Navigace

Týdenní komentář 8.12 – 12.12.2014

Uplynulý týden provázel téměř trvalý prodejní tlak a ve čtvrtek lepší výsledky maloobchodních tržeb v USA přinesly pouze krátkodobý pozitivní impulz. Jedním z negativních faktorů byl pokračující razantní kolaps cen ropy, která během týdne ztratila přes 10 % a americká WTI poprvé od léta 2007 propadla pod úroveň 59 dolarů za barel.

Rekordně nízké ceny ropy dál srážely všechna aktiva spojená s ropou – od akcií a dluhopisů těžařů ropy až po ruský rubl (58 RUB/USD), který se propadl na nová historická minima. V Řecku došlo k vyhrocení politické situace, což přineslo rekordní propady řeckých akcií (cca -20 % t/t) a dluhopisů, u evropských trhů to částečně dál zhoršilo celkově negativní náladu.

Akciové indexy v USA tento týden ztratily kolem 2-3 %, v Evropě pak propady akciových trhů dosáhly 5-6 %. Hlavní index pražské burzy (PX) zakončil týden na 971 bodech se ztrátou 3,5 % t/t.

Z domácích zpráv jsme zaznamenali rozhodnutí soudního dvora EU v Lucemburku, který rozhodl, že darovací daň (32 %) na emisní povolenky v letech 2011 a 2012 není v souladu s právem EU. Povolenky měly být v tomto období přidělovány bezplatně, případné změny v rozdělování povolenek, včetně uvalení daně, měly být předloženy EK ke schválení, což se nestalo. ČEZ žádá o vrácení 5,3 mld. Kč, to je cca 9,9 Kč na akcii. Zatím není jasné, jak bude kauza pokračovat, ale pokud by ČEZ dostal daň od státu zpět, bylo by to pozitivní. Předpokládáme, že by ČEZ pak přistoupil k zvýšení dividendy. Akcie nicméně na zprávu nereagovaly a v souladu s celkově negativním vývojem trhu skončily -3,5 % t/t na 597 Kč.

Největší propad v rámci pražské burzy zaznamenaly akcie Erste Group (-6,3 % na 558 Kč), která oznámila, že nevyplatí kupón za tento rok u hybridního kapitálu (Tier 2). Rozhodnutí je v souladu s podmínkami emisí, kde je uvedeno, že kupón nemusí být vyplacen v případě nedostatečného zisku. Erste Group v tomto roce očekává čistou ztrátu v rozmezí 1,4 – 1,6 mld. EUR. K negativnímu vývoji přispěla dále ratingová agentura Fitch, podle které je výhled rakouského bankovního sektoru negativní. Důvodem jsou geopolitická rizika spojená s Ruskem a Ukrajinou a slabé známky oživení ekonomik v regionu střední a východní Evropy.

Naopak nejvíce se dařilo akciím Pivovary Lobkowicz (+0,3 % t/t na 170 Kč), které jako jediné skončily v uplynulém týdnu v kladném teritoriu. Společnost oznámila, že dokončila akvizici pivovaru Rychtář, kde doposud držela 70% podíl. Využití opce na zbývajících 30 % v průběhu 4Q management již dříve několikrát avizoval a zpráva je tak z našeho pohledu neutrální.

Jedinou korporátní událostí v příštím týdnu by měla být mimořádná valná hromada O2 ČR (ve středu 17. prosince), která by měla schválit finanční asistenci pro PPF. Poskytnutí úvěru PPF nadále vnímáme jako rizikový faktor z pohledu budoucích dividend, nicméně vzhledem k majoritnímu podílu PPF je schválení valnou hromadou pravděpodobné a trhem očekávané, takže by již nemělo mít vliv na cenu akcií.

Příští týden se pozornost investorů bude ubírat směrem k zasedání americké centrální banky Fed a k dalšímu vývoji ceny ropy. Fed na posledním zasedání v roce zřejmě konkrétně neuvede, kdy plánuje začít zvyšovat sazby, bude se však sledovat, jestli Fed opět použije spojení, že „sazby zůstanou nízké po značnou dobu“, a také jak bude komentovat současný ekonomický vývoj. Na jednu stranu zde jsou solidní výsledky z trhu práce, na druhou stranu ale nízká inflace a nízká inflační očekávání, nyní ještě umocněná klesající cenou paliv. Neočekáváme, že by Fed nyní zaujal rozhodnější postoj, a výsledek čekáme spíše neutrální. Ropa stále nedokázala zastavit propad a zdá se, že pozitivní efekt na výdaje spotřebitelů (ušetřené peníze za paliva) jsou na trhu již vyváženy obavami z vývoje energetického sektoru a ze zastavení investic do těžby ropy v USA i globálně. Obavou pro firmy s expozicí na Rusko, včetně některých evropských bank, bude nadále především pokles rublu. Sledovat se bude rovněž vývoj v Řecku, kde případná neschopnost zvolit nového prezidenta by mohla vyústit v nové parlamentní volby. Celkově máme na příští týden neutrální výhled.

Na domácím trhu budeme navíc sledovat zasedání ČNB ve středu. Zde však nečekáme žádné výrazné impluzy pro kurz CZK/EUR a ČNB podle nás potvrdí závazek držet kurz nad hladinou 27 korun za euro do r. 2016.

Z makrodat začne týden průmyslovou výrobou v USA za listopad (pondělí), kde se čeká růst po poklesu minulý měsíc (oček. +0,7 % m/m po -0,1 %). V úterý bude podle nás nejsledovanějším číslem index nákupních manažerů v průmyslu od HSBC v Číně za prosinec, kde se čeká pokles na 49,8 b. z minulých 50 b. Zveřejněna budou také data z amerického trhu nemovitostí: započaté stavby nových domů (oček. +3,1 % m/m po -2,8 %) a stavební povolení (-2,9 % po 4,8 %). Ve středu bude v USA známa listopadová inflace (oček. +1,4 % po +1,7 %), která může být podstatná vzhledem k rozhodování Fedu. Ten bude navíc ve středu zasedat (viz výše). V Německu vyjde ve čtvrtek podnikatelská důvěra od institutu Ifo (oček. růst na 105,5 b. po 104,7) a v USA pak tradiční počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti (beze změny na 295 tis.).