Makro: Smíšený vývoj u cen výrobců

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
Vývoj cen výrobců byl v březnu opět smíšený. V meziročním srovnání jsou ceny výrobců v poklesu, ale tento pokles se zmírňuje a již se objevují opakované nárůsty. Předchozí šoky odeznívají a cenový vývoj se dál vrací k normálu. V průmyslu ceny (index PPI) v březnu meziměsíčně klesly o 0,1 % m/m (+0,5 % v únoru) hlavně kvůli poklesu cen elektřiny (-2 %). V meziročním srovnání ceny stagnovaly (0,0 % r/r vs. -0,9 % r/r v únoru). Na úrovni jádrové inflace (index bez cen energií) ceny rostly třetí měsíc v řadě tempem 0,5 % m/m. Meziroční pokles u jádrové inflace se zmírnil na -1,1 % r/r (-1,7 % r/r v únoru) a bude se pravděpodobně dál zmírňovat.

U cen zemědělských výrobců došlo ke zmírnění propadu na -13,2 % r/r (-18,7 % v únoru), ale meziměsíčně ceny rostou 3 měsíce v řadě, v březnu v průměru o 3,2 % m/m. U služeb a stavebních prací ceny opět rostly tempem 2-4 % r/r.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.