Navigace
Top články

Rekordní tenisky, sousedský spor Tate Modern a brutální daň pro Samsung family

Tento týden přináším novinky výhradně ze zahraniční umělecké scény. Co tak zajímavého se ve světě stalo? Tak třeba dědicové bývalého šéfa Samsungu konečně zveřejnili, co bude s více než 20 tisíci zděděnými uměleckými díly. Padl také nový rekord za tenisky, londýnská National Gallery objevila ve svých sbírkách vzácného Poussina a Tate Modern se kvůli svým voyeurským návštěvníkům soudí se svými sousedy.

Přečtěte si také

Rockaway Blockchain otevřený podílový fond = investice do digitálních aktiv

Rockaway Blockchain Fund, největší evropský investiční fond zaměřený na investice do blockchainu a digitálních aktiv s cílovou hodnotou 100 milionů dolarů, zakládá otevřený podílový fond, který umožní investovat do světa finančních služeb budoucnosti ještě většímu okruhu investorů. Od dubna letošního roku je možné do fondu nově investovat i prostřednictvím J&T Banky.

Přečtěte si také

J&T BANKA uzavřela rok 2020 s bilanční sumou ve výši 175,04 miliardy korun

J&T BANKA uzavřela, dle auditovaných konsolidovaných výsledků, loňský rok s bilanční sumou ve výši 175,04 miliardy korun (+ 15,4 %). Mimořádně náročný rok, který byl provázen nepřehlednou makroekonomickou situací v souvislosti s pandemií COVID-19 a celospolečenskou obavou o budoucí ekonomický vývoj, banka uzavřela ziskem 1,67 miliard korun. Vlastní kapitál banky ke konci roku přesáhl 22,54 miliard korun (+ 5 %).

Přečtěte si také

Fond J&T INVESTMENTS vstupuje na pražskou burzu

J&T INVESTMENTS SICAV, fond kvalifikovaných investorů založený finanční skupinou J&T, uvádí na trh Burzy cenných papírů Praha investiční akcie svého podfondu J&T INVESTMENTS. Se dvěma emisemi v českých korunách a eurech se začne obchodovat od pondělí 10. května 2021.

Přečtěte si také

Michelangelův David z 3D tiskárny a návrat falešného Cranacha

Znepokojivých zpráv bylo v uplynulých dnech už dost. Dala jsem si proto obzvlášť záležet, aby novinky ze světa umění nezanechaly žádné šrámy na duších svých čtenářů. Tento týden proto nabízím překrásný design těch nejtalentovanějších českých designérů, věrnou kopii Michelangelova Davida z 3D tiskárny, úsměvnou historku o nepochopených uměleckých dílech a jednoho úspěšně navráceného falešného Cranacha.

Přečtěte si také

Výsledková sezóna probíhá nad očekáváním

Na programu tohoto týdne bude pokračování výsledkové sezóny za první kvartál 2021, která bude mít na programu jeden z nejrušnějších týdnů, co se počtu zveřejňujících společností týče. Vedle výsledkové sezóny se trh zaměří na středeční zasedání FOMC, které by však mělo potvrdit ochotu podporovat ekonomiku, dokud to bude dle názoru Fedu potřeba. Toto ujištění by mělo dále podpořit riziková aktiva stejně tak jako výsledková sezóna, která prozatím probíhá opětovně nad očekáváním

Přečtěte si také

Energo-Pro navyšuje úspěšnou emisi dluhopisů

Zelená energie je ve světě aktuálně velkým trendem, který je doprovázen i zvýšeným zájmem o investice do udržitelných zdrojů energie. Skupina Energo-Pro se právě v tomto oboru pohybuje – zaměřuje se zejména na výrobu energie z vodních elektráren a distribuci elektrické energie. Energo-Pro Green Finance, která je součástí holdingové společnosti DK Holding Investments, zastřešující aktivity skupiny Energo-Pro, se rozhodla navýšit objem své emise z října 2020, dluhopisů EN-PRO GF 6,50/23, o dalších 530 mil. Kč. Pokyny k nákupu dluhopisu přijímá J&T Banka do 6. května.

Přečtěte si také

Jak je to s tou rotací

S narůstající proočkovaností světové populace proti onemocnění covid-19 a pokračujícími gigantickými stimulačními balíčky se stále častěji mluví o znovunastartování globálního růstu a s ním nutně spojenou inflací. V důsledku očekávaného růstu cenové hladiny pak mezi investory rezonuje rotace od tzv. růstových akcií k akciím hodnotovým.

Přečtěte si také

Jakých dluhopisů se držet v době rostoucí inflace

Inflaci, kterou domácnosti a podniky v budoucnu očekávají, lze zjišťovat buď statistickým dotazováním, nebo lze odečítat očekávání profesionálních investorů z cen finančních aktiv. Nejčastěji se jedná o rozdíl ve výnosech státních dluhopisů s nominálním výnosem a tzv. protiinflačních dluhopisů, které nesou výnos reálný (tj. nad budoucí inflaci). Ke hlubokému propadu v očekávané inflaci došlo během šoku z rozšíření koronaviru z Číny do Evropy na jaře 2020. Od té doby především vlivem levných peněz a masivních rozpočtových schodků inflační očekávání setrvale rostou.

Přečtěte si také

Můžou jít akcie ještě nahoru?

