Navigace

Týdenní komentář 29.12.2014 – 2.1.2015

Závěr starého a i počátek nového roku byl podle očekávání doprovázen nízkými objemy. Samozřejmě pro většinu trhů se jednalo o týden zkrácený o svátek Nového roku. Ve středu zájmu zůstává nadále ropa, která odepsala další 4 % (WTI) a pokles zaznamenala již 15. z posledních 16 týdnů.

Z makroekonomických dat pak za zmínku stojí indexy nákupních manažerů v průmyslu, které mírně zaostaly za očekáváním jak v eurozóně, tak v USA. Hlavní akciové indexy zakončily uplynulý týden se ztrátami kolem 1 %, domácí index PX pak uzavřel na 962 bodech, což představovalo 1,1% t/t růst.

Na pražské burze obchodování odpovídalo svátečnímu období a probíhalo při nízkých objemech a absenci zásadnějších kurzotvorných zpráv. Největší růst zaznamenaly akcie mediální společnosti CME (+8,4 % na 72,6 Kč). Tento růst se z velké části odehrál v posledních 40 minutách obchodování před koncem roku v zámoří, na pražské burze pak akcie tento vývoj dorovnávala v pátek 2. ledna. Největší pokles v rámci BCPP zaznamenaly akcie Stock Spirits (-2,7 % na 81,6 Kč), které se beze zpráv vrátily k minimům ze začátku listopadu, kdy společnost oznámila „profit warning“. Nedařilo se také akciím ČEZu (-1,1 % na 591,6 Kč), kterému škodí pokračující pokles ceny elektřiny. Ta ztratila za uplynulý týden více jak 5 % a padá již 5 týdnů v řadě. 

Do prvního týdne roku 2015 budou americké akciové indexy vstupovat téměř z historických maxim. Hlavním tématem pro investory podle nás bude zápis z posledního zasedání Fedu ve středu. Fed na svém prosincovém zasedání vypustil spojení o „značné době“ do zvyšování úrokových měr, i tak ale uvedl, že se zvyšováním sazeb bude trpělivý. Zápis by mohl více nastínit, co je nyní pro tvůrce měnové politiky hlavní veličinou při rozhodování. Na konci týdne pak bude trhy ostře sledovaný přírůstek zaměstnanosti v USA za prosinec, kde se čeká další solidní výsledek (+240 tis. prac. míst). Takový výsledek by nijak nevybočoval z trendu posledního roku, ale mohl by posunout Fed blíže ke zvyšování sazeb, pokud nepřeváží jeho obavy z nízké inflace. Relativně dobrá data z americké ekonomiky mohou být podle nás vyvážena obavami investorů z vyšších sazeb, a máme tak na příští týden neutrální výhled.

Z makrodat bude v úterý sledován index nákupních manažerů (ISM) ve službách v USA za prosinec (oček. 58 b. po 59,3) a také podnikové objednávky za listopad (oček. pokles -0,4 % po -0,7 %). Ve středu bude v centru zájmu zmíněný zápis ze zasedání Fedu (20:00) a rovněž i prosincová inflace v eurozóně (oček. -0,1 % r/r po +0,3 %), která je podstatná pro rozhodování ECB o kvantitativním uvolňování. Ve čtvrtek budou zveřejněny podnikové objednávky za listopad v Německu (oček. +1 % r/r po +2,4 %). Číslem týdne bude již diskutovaný přirůstek zaměstnanosti za prosinec v USA v pátek (oček. +240 tis. po 321 tis.). Tentýž den bude také zveřejněna průmyslová výroba v Německu za listopad (oček. -0,6 % r/r po +0,8 %).