Makro: Guvernér Michl vidí šance na snížení sazeb o 50 bodů v červnu

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že na dalším zasedání (27. června) vidí stejné šance pro snížení sazeb o 25 bodů a 50 bodů. Podobně se k dalšímu snižování sazeb tento týden vyjádřila viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová a také viceguvernér Jan Frait. Podle Michla inflační tlaky ustupují, ale boj s inflací ještě úplně neskončil. Guvernér Michl uvedl, že pokud nyní sníží sazby o půl procentního budu, tak stále to neohrozí vzkaz bankovní rady, že úrokové sazby ČNB zůstanou zvýšené delší dobu. Tyto hlasy z ČNB jsou překvapivé, protože trh si myslel, že vzhledem k vývoji inflace, inflačních rizik (růst mezd, inflace ve službách) a předchozí rétorice budou centrální bankéři v dalším snižování sazeb nyní více opatrní. Následně na tyto poslední komentáře trh reaguje hlavně oslabením kurzu koruny, která k euru ztratila během pár dní téměř 1 procento a klesla na nejnižší úrovně od začátku května (24,9 CZK/EUR). Oslabení koruny je zpětně argumentem pro menší snížení sazeb.

Na dalším zasedání (27. června) nadále očekáváme snížení sazeb o 25 bazických bodů na 5,00 % (nyní 5,25 %) a do konce roku pozvolný pokles sazeb k úrovni 4 procent.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.