Jak se stát rentiérem? Jedině investicemi, říkají odborníci

2-minutové čtení
J&T specialista
j&t logo
sdílení
J&T Redakce



Jak se stát rentiérem? Jedině investicemi, říkají odborníci
TrendyDIP

0:00
J&T BANKA Talks - Jak udělat z Čechů rentiéry.mp3

Češi se učí investovat, ale zatím spíše pomalu. Vyplývá to z dat Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT). Podle její šéfky Jany Brodani se Češi dělí na dvě části – první již investuje zejména s cílem zajistit se na stáří, druhá zatím ne. Důvodem je skutečnost, že jsou Češi stále příliš konzervativní, a tak investují zejména do nemovitostí nebo peníze dávají do bankovních vkladů, myslí si Pavel Němec, Business Development Director J&T Banky. O tom, jak se mění investiční apetit Čechů, oba hovoří v nejnovější epizodě pořadu J&T BANKA Talks.


Stát se rentiérem je sen mnoha z nás. Problém je, že pro to nic neděláme. Důvod? Dříve to byl zejména nedostatek možností, jak se rentiérem stát. V současnosti sice tyto možnosti existují, z mnoha důvodů je ale Češi zatím stále nevyužívají.

„Data ukazují, že Češi mají kolem 60 procent prostředků na běžných a spořících účtech. Jsme na tom podobně jako třeba Němci, kteří jsou také velcí spořílci. Ale u nich představuje investiční složka vyšší podíl,“ uvádí Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT.

Podle Brodani zatím stále jen menšina ekonomicky aktivních Čechů využívá možností finančních trhů. Přitom právě investice jsou považovány za cestu, jak se rentiérem skutečně stát. Situace se ale mění k lepšímu a za posledních osm let se podíl investic na celkovém objemu uložených peněz zdvojnásobil. Zároveň je podle Jany Brodani důležité, že ta část lidí, která již investuje, se svým chováním blíží modelům známým na investičně vyspělejších trzích.


Zajistit se na stáří

Z dat, která má AKAT k dispozici, dále vyplývá, že výrazná většina lidí, kteří investují, tak činí s cílem zajistit se na stáří. Důležité je přitom připomenout, že pokud lidé budou investovat pouze do penzijních fondů, nebude výsledek jejich snahy příliš úspěšný.

„Můžeme to ukázat na číslech. V penzijních fondech je aktuálně zhruba 600 miliard korun a čtyři miliony účastníků. Na jednoho člověka tak připadá zhruba 150 tisíc korun. Průměr. Zajímavou rentu k penzi přitom definujeme zhruba od částky čtyř milionů. Hovoříme-li o nějakých 20 letech penze, těch 150 tisíc rovnoměrně rozděleno po měsících představuje stokoruny, tedy vlastně nic,“ vypočítává Pavel Němec, Business Development Director J&T Banky. Cestou tak podle obou hostí pořadu musejí být klasicky modelované investiční strategie.

Jak si sestavit portfolio, aby se člověk s odchodem do penze nepropadl do chudoby? Kolik peněz je třeba investovat pravidelně každý měsíc? A jak se orientovat v současných investičních nástrojích? Poradí odborníci v pořadu J&T BANKA Talks, který si můžete poslechnout na všech podcastových platformách.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.