3 mld. Kč s možným navýšením až na 6 mld. Výnos z emise má být využit především na akvizice, přičemž očekáváme, že hlavním užitím bude financování koupě společnosti Synthesia Nitrocellulose, na níž se Colt CZ dohodl s prodejcem v srpnu tohoto roku. Akvizice může být dokončena již v příštích měsících v závislosti na souhlasu antimonopolních úřadů. Prospekt dluhopisu obsahuje kovenant, který společnosti ukládá udržovat poměr čistý dluh / EBITDA pod hranicí 3,5x. Emitent nemá tzv. call opci, tedy právo dluhopis předčasně splatit. Úrok 6,1 % u nové emise je srovnatelný se současnými výnosy dalších dluhopisů Colt CZ (5,4 – 6,6 % p.a.).
Největší zhodnocení si za uplynulý týden v Praze připsaly akcie Primoco (+1,1 % t/t, 915 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace, a tak pohyb přisuzujeme čistě technice. Naopak největší pokles zaznamenaly akcie VIG (-5,7 % t/t, 1088,0 Kč). VIG oznámila relativně významnou a objemově větší investici do německé pojišťovny Nürnberger, která z dlouhodobého pohledu poskytuje VIG významnou geografickou diverzifikaci a prezenci na německém trhu. Z krátkodobého hlediska, avšak znamená zvýšení nejistot a relativně vyšší cena může být trhem oceněna nepříznivě.
Výhled na příští týden
V příštím týdnu budou investoři nadále sledovat vývoj vztahů mezi USA a Čínou, zprávy o nesplácených úvěrech v USA, výsledkovou sezónu a možný vývoj dění na geopolitické scéně se zaměřením na plánované setkání D. Trumpa a V. Putina. Očekáváme, že na trhu bude panovat obdobná nálada jako doposud, tedy nervozita z možných komentářů ohledně obchodních vztahů USA s Čínou, která může limitovat celkově kladný investorský sentiment. To bude investory udržovat v pozornosti a nutit více obezřetně přistupovat k prozatím kladně probíhající výsledkové sezóně, která představí čísla společností jako AT&T, Tesla či SAP. Geopolitika může dále působit nepříznivě na obranný sektor, pokud se objeví bližší informace o zmíněném potenciálním setkání D. Trumpa a V. Putina.
Ve čtvrtek (23. 10.) zveřejní výsledky za 3Q25 Moneta Money Bank. Na úrovni čistého zisku očekáváme meziročně 11% růst na 1,7 mld. Kč, za kterým je především pokračující pokles úrokových nákladů, růst výnosů z poplatků a jen minimální nárůst provozních nákladů. Za prvních 9 měsíců roku by pak měl čistý zisk dosáhnout 4,8 mld. Kč, což by znamenalo, že je banka na dobré cestě k naplnění cíle celoročního zisku v rozmezí 6,3 – 6,4 mld. Kč. Výsledky by měly podporovat současný pozitivní sentiment vůči titulu.
Z makroekonomického pohledu bude příští týden zdaleka nejzajímavějším dnem pátek, když by mělo dojít k opožděnému zveřejnění dat o spotřebitelské inflaci CPI za září v USA (oček. 3,1 po 2,9 % r/r). Informací o makroekonomickém stavu ekonomiky USA je velice málo, jelikož Bureau of Labor Statistics, který zveřejňuje nejdůležitější data, spadá pod úřady, které mají z titulu omezení funkcí federální vlády, pozastavenou činnost. Tento údaj tak možná poskytne jediné větší vodítko ohledně říjnového rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách. Také v pátek v USA i Evropě vyjdou předběžné odhady PMI za říjen, v Česku bude zveřejněn spotřebitelský a podnikatelský sentiment. V úterý bude o sazbách rozhodovat Maďarská centrální banka, ve středu vyjde spotřebitelská inflace ve Velké Británii za září (oček. 4,0 po 3,8 % r/r). O stavu ekonomiky Číny napoví pondělní údaje o růstu HDP (oček. 4,7 po 5,2 % r/r), průmyslové produkci a maloobchodních tržbách.