I v měsíci dubnu pokračuje nárůst akciových trhů, jsme těsně za půlkou měsíce a indexy si připisují růsty mezi jedním a pěti procenty. Zastavil se růst výnosů amerických vládních dluhopisů, oslabil dolar, přichází výsledková sezóna za první kvartál… Můžeme jet ještě dál nahoru?

Přečtěte si také

Do tržiště s peer-to-business půjčkami Nafirmy.cz vstoupila J&T BANKA

Internetová platforma na zprostředkování půjček mezi lidmi a malými a středními podniky Nafirmy.cz, kterou začátkem března spustil company builder Creative Dock, získala od banky nejen peníze na rozvoj, ale také finance na krytí půjček, které Nafirmy.cz zprostředkovávají.

Přečtěte si také

Výhled na 16. týden: Poptávka po PC vylepší výsledky Avastu

Na programu tohoto týdne bude výsledková sezóna, která se přesune do technologického sektoru. Ve čtvrtek pak strhne pozornost zasedání ECB, které by však mělo přinést jen ujištění v pokračování současné velmi uvolněné měnové politiky a možná potvrzení toho, že politika funguje a pomohla udržet výnosy od pokračujícího růstu.

Přečtěte si také

Kauza da Vinci, nové Fabergého vejce a nový rekord Toyen

Po dovolenkové pauze vás nemohu ochudit o další várku zpráv ze světa umění. Tentokrát se mimo jiné podíváme na aféru kolem nově objeveného díla Leonarda da Vinci, na českou malířku Toyen na výstavě i v aukci, ale i na speciální Fabergého vejce inspirované seriálovým hitem Game of Thrones.

Přečtěte si také

Zhodnocení uměleckého díla nepřijde ze dne na den

Hned na začátku by si měl investor uvědomit, že umění není předvídatelné ve smyslu zhodnocení. Na otázku „za kolik to za pět let prodám“ neexistuje odpověď, říká Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky.

Přečtěte si také

Inflace drtí hodnotu vašeho majetku. Je třeba se obrnit, radí odborníci

Situace, kterou ekonomičtí odborníci nepamatují. Kvůli pandemii a dramatickému zadlužování států pumpují centrální banky do ekonomik celého světa obří množství peněz a drží úrokové sazby extrémně nízko. V důsledku toho se nevyplácí investovat do konzervativních nástrojů, jako jsou dluhopisy, a mít peníze lidově řečeno ve štrozoku se lidem krutě nevyplácí. Skrytá inflace totiž snižuje hodnotu peněz daleko rychleji než standardně popisovaná inflace. Jak se v nové situaci zorientovat a jak na ní neprodělat a naopak třeba i vydělat, radili experti J&T Banky na konferenci Jak vyzrát na inflaci.

Přečtěte si také

Vendula Chalánková: Jsem ráda, že nemusím své dílo prodávat sama. Raději daruji

Stala se skokankou nejnovějšího vydání žebříčku současných umělců J&T Banka Art Index. Její tvorba je plná humoru a setkáte se v ní s postavičkami, které zažívají životní vítězství, ale ponejvíce prohry.

Přečtěte si také

Mnoho důvodů pro změnu systému

Každé čtvrté dítě v ústavní péči je mladší 6 let. Ze 100 dětí, které musely opustit původní rodiny, jich v ústavech vyrůstá 36. Právě pro tyto děti může mít absence vztahu s rodičem nebo alespoň s náhradním rodičem fatální důsledky. „Proto se snažíme změnit systém, aby i tyto děti mohly vyrůstat v rodinách,“ říká Marie Oktábcová, ředitelka Nadace J&T.

Přečtěte si také

Banální otázka na výši inflace

A jaká byla u nás vloni vlastně inflace? Na první pohled to může být banální otázka. Pomineme posun významu, ke kterému došlo za posledních padesát let, tedy že pod pojmem inflace se v současnosti nemyslí růst množství peněz, ale růst cen v ekonomice. Ovšem i tak stále někdy zůstává rozdíl mezi tím, co si laická i odborná veřejnost pod pojmem inflace představuje, a tím, co jednotlivý ukazatel přesně měří.

Přečtěte si také

Inflace se blíží. Obrňte se investicí do akciových fondů

Obáváte se, že vaše peníze v budoucnu ztratí na hodnotě? Plíživá inflace, která se k nám v době pandemie covidu-19 vkradla, tuto hrozbu bohužel uspíšila. Příležitostí, jak se na inflaci připravit a své peníze ochránit, může být investice do akcií. A nemusí jít hned o obchodování na burze. Stačí vybrat si podílový fond, který má akcie ve svém portfoliu. Nejen pro ty, kteří s investicí do akcií začínají, nabízí J&T Banka hned dva takové fondy: J&T Rentier a J&T Dividend.

Přečtěte si také

ČEZ bojuje o návrat na výsluní na pražské burze

Přes převažující pozitivní zprávy už skoro třetím rokem bojuje ČEZ znovu o své zasloužené místo jedné z nejatraktivnějších a nejlikvidnějších akcií na pražské burze. O tuto výsostnou pozici ze začátku minulé dekády přišla tato společnost hlavně kvůli setrvalému poklesu cen elektřiny mezi roky 2011 a 2017, doprovázenému a zvýrazněnému strategickými chybami vedení společnosti v zahraničí, ale i na domácím trhu.

Přečtěte si také