Dění na světovém trhu
Uplynulý týden byl o pokračující sáze celních tarifů USA, výsledkové sezóně a spekulacích o odvolání šéfa Fedu. Dle očekávání ještě minulý víkend Trump rozeslal dopisy pro EU a Mexiko, kde představil potenciální zvýšené celní tarify 30 % od 1. 8. v případě, že nebude dosažena dohoda. Začátek týdne byl kvůli tomuto oznámení více volatilní, ale v průběhu týdne se prodeje uklidnily a trh spekuluje, že nakonec dojde k dohodám v termínu. Výsledková sezóna představila velké zámořské banky (např. JP Morgan, Goldman Sachs či Citigroup), které v souhrnu předvedly smíšená čísla. Solidní výsledky měly především investiční divize, které profitovaly ze zvýšené volatility na trhu, která byla spjatá s celní politikou USA. Naopak všeobecné bankovnictví bylo bez překvapení. Vedle bank se představily rovněž technologické firmy jako ASML – dodavatel strojů pro výrobce čipů (horší výhled) či TSMC – výrobce čipů (lepší čísla i výhled). V průběhu týdne se opětovně vrátilo téma možného předčasného odvolání šéfa Fedu J. Powella z úst prezidenta D. Trumpa. Následně však bylo toto téma upozaděno a narovnáno. Jen připomínáme, že J. Powell ukončí standardně svůj mandát v květnu 2026, a tudíž není moc pravděpodobné, že by došlo k jeho odvolání. Trh vnímal riziko zachování nezávislosti centrální banky (Fedu), což vedlo ke zvýšené volatilitě. Nervozita kolem celní politiky USA a zachování nezávislosti Fedu byla v průběhu týdne vyrovnávána relativně příznivým začátkem výsledkové sezóny. Konkrétně pak akciové indexy v USA měřeno indexem S&P 500 zakončily týden lehce výše 0,6 % t/t. Evropa se pak prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 posunula kosmeticky níže o -0,1 % t/t. Domácí index PX pak následoval spíše zámoří a připsal si 0,9 % t/t na 2188,7 bodu.
Společnosti na BCPP
Společnosti ČEZ a Rolls-Royce SMR podepsaly dohodu, která by měla vést k zahájení přípravných prací na výstavbě prvního malého modulárního reaktoru v České republice. Ten by měl být spuštěn do provozu kolem roku 2035 poblíž jaderné elektrárny Temelín. ČEZ drží ve společnosti Rolls-Royce SMR 20% podíl a do roku 2050 plánuje v ČR postavit modulární reaktory o celkovém výkonu až 3 GW. Titul zakončil týden na 1232 Kč (+1,2 % t/t).
Společnost Mark2 Corporation (M2C) informovala o uzavření rámcového kontraktu se zahraniční skupinou LKQ, které je dodavatelem náhradních dílů pro automobily na evropské úrovni. M2C v rámci daného kontraktu bude zajišťovat správu nemovitostí ve 298 objektech skupiny LKQ, což rozšíří stávající spolupráci. Jednat se bude zejména o objekty v Belgii, Rakousku, Německu a Nizozemsku. Odhadovaná roční hodnota kontraktu bude dle zprávy M2C prozatím okolo 5,6 mil. EUR (přibližně 138 mil. Kč), tedy přibližně 3 % z celkových tržeb za rok 2024 (4,5 mld. kč). Podle M2C bude mít tento kontrakt výrazný dopad na růst tržeb plynoucí ze západní Evropy, kam M2C postupně expanduje. Akcie zakončila páteční seanci na 290 Kč (+5,1 % t/t).
Společnost Fidurock Nemovitosti, která spravuje retailové parky v ČR a na Slovensku a která je emitentem dluhopisu FIDUR. NMV. 8,60/2028, oznámila ke konci roku 2024 dluhový poměr LTV (loan-to-value) ve výši 65,37 %. LTV tak zůstalo relativně stabilní oproti 64,24 % z konce roku 2023 a splnilo maximum dané kovenantem dluhopisů ve výši 75,0 %. Druhý sledovaný ukazatel, tzv. krytí dluhové služby (podíl čistých nájemních výnosů vůči hodnotě zadlužení), činil za loňský rok 8,01 % a zvýšil se ze 7,74 % v předchozím roce. Vykázané krytí dluhové služby tak splnilo minimum 6 %, které požadují kovenanty dluhopisů. Opakované plnění dluhopisových kovenantů s dostatečnou rezervou hodnotíme pozitivně ve vztahu k dluhopisům FIDUR. NMV. 8,60/2028, které se obchodují na pražské burze.
Největší ztráty z akcií na pražské burze zaznamenala Kofola (-5,7 % t/t na 510 Kč). Titul se obešel bez konkrétní kurzotvorné zprávy. Investoři po relativně prudkém růstu ceny akcie z posledních týdnů začali vybírat zisky. Naopak nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne na domácím parketu bylo CTP (+4,2 % t/t na 448 Kč). Ani zde se na titulu neobjevila konkrétní kurzotvorná informace.
Výhled na příští týden
V příštím týdnu se témata hýbající finančním trhem měnit od toho uplynulého nebudou. Sledovat se bude vývoj kolem celní politiky USA, tedy zda bude dosaženo některých dohod se zaměřením na EU, Mexiko či Japonsko. Dosažení dohod by bylo mimo jiné pozitivní informací pro riziková aktiva. Avšak důležité bude, jak budou dohody konkrétně vypadat. Například cla ve výši 20 % pro EU by trh již nemusel vnímat tak příznivě. Vedle celní politiky bude dále na pořadu dne výsledková sezóna, kde předvedou svá čísla společnosti jako SAP, Dassault Aviation, AT&T, Tesla, Alphabet či Intel. Celkově očekáváme neutrální trend ve vývoji akciových indexů, který by mohl být ovlivněn hlavně informacemi z dění kolem celní politiky USA.
V příštím týdnu rovněž začne domácí výsledková sezóna. Moneta zveřejní čísla za 2Q25 ve čtvrtek 24. 7. Čekáme meziročně 11% růst čistého zisku na 1,6 mld. Kč, za kterým je především pokračující pokles úrokových nákladů a růst výnosů z poplatků. Zároveň vidíme prostor pro zvýšení celoročního výhledu. Naplnění očekávání hlavně v případě výhledu by mohlo podpořit investorský zájem o titul.
Z pohledu makrodat se zaměříme v USA na páteční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za červen (oček. -10,8 po +16,4 % m/m) a v průběhu týdne na pravidelná data z trhu nemovitostí. V Německu se zaměříme na páteční indexy IFO, kde se čeká zlepšení ve všech kategoriích.