Navigace

Ropa za rok 2014 spadla téměř na polovinu

Ropa na konci roku i nadále klesala a akcelerující pokles cen ropy se projevil především na Rusku, kde se rubl vůči dolaru propadl na historická minima. Analytici však očekávají, že propad cen ještě není u konce a může dojít k poklesu až na úroveň 40 USD za barel.

Prosinec přinesl trhům zvýšenou volatilitu především kvůli výkyvům na cenách ropy. Americké akciové indexy z počátku měsíce vystoupaly na nová maxima, aby v jeho polovině vykázaly zhruba 5% pokles, který byl však záhy překonán novými historickými maximy. Úplný závěr roku opětovně přinesl další lehké vystřízlivění, a tak indexy vesměs zakončily lehce v záporu či v tzv. červené nule. 

Konkrétně index Dow Jones zakončil prosinec na červené nule s roční výkonností +7,5 %, index S&P 500 zakončil měsíc s –0,4 % (+11,4 % meziročně), Nasdaq pak s –1,2 % meziměsíčně (+13,4 % meziročně). Německý DAX zakončil prosinec s –1,8 % a roční výkonnost udržel v kladném +2,7 %. Japonský Nikkei zakončil měsíc v červené nule a rok s +7,1 %. Domácí index PX vykázal na konci prosince –6,0 % a na konci roku pak  –4,3 %.

U dluhopisů v USA docházelo na jednu stranu k růstu výnosů na kratším konci o 10–20 bazických bodů kvůli spekulacím o zvyšování sazeb FEDu, výnos 2letého dluhopisu se dokonce dostal na 3,5leté maximum (0,75 %). Paradoxně na delším konci pokračoval pokles výnosů, u 30letého dluhopisu se výnos propadl nejníže od léta 2012 na 2,75 %. Současně v USA pokračovalo zvyšování rizikových přirážek u korporátních dluhopisů (investiční stupeň i rizikový high yield) na 1,5letá maxima. V Evropě se sázkou na další kroky ECB pokračoval pokles výnosů po celé délce křivky o 10–25 bazických bodů, výnos španělského 10letého dluhopisu dokonce klesl k úrovni 1,6 %, v případě Německa k úrovni 0,5 %. Podobně české a polské výnosy klesly kolem 10–20 bazických bodů.

PROPAD ROPY AKCELEROVAL

oil.jpgV druhé polovině roku se může pozornost vracet k FEDu a spekulacím o zvyšování sazeb.Jak již bylo naznačeno, trh sledoval vývoj cen ropy, respektive její pokračující pád. Ropa typu Brent navázala na předchozích pět měsíců poklesu a dále akcelerovala propad až k 55 dolarové hranici za barel. Celkově Brent za rok 2014 odepsal 49,7 %. Severoamerická ropa tipu WTI na tom byla podobně, když konec roku uzavřela na ceně 53,3 USD za barel, což znamenalo 45,9% meziroční ztrátu.

Akcelerující pokles cen ropy se projevil především na Rusku, kde se rubl vůči dolaru propadl na historická minima, která během obchodního dne 16. 12. 2014 dosahovala téměř 80 rublů za americký dolar. Při této volatilitě začalo Rusko významně intervenovat a prudce zvedat úrokové sazby.

"AKTUÁLNÍ ZÁKLADNÍ ÚROKOVÁ SAZBA V RUSKU ČINÍ 17 %, PŘIČEMŽ NA ZAČÁTKU ROKU BYLA ZÁKLADNÍ ÚROKOVÁ SAZBA V RUSKU 5,5 %."

RÉTORIKA FEDU SE ZMĚNILA

Vedle ropy se investoři zaměřili na poslední zasedání amerického FEDu. To dle očekávání přineslo změnu v rétorice ohledně časového označení potenciální změny v úrokových sazbách. Dosavadní spojení „značná doba“ („considerable time“) bylo nahrazeno spojením, že FED bude v případě zvyšování sazeb „trpělivý“. Nicméně ekonomický výhled byl naopak více optimistický, což napomohlo spíše pozitivnímu přijetí ze strany trhu. 

„Ještě nesmíme opomenout, že konec roku patřil řecké parlamentní volbě tamního prezidenta. Ta se ani na třetí pokus nepovedla, což přivedlo zemi do předčasných parlamentních voleb,“ připomíná hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. Politické riziko v Řecku (snaha opozice neplatit dluhy a vystoupit z měnové unie) opětovně vrací negativní světlo na dluhopisy zemí měnové unie, což se odráží na ocenění nejen řeckého bankovního sektoru. Mimochodem tamní index Athénské burzy se propadl za prosinec o 14,2 % a za celý rok tak ztratil 29 %.

