Navzdory nepříliš výraznému růstu české ekonomiky se tuzemské start-upové scéně mimořádně daří. Za posledních pět let narostla téměř o polovinu a její význam v ekonomice je čím dál podstatnější. Ať už měřeno počtem pracovníků, ale i tržbami. Vyplývá to z nejnovějšího Smart Market Reportu, který připravil pracovní portál StartupJobs spolu s J&T Bankou a soutěží Nápad roku. O situaci na trhu v nejnovějším díle J&T BANKA Talks diskutovali Petr Sklenář, Filip Mikschik a Ondřej Krátký.
V roce 2023 pracovalo ve start-upech přibližně 160 tisíc lidí, což je skoro dvojnásobek zaměstnanců pracujících v celém finančním sektoru včetně bankovních domů a pojišťoven. V průměru vydělávají skoro 70 tisíc hrubého měsíčně, vyplývá z nového reportu.
„Start-upy už nejsou zanedbatelnou součástí ekonomiky. A jejich význam roste navzdory turbulentnímu vývoji, k němuž docházelo v české ekonomice obecně. Za pět let, co se v ekonomice stala řada věcí, start-upová scéna narostla o polovinu, je tu víc firem, více zaměstnanců, a to právě v prostředí, kdy ekonomika spíše přešlapovala na místě,“ říká k roli start-upů v ekonomice hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář v novém díle pořadu J&T BANKA Talks.
Cíl: Měnit svět
Podle Filipa Mikschika ze StartupJobs je zásadní, jak se start-upová scéna za poslední roky proměnila.
„Na start-upové scéně se pohybuji už nějakých 13 let a vidím, že se značně proměnila. Už to není scéna, kde mladí kluci chodí po konferencích a ukazují se s pěknými nálepkami na MacBoocích. Ta scéna se výrazně profesionalizovala. Vytvořil se start-upový ekosystém zakladatelů a investorů. Ten je zdravý, je rostoucí, byť jsme si nedávno prošli určitou krizí z pohledu investic. A určitě tu jsou věci, které je potřeba vylepšit z pohledu růstu a i legislativy,“ uvedl Mikschik v nejnovějším pořadu J&T BANKA Talks.
A souhlasí s tím také Ondřej Krátký, spoluzakladatel Liftaga a nového start-upu grid.online. „Z pohledu ‚rybičky uvnitř akvárka‘ to vypadá vždycky trochu jinak. My jsme na start-upy nikdy nekoukali jako na funkční firmy, ale spíše jako na skupinu lidí, kteří chtějí věci měnit. Umějí najít problém a vyřešit ho. A to se rozhodně nezměnilo, myslím, že právě v tom je zárodek budoucí ekonomiky. Nicméně ano, ekosystém se výrazně zprofesionalizoval. Vylepšila se záchranná síť, je tu víc lidí, kterých se můžu zeptat na radu,“ připomněl Krátký.
Jakým českých start-upům se nyní daří prosazovat v globální konkurenci? Jakými legislativními změnami by tuzemské vlády mohly podpořit mladé firmy? A v jakých sektorech se mladé firmy prosazují nejčastěji? Poslechněte si nový podcast J&T BANKA Talks o aktuálním Smart Market Reportu na všech oblíbených podcastových platformách.