Navigace

Akciové trhy ovládla v listopadu pozitivní nálada

Listopad byl doslova k neudržení. Po zvýšené volatilitě v říjnu (rozpětí kolem 10 %) se v listopadu neobjevila žádná vráska na cestě amerických indexů k novým rekordům. Důvodem je především uvolnění světové monetární politiky.

Vybrat můžeme hlavně Japonsko, které bezprecedentně opětovně zdvojnásobilo prostředky ve svém „QE“ a navíc přerozděluje prostředky ve prospěch akciových investic. Vedle Japonska byl sledován postup ECB, která rovněž rozšiřuje svoji monetární expanzi, ale zde se na zásadní krok stále čeká. Překvapením byla Čína, která sice naznačovala, že nechce nadměrnou expanzí nepříznivě ovlivňovat trh, ale také tady došlo ke konečnému snížení úrokových sazeb a navíc se zástupci centrální banky vyslovili, že tento krok nemusí být finální.

Zmíněné faktory přinesly na akciové trhy pozitivní náladu a americké indexy předvedly růsty v rozpětí 2,5–3,5 % na nové historické rekordy. Velkou otočku zřejmě v důsledku očekávání dění z ECB předvedl německý DAX, který si za listopad připsal +7,0 %. Japonský Nikkei po ohlášeném uvolnění a na pozadí padajícího jenu přidal 6,4 %. Ani domácí index PX nebyl pozadu a připsal si solidních 2,6 %.

Vedle monetárních autorit se trh především ke konci měsíce zaměřil na zasedání zemí ropného kartelu OPEC. Ten měl projednávat současnou situaci na trhu s černým zlatem a případně vydat rozhodnutí o omezení těžby, které by pomohlo stabilizovat padající cenu komodity. K žádnému omezujícímu rozhodnutí však nedošlo, a tak ceny ropy předvedly volný pád s cenami WTI pod 65 USD a Brentu pod 70 USD, což jsou pětiletá minima. Takto prudká změna ceny ropy měla za následek výprodej i na dalších aktivech navázaných na ropu, jako byly například akcie těžařů. Naopak pozitivní reakci představily letecké společnosti, kterým se s nižší cenou ropy snižují přímé náklady.

 

Dluhopisy dále klesají

U amerických dluhopisů docházelo na jednu stranu k dalšímu poklesů výnosů o 10 až 15 bazických bodů na dlouhodobá minima, výnos 30letého dluhopisů se poprvé od dubna 2013 dostal na 2,9 %. Současně v USA ale pokračovalo zvyšování rizikových přirážek u korporátních dluhopisů (investiční stupeň i rizikový high yield) na roční maxima.

V Evropě se sázkou na další kroky ECB pokračoval pokles výnosů po celé délce křivky o 10 až 30 bazických bodů, výnos španělského 10letého dluhopisu dokonce klesl poprvé v historii pod 1,9 %. Podobně výnosy klesly ve střední Evropě kolem 10 až 20 bazických bodů, v Maďarsku u delších splatností až 30–40 bazických bodů. Výnos českého 10letého dluhopisu klesl na rekordních 0,7 %.

„Rekordně nízké úrovně výnosů jsou možné jenom v očekávání další extrémní stimulace ze strany centrálních bank. Začátek roku bude pravděpodobně patřit ECB a očekávání nestandardních kroků, včetně širokého QE. V druhé polovině roku se může pozornost vracet k FEDu a spekulacím o zvyšování sazeb,“ odhaduje hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

 

Vlna výprodejů pokračovala

Výprodejní vlna na komoditách pokračovala i v listopadu, široké komoditní indexy ztratily meziměsíčně 5 až 11 % v závislosti na podílu ropy v indexu. Výrazným milníkem se na konci listopadu stalo zasedání sdružení OPEC, které rozhodlo nesnižovat produkci ropy a nesnažit se stabilizovat cenu ropy, což vyvolalo další propad ropy o 10 % během dvou dnů.

Celkově od poloviny června cena ropy propadla o 40 %. Výprodej na ropě strhnul i další komodity. Technické kovy (–3 %) ztrácely mírně, ale i tak se cena mědi (–5 %; 6 350 USD) dostala na úrovně z léta 2010. Drahé kovy a zemědělské plodiny i přes mírné výkyvy během listopadu nakonec stagnovaly.

Makroekonomický výhled pro Asii a Evropu a posilující dolar nedávají pro komodity dobrý výhled. Rozhodnutí OPEC nesnažit se stabilizovat cenu ropy otevírá prostor pro další propad cen.

