Navigace

Kam na Vánoce, Silvestra a Nový rok?

Kde si letos užít advent, vánoční svátky i volno po nich a oslavit stylově příchod roku 2014, poradí ředitelka J&T Concierge Eva Klejmová.

Co si žádný rok před Vánocemi opravdu nenechám ujít, jsou vánoční trhy. V Praze se vánoční strom na Staroměstském náměstí rozsvítil už 30. listopadu, přičemž na voňavý svařák tady můžete zajít až do konce roku. Ale vánoční trhy najdete i jinde. Vyhlášené jsou ty vídeňské, mnichovské nebo třeba bratislavské, které jsou sice malé, ale o to půvabnější. Pokud hledáte něco neotřelého, zkuste veronský vánoční trh, který je ve středověkém stylu a od konce listopadu je otevřen až do 23. prosince, má opravdu ojedinělou atmosféru. Navíc hned nedaleko je překrásný zámek Relais Castello di Bevilacqua, který nabízí jen 7 suitů a dá se celý pronajmout. Za zkoušku rozhodně stojí monacké vánoční trhy v Port Hercule. Plavecký bazén se přes noc promění v kluziště, kolem vyrostou stánky s perníčky, levandulovými mýdly a pochopitelně nechybí ani atrakce pro děti a vin chaud neboli svařák. Ve dne na vás přitom dost možná bude svítit slunce, takže si ještě před svařákem můžete dát skleničku šampaňského. Slunce, vůně moře a modrá obloha ve vás vytvoří euforický pocit jako při sportu. Což mi připomíná: pokud o svátcích chcete oprášit lyže, z Monaka to nebudete mít daleko na lyžařské vleky v Limone, což je jeden z nejstarších italských resortů. Cesta autem trvá zhruba dvě hodiny.

Za teplem po Evropě

italie-.jpg

Protože pro mě osobně je vidina tmy ráno, tmy večer a sychravého počasí od října až do března nepřijatelná, rozhodla jsem se letos doletět si za teplem. Což naštěstí nemusí nutně znamenat na druhý konec světa. Taková jižní Francie, konkrétně Côte d´Azur, je tradičně bezpečným úkrytem. Navíc sem, opravdu za pár korun, denně létají ČSA. Jestliže se do jižní Francie chystáte a plánujete navštívit Nice, určitě si zajděte do restaurace L´atelier du Port. Majitel restaurace svou práci miluje a všechny produkty, které servíruje na stůl, pocházejí buď z malých farem, nebo si je v restauraci vyrábí sami. Třeba bylinky pěstují rovnou za domem. Majitel se inspiroval školou Joëla Robuchona, francouzského šéfkuchaře a restauratéra, který byl nazván „Chef of the Century”, a na restauraci je to znát. Na nový rok vás čeká speciální menu, jinak si ale až do konce února můžete pochutnat také na francouzské zabíjačce (hledejte v menu boudin – jelítko, které tady servírují s pečeným jablkem a bramborovou kaší), takže si budete připadat jako doma. Stejně jako Côte d´Azur jsou v zimě dobrým tipem romantické Benátky. Pravda, jsou chladnější, nicméně často slunečné, ale hlavně: v tomto období budete mít Benátky sami pro sebe. Ubytovat se doporučuji přímo na Canal Grande v proslulém Aman Resorts, který získal ocenění Best Urban Resort 2013. Resort se nachází v Palazzo Papadopoli, jenž byl postaven v 16. století podle návrhu architekta Gian Giacoma de Grizi. Na počátku 19. století nemovitost koupili bratři Nicolo a Angelo Papadopoli Aldobrandini.

Vnitřní výzdobu hlavní obytné části svěřili Michelangelu Guggenheimovi, který posléze vytvořil z paláce jednu z nejvýznamnějších budov v neorenesančním a rokokovém stylu v Benátkách. Kromě paláce koupili bratři také dvě sousední budovy, jež zbourali a vybudovali místo nich zahrady, což bylo na tehdejší dobu velmi neobvyklé. V historickém centru si tak užijete zelenou oázu a konejšit vás přitom bude zvuk šplouchající vody.

