Navigace

Rudolfinum bratří Chapmanů

Máte rádi umění, které provokuje a nutí k zamyšlení? Pak si rozhodně nenechte ujít výstavu bratrů Chapmanových v pražské Galerii Rudolfinum, jejímž je J&T Banka partnerem.  

Od 3. října až do 5. ledna příštího roku můžete v pražské Galerii Rudolfinum shlédnout výstavu Jakea a Dinose Chapmanových s názvem „The Blind Leading the Blind“. Bratři Chapmanové jsou na světové umělecké scéně skutečný pojem, a tak se můžete těšit na opravdu výjimečný zážitek. Dinos Chapman se narodil v Londýně v roce 1962 a jeho bratr Jake Chapman V Cheltenhamu v roce 1966. Oba vystudovali Royal College of Art a v roce 1992 začali spolu umělecky spolupracovat. Za svou šokující tvorbu, která pomocí plastových figurín zobrazuje pornografii, lidské znetvoření nebo nacismus a jiné problémy současného světa byli v roce 2003 navrženi na prestižní britskou Turnerovu cenu.

Výstava v pražském Rudolfinu představí reprezentativní výběr jejich mnohostranné tvorby. Silnou odezvu vzbudil zejména jejich zásah do Goyových grafických listů z cyklu Hrůzy války, vydaných ve speciální edici v roce 1937, kde hlavy obětí nahradili vyobrazením klaunů a štěňat. Dinos a Jake vytvářejí instalace, skulptury a obrazy, které pomocí cynického a sarkastického humoru poukazují na současnou pokleslou politickou, společenskou, náboženskou a morální situaci. Fascinací hororem, zlem a perverzí naší společnosti nastavují zrcadlo realitě současného světa a poukazují na všudypřítomné zlo. Výsledek jejich počínání vás rozhodně nebude nudit. Je intenzivní, brutální, zneklidňující a rozhodně nutí k zamyšlení. Jedinečnost pražské výstavy spočívá také v tom, že na ní uvidíte především díla doposud málo vystavovaná nebo dokonce úplně nová. Galerie Rudolfinum představí i rozsáhlý soubor děl vytvořený speciálně pro Prahu. 

Díky spolupráci J&T Banky s Galerií Rudolfinum si výstavu budete moci vychutnat také vy. O možnosti a průběhu jak si lístky objednat vás budeme informovat.