„Ochlazení ekonomického růstu v Číně i Evropě a následně kolaps cen ropy nedávají komoditním trhům dobrý výhled minimálně pro začátek roku 2015. Prostor pro výraznější růst cen komodit snižuje i drahý dolar. Relativně nejlepší výhled mají asi zemědělské plodiny, ceny drahých kovů mohou ještě ovlivnit kroky centrálních bank,“ popisuje Petr Sklenář.

 

Lobkowicz  překročil 180 dnů od IPO

Z akcií se tentokrát podíváme na nováčka pražské burzy Pivovary Lobkowicz, které oznámily částečné výsledky hospodaření za prvních 9 měsíců roku. Celkové tržby meziročně vzrostly o 2 % na 923,4 mil. Kč, samotné tržby z prodeje piva jsou pak meziročně vyšší o 3 %.

Vývoj celého trhu byl nepříznivě ovlivněn špatným počasím v červenci a srpnu, kdy prodeje piva meziročně propadly o 6, respektive 11 %. Za prvních 8 měsíců roku pak výroba piva v ČR meziročně klesla o 1 %. I přes tento negativní vývoj se PLG podařilo zvýšit produkci o 3,5 %, k čemuž přispěl zejména růst exportu, tržby v ČR zůstaly stabilní díky akvizicím nových restauračních zařízení. Za samotný třetí kvartál se společnost přehoupla do kladného čistého zisku a management dále potvrdil, že EBITDA marže za celý rok by měla být na podobné úrovni jako za první pololetí, tedy 21 %.

K již dříve zveřejněnému zájmu investiční skupiny Enterprise Investors společnost pouze uvedla, že doposud není zřejmé, zda k transakci nakonec dojde. Zajímavá však je zmínka, že se může potenciálně jednat o prodej majoritního podílu, což by mělo za následek povinnou nabídku odkupu pro minoritní akcionáře. „Podle našeho názoru by se případná cena pohybovala minimálně okolo úrovně 189 Kč, za kterou majoritní akcionáři konvertovali své úvěry do akcií,“ říká Sklenář.

Příští rok by se měl naplno projevit pozitivní efekt plynoucí z výrazného snížení zadlužení a růstu produkce prostřednictvím akvizic a exportu, což by se mohlo pozitivně projevit i do ceny akcií. Koncem listopadu pak skončila doba 180 dnů od IPO, po kterou původní akcionáři nemohli prodávat své podíly.

„Z našeho pohledu jsou akcie PLG nadále zajímavou dlouhodobou investiční příležitostí, když trh ještě plně nezaceňuje probíhající obrat v hospodaření a možnost, že se společnost stane akvizičním cílem,“ uvádí Petr Sklenář.

 

A co nás čeká v příštím roce?

Obrázek se asi nijak výrazněji nezmění. Bude se nadále vyčkávat hlavně na stimuly z centrálních bank. V hledáčku investorů bude především americký FED, kde se bude odhadovat, zda dojde v posunu úrokových sazeb. Jejich zvýšení by s vysokou mírou pravděpodobnosti vyvolalo negativní reakci na akciových trzích. U ECB lze očekávat zvýšení monetárního uvolnění a případné nákupy státních dluhopisů. V případě naplnění tohoto odhadu by měl trh rovněž reagovat pozitivně.

Samozřejmě se bude sledovat i přístup BoJ a čínské centrální banky. Čína může mít výraznější vliv, než se doposud očekává, a to hlavně kvůli zřejmě chladnoucí domácí ekonomice. Již v listopadu čínská centrální banka překvapila náhlým poklesem sazeb a navíc se vyslovila, že to nemusí být poslední snížení v případě potřeby.

Právě pokračování globální uvolněné monetární politiky bude podle analytiků banky působit pozitivně na akciové trhy. Samozřejmě se bude nadále opakovat scénář napnutých valuací a slabého vývoje růstu ekonomik. „Co nás nejvíce odrazuje od našeho současného spíše lehce pozitivního náhledu, je míra zadlužení v některých sektorech, která je až alarmující a může způsobit větší přesun financí, což může mít nepříznivý vliv na různé druhy aktiv,“ hodnotí výhledy Petr Sklenář. 

 

Velkou otočku zřejmě v důsledku očekávání dění z ECB předvedl německý DAX, který si za listopad připsal +7,0 %.

V hledáčku investorů bude především americký FED, kde se bude odhadovat, zda dojde v posunu úrokových sazeb.