Navigace

Léto nikdy nekončí!

Ve střední Evropě se léto sice chýlí ke konci, to ale vůbec není důvod ke smutku. Pokud jste se slunce ještě dostatečně nenabažili, není nic jednoduššího, než si léto prodloužit. Tipy, kde a jak si užít podzim bez zatažené oblohy a deště, pro vás připravila ředitelka J&T Concierge Eva Klejmová.

Například ve Středomoří je teplota v září a začátkem října pro nás Středoevropany mnohem příjemnější než v červenci nebo srpnu. Rtuť teploměru většinou nestoupá nad třicet stupňů Celsia a ještě přívětivější je teplota vody, která má kolem pětadvaceti, na Kypru a turecké riviéře dokonce kolem osmadvaceti stupňů. Trochu chladnější je moře u francouzské a italské riviéry, i tady se ale teplota pohybuje kolem třiadvaceti. A podobné je to v severní části Egejského moře u Soluně. Řada lidí neví, že Kanárské ostrovy mají v září sice nejjistější počasí, ale zásluhou chladnějšího mořského proudu se tam teplota vody pohybuje většinou jen kolem dvaadvaceti a navíc tam celoročně fouká, hlavně na Fuerteventuře. Podobně je tomu na Madeiře a u pobřeží Portugalska, kde má voda teplotu jen mezi osmnácti a jedenadvaceti stupni, nicméně přírodní krásy tady jsou nepřekonatelné. Nejteplejší je na podzim pochopitelně Rudé moře, kde se můžete vykoupat ve vodě ohřáté na třicet stupňů. Podobně jako v Karibiku, který ale v tuto dobu ase bývá zasažen hurikány. Abyste neměli v hlavě guláš, pojďme se na to podívat konkrétněji. Kam se vydat na podzim, kde budete se svou dovolenou maximálně spokojení?

Turecko

Mým tipem číslo jedna je Turecko. Turecká riviéra se táhne podél pobřeží Středozemního moře a její nejkrásnější písečné pláže se nacházejí v okolí letovisek Alanya, Antalya, Side, Marmaris nebo Kemer. Písek na proslulé Kleopatřině pláži je údajně dovezen až z Egypta. Turisté z celého světa se sem sjíždějí a vychutnávají si atmosféru bývalého sídla pirátů. Populární jsou i návštěvy okolních banánových plantáží. Nevšední zážitek nabízí také blízké krápníkové jeskyně, k nimž můžete doplavat nebo doplout lodí. V této oblasti doporučuji vyzkoušet D-Hotel Maris v Marmarisu, kde máte soukromí, dva krásné velké bazény a hotel disponuje i vlastní jachtou, kterou je možné si pronajmout. Dalším zaručeným tipem je Istanbul. Najdete tu množství kvalitního ubytování od hotelů známých značek až po butikové hotely, jako jsou Sultania nebo trendy W Hotel s populárním barem Long Table, plus pochopitelně památky, butiky, noční život a nesčetné množství kvalitních restaurací. Mým zaručeným tipem je restaurace Suada, která je vybudovaná na umělém ostrůvku v Bosporu, podává seafood a před jídlem nebo po něm se můžete vykoupat v bazénu. Večer pak doporučuji naskočit na loď, která vás převeze do Reiny, což je trendy noční klub pod širým nebem s pěti restauracemi nabízejícími mezinárodní kuchyni, kdyby vám náhodou opět vyhládlo.

Španělsko

Mým druhým osvědčeným tipem je Andalusie, oblast Španělska v jižní části Pyrenejského poloostrova, která je proslulá býčími zápasy, flamencem a sherry. Teploty v září se tu pohybují kolem třicítky, takže zima vám rozhodně nebude. Populárními dovolenkovými destinacemi jsou zejména malebný Cadiz. Tady vám doporučuji hotel s názvem La Bobadilla. Leží sice mírně ve vnitrozemí, ale chlubí se několika restauracemi, velkým bazénem, vlastním olivovým hájem a kostelíkem, v němž se můžete zaposlouchat do tónů vážné hudby. To vše je součástí rezortu. Pobřeží Andalusie s rozlehlými písčitými plážemi si díky pozvolnému přístupu do moře oblíbily hlavně rodiny s dětmi. Máte-li dost času a touhu poznávat, navštivte také Granadu s působivým hradem Alhambra. Zřejmě nejznámějším letoviskem v okolí Malagy je Marbella na pobřeží Costa del Sol. Najdete tady luxusní hotely, ale i malé penzionky nebo ubytování v soukromí. Většina exkluzivních rezidencí se nachází na asi šest kilometrů dlouhém pásu mezi Marbellou a jachetním přístavem Puerto Banús. Na rozdíl od jiných, uměle vybudovaných letovisek na Costa del Sol, má Marbella pěkné historické centrum. Všechny cesty tady navíc vedou na Plaza de los Naranjos (Pomerančové náměstí), stíněné, jak jinak, vzrostlými pomerančovníky.
 