JAK ZAREAGOVALY MĚNY

Nejasné termíny zvyšování sazeb v USA i Evropě vedly k dalšímu oslabení eura z 1,25 na 1,21 USD/EUR, což je nejnižší úroveň eura od léta 2012. Na konci prosince euro srážela i politická nestabilita v Řecku. Koruna k euru pokračovala v nevýrazném obchodování v úzkém pásmu 27,6–27,7 CZK/EUR a změnu nepřineslo ani zasedání ČNB, ani třeba výkyvy ruského rublu.

poster-konec-prazdnin-akcie.jpgJak už jsme zmínili, propad cen ropy vyvolal panické výprodeje u ruského rublu, který v horizontu několika dnů klesal téměř o 40 % na historické minimum 80 RUB/USD, následně po razantním zvyšování úrokových sazeb a intervencích centrální banky se podařilo rubl relativně stabilizovat v širokém pásmu kolem úrovně 60 RUB/USD.

„Rozhodující faktorem pro další pohyb zůstane sentiment a kroky centrální bank jak v Evropě, tak v USA,“ konstatuje J&T Banky Petr Sklenář.

STRAŠÁKEM PRO FORTUNU VYŠŠÍ ZDANĚNÍ HAZARDU

Už dlouho jsme se v našem přehledu nevěnovali akciím společnosti Fortuna, proto to v tomto čísle napravíme. Akcie Fortuny se na začátku prosince dostaly k úrovni 125 Kč, následně však v průběhu zbytku měsíce postupně klesaly a po krátkém výkyvu pod úroveň 120 Kč zakončily měsíc se ztrátou 1,8 % na 120,45 Kč. Celkově však, jak je u této akcie zvykem, přetrvávala relativně nízká volatilita. 

"TENTO ROK, NA ROZDÍL OD TOHO LOŇSKÉHO, BUDE POMĚRNĚ CHUDÝ NA VÝZNAMNÉ SPORTOVNÍ UDÁLOSTI."

Negativní zprávou, která přispěla k mírnému poklesu akcií, byl návrh ministra financí, který plánuje vyšší zdanění hazardu. V současné době platí společnosti kromě korporátní daně ještě daň ve výši 20 % z hrubých výher. Podle nového návrhu by se mělo jednat v případě sázkových kanceláří o zvýšení na 30 % (40 % pro kasina a automaty) od roku 2016. Nyní začne legislativní kolečko a ke schválení návrhu je ještě dlouhá cesta a je možné, že projde řadou změn.

Tento rok, na rozdíl od toho loňského, bude poměrně chudý na významné sportovní události. I přesto by však měl nadále růst jak objem přijatých sázek (očekává se meziroční růst o 7 %), tak provozní zisk (růst o 3 %). Z pohledu akcií budou významné především jakékoliv zprávy týkající se výše dividendy a také by se v průběhu roku měly upřesňovat plánované změny v regulaci hazardu.

„Z pohledu investorů nabízejí akcie společnosti atraktivní hrubý dividendový výnos, který očekáváme na úrovni 6,6 % ze zisku tohoto roku, s postupným růstem v dalších letech. To je doprovázeno nízkou volatilitou dosahovaných výsledků hospodaření a silnou generací volného cash-flow, což řadí Fortunu k námi preferovaným titulům,“ říká Petr Sklenář a doplňuje: „Z krátkodobého pohledu, v řádu týdnů, neočekáváme žádný potenciální katalyzátor a další významnější informace o společnosti zřejmě přijdou až s výsledky za celý rok začátkem března a oznámením výše dividendy v dubnu tohoto roku.“ 

LEDNOVÉ VÝHLEDY

V lednu budeme vyhlížet makroekonomická data, která především prostřednictvím inflace by měla zvyšovat spekulace na širší měnové uvolnění ze strany ECB. Vedle ECB bude inflace sledována pravděpodobně i v USA, kde by mohlo dojít k oddálení úvah o zvýšení sazeb. Právě zasedání ECB, které proběhne 22. 1., bude sledováno pro informace ohledně potenciálního zahájení evropského QE.

Pokud k tomuto kroku dojde, pak by se jednalo pravděpodobně o pozitivní signál pro eurová aktiva (dluhopisy a akcie). Naopak další tlak by mohl být zaznamenán na euru samotném. Zde by měl jít proti právě zájem o eurová aktiva.

mala-hadanka.jpgPo zasedání ECB proběhnou 25. 1. již zmiňované řecké parlamentní volby. Tady je podle analytiků J&T Banky rizikem výhra opozice, která by mohla sestavit silný parlament a naplnit svůj politický program (neplatit dluhy a vystoupit z měnové unie). Nicméně tento scénář nadále považujeme za málo pravděpodobný. V případě výhry opozice bychom očekávali tlak na riziková aktiva (především akcie, ale i dluhopisy zemí evropské periferie).

Na konci měsíce (28. 1.), bude zasedat FED, ale zde se významnější informace neočekávají. Sledovat se budou informace o inflaci, která je snižována i díky cenám ropy, a o síle amerického dolaru a případném dopadu na americkou ekonomiku. „Nicméně neočekáváme výraznější dopad na trhy,“ říká Petr Sklenář.

Samotnou kapitolou bude nadále cena ropy, kde lze očekávat další pokles k úrovním 40 USD za barel. Tlak na ropných aktivech bude pravděpodobně znát, ale celkově se analytici domnívají, že by i tak mohl být patrný kladný lednový efekt v případě zahájení evropského QE, uklidnění řeckého politického rizika a neutrálního FEDu. Tento scénář považují za základní.