Pro tento týden bude pro investory velmi zajímavé jednání mezi USA a Čínou ohledně nastavení obchodní spolupráce obou zemí. Ta je aktuálně na bodu mrazu poté, co obě země mají vzájemná cla přesahující 100 %. Přiblížení se dohodě či jen menší ústupky například v podobě výrazného snížení současných cel pro uvolnění vzájemného obchodu by trh přijal pozitivně a samozřejmě naopak. Tedy vyostření napětí a nekonstruktivní řešení by trh přijal nepříznivě.
Vedle tématu obchodních jednání USA a jejích partnerů bude trh dále sledovat výsledkovou sezónu, která bude dále doplňovat celkový obrázek, který je doposud pozitivní.
Pokračuje výsledková sezóna
Na domácím parketu bude pokračovat výsledková sezóna. ČEZ zveřejní svá čísla za 1. kvartál ve čtvrtek. Provozní zisk EBITDA by měl být o 3 % r/r nižší na úrovni 39,3 mld. Kč. „Na jednu stranu se do výsledků negativně promítne nižší realizovaná cena elektřiny, na druhou stranu bychom měli vidět pozitivní dopad konsolidace distributora plynu GasNet,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu. Celoroční výhled by měl být potvrzen. Pokud bude zveřejněn návrh hrubé dividendy, pak se očekává 47 Kč/akcii (4% hrubý dividendový výnos). „Celkově se nedomníváme, že by samotná čísla měla pro trh představovat výrazný tržní impulz,“ dodává.
Makroekonomický výhled
Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na úterní spotřebitelskou inflaci CPI za duben (oček. beze změny 2,4 % r/r), čtvrteční maloobchodní tržby za duben (oček. 0,0 po +1,5 % m/m), průmyslovou produkci za duben (oček. +0,2 po −0,3 % m/m) a páteční spotřebitelský sentiment dle univerzit v Michiganu na květen (oček. 53,0 po 52,2 bodech m/m).
V Německu se soustředí na úterní indexy ZEW, které by se měly zlepšit jak hodnocení současné situace, tak v očekávání a středeční potvrzení spotřebitelské inflace CPI za duben (oček. 2,1 po 2,1 % r/r).