Navigace

Týdenní přehled - 33. týden

Uplynulý týden se investoři zaměřili na dění v Číně a na Řecko. Čínská centrální banka nečekaně uvolnila devalvační pásmo pro svou měnu a tím způsobila silnější výprodej na tamních aktivech především obchodovaných v zahraničí a rovněž na okolních měnách.

Řecko pokračuje v krocích pro získání třetího záchranného balíku. Země nadále schvaluje patřičná opatření a doufá, že její snaha bude opětována ze strany věřitelů. Domácí index PX zakončil týden na 1025 bodech, což znamenalo pokles o 0,8 % t/t.  

ČEZ

Z domácích zpráv dle časového sledu jsme sledovali úterní výsledky ČEZu. Ty dopadly na čistém zisku lépe, než odhadoval trh (7,9 vs. oček. 6,8 mld. Kč). Nicméně společnost snížila výhled na celoroční provozní zisk EBITDA na 68 z původních 70 mld. Kč z technických důvodů (odstávky). Titul zakončil týden na 567,5 Kč (-2,3 % t/t).

UNIPETROL

V chemickém provozu v