Na pláž do exotiky

miami.jpg

Pokud vám nevadí vzdálit se od domova trochu dál, nejpopulárnějšími exotickými destinacemi na Vánoce a Nový rok bývají Thajsko, Karibik a Spojené státy americké, konkrétně Kalifornie a Florida. Thajsko je zaručená klasika. Jestliže si vyberete tuto destinaci, mohu jen doporučit hotel Indigo Pearl na ostrově Phuket, kde vás čeká kombinace historie, surrealismu, luxusu a pochopitelně všudypřítomné thajské pohostinnosti. Z hotelu doporučuji přivézt si suvenýr v podobě luxusního povlečení, které můžete na vlastní kůži vyzkoušet přímo ve svém pokoji. Povlečení prodávají v hotelovém obchodě se suvenýry. Skvělou exotiku nabízí také USA. Pokud chcete nezapomenutelnou zábavu a noční život, zamiřte do Petit Ermitage Boutique Hotelu ve West Hollywoodu. Mají tady über - romantickou restauraci a několik barů s privátním klubem na střeše. Restaurace a bar Cliff Edge v jednom je ideálním místem pro rande nebo romantiku. Sedíte buď venku v „grottu” při svíčkách, nebo uvnitř na baru. Šampaňské a ústřice jsou tady vždycky sázka na jistotu a Bee´s Knees koktejl s ginem, medem, grapefruitem a citronovou šťávou taktéž. Intimní prostor a romantickou atmosféru nabízí také Little Door, bohatě zásobený francouzskými aperitivy a lihovinami. Nezklame vás ani The Redbury, intimně osvětlený Bar Marmont a už vůbec ne Bar Bouchon, kde je doslova povinnost vyzkoušet pečivo, dezerty, využít happy hours a následně zajít na francouzská vína a koktejly o patro níž. Opomenout byste taktéž neměli francouzský tematický bar Pour Vous, což je skvělá volba pro dlouhou noc. Mají tady velký výběr šampaňských, často burleskní živá představení a o baru se hovoří jako o nejvíc „sexy baru” ve městě. Hotel disponuje pouze suity, ovšem k dispozici je vám i střešní bazén. V USA vám ale stejně dobře jako v Kalifornii bude i v Miami. Z množství urban chic hotelů bych vám v tomto případě doporučila Hotel Riviera South Beach, který nabízí stylové apartmány s jednou ložnicí vybavené „gurmánskou” kuchyní, odděleným obývacím pokojem a jídelním prostorem, to vše za přijatelnou cenu hotelového pokoje.

Na lyže

Za nejlepším lyžováním se tradičně jezdí do Rakouska, Francie, Itálie, ale také třeba do Tater, které jsou čím dál populárnější. Kempinski Hotel na Štrbském plese je podle mě jedním z nejkrásnějších spa - zážitkových hotelů široko daleko. U našich rakouských sousedů bych vám ráda doporučila střediska Lech a Zürs, která jsou od sebe vzdálená necelých pět kilometrů. Každé má však úplně jiný charakter. Lech leží vysoko v horách, hotely jsou v blízkosti sjezdovek a bývá tu bohatě sněhu na svazích i ve městě. Všude se navíc pohodlně dostanete pěšky. Mým tipem je hotel Gasthof Post. Patří do sítě Relais & Chateaux, což je zárukou kvalitního ubytování i gastronomie. Hotel, jak už název napovídá, sídlí v budově bývalé pošty a je v rukou jedné rodiny už od roku 1937. Každý pokoj je unikátní a má svou vlastní historii. Z pohledu lyžaře je Lech tvořen rozsáhlými, lanovkami propojenými terény mezi vrcholy Schlegelkopf, Kriegerhorn (zajímavý především pro freeridery) a Zuger Hochlicht. Snadno se přitom dostanete i do sousední hotelové vesničky Zürs s mnoha ostřejšími, rozmanitými červenými tratěmi. Mimochodem víte, že v Lechu byla v roce 2004 postavena první vyhřívaná sedačková lanovka na světě? Lech je dnes statisticky jedním ze sněhově nejbohatších míst Rakouska. Když napadne příliš, můžete být pár dní zcela odříznuti od okolního světa. Což se o Vánocích může hodit. Tak Merry Christmas!