Dalmácie

Zaručeným místem na prodloužení léta je také jižní Dalmácie, která patří k nejpřitažlivějším chorvatským destinacím. Slunečné subtropické klima se zářijovými teplotami vzduchu kolem pětadvaceti stupňů,  pláže s hrubým pískem nebo oblázky a tyrkysově průzračné moře jsou hlavními charakteristickými znaky této oblasti. Turistickým i kulturním centrem je Dubrovník zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Navštívit doporučuji například romantické skalní útvary Konavelských stěn nebo skály u řeky Neretvy. Pohodovou dovolenou je možné prožít také na poloostrově Pelješac nebo na ostrově Korčula.

Tipy pro ty, kteří nemají čas 

Pokud nemáte čas na delší dovolenou, mám pro vás i pár kratších tipů, kam vyrazit. Na víkend si můžete zaletět třeba do Itálie a spojit svůj pobyt s nějakým zajímavým kulturním zážitkem, například s operou ve Veroně. Arena di Verona letos dokonce slaví 100 let od začátku pořádání oper v roce 1913. Letos vás ještě čekají třeba představení Aida, Nabucco nebo Rigoletto. Od září se také můžete těšit na představení v milánské La Scale. Holdujete-li spíš sportu a nechce se vám balit kufry, navštivte Davis Cup v O2 Areně nebo Mistrovství světa v kanoistice v pražské Troji. Milovníkům módy nabízím tip na výlet do Londýna, kde se od 19. do 22. září koná London Fashion Weekend.

Extra tip:

Chcete-li spojit příjemné s užitečným, co byste řekli tomu, přihlásit se na intenzivní kurz francouzštiny? Pravda, tady už potřebujete času více než jen víkend, ale ten zážitek za to stojí. Ve Villefranche sur Mer, zhruba deset minut jízdy autem od Nice, kam pravidelně létají ČSA, najdete Institut de Français, který je zařazen mezi jednu z nejlepších škol na světě. Mají tu osm úrovní výuky, od začátečníků až po velmi pokročilé. Studenti jsou ve věku mezi jedenadvaceti až sedmdesáti, mnoho z nich jsou podnikatelé, diplomaté a lidé pracující pro OSN. Ráno ve škole začíná společnou snídaní všech studentů, kteří se poté rozprchnou do tříd. Po společném obědě s vaším profesorem nastává praktická část dne, kdy hrajete scénky z běžného života jako návštěva restaurace, nakupování nebo formální setkání, v rámci kterých se učíte jazyk. Škola je zaměřená na konverzaci a disponuje unikátním programem. Víkendy můžete strávit výlety po okolí, vyrazit doporučuji třeba do městečka Mougins, kde Andrej Babiš nedávno otevřel g stronomickou restauraci Paloma. A pokud vám víkend nebo týden u moře nestačí, pořiďte si tady vlastní nemovitost. Skvělou investicí jsou v této době zejména apartmány ve Španělsku nebo v Portugalsku. Pokud preferujete dojezdovou vzdálenost autem, poblíž Zadaru vybudovala společnost Falkensteiner rezidenci Senia, kde kromě moderního bydlení můžete využívat služby pětihvězdičkového hotelu nebo mnohokrát oceněné fantastické Aquapura Spa. Navíc vám nemovitosti i pronajmou a vůbec se o ně postarají v době vaší nepřítomnosti. Teď už jen stačí podívat se  a mapu a začít plánovat. Léto totiž končí jenom v kalendáři, nikoliv v reálném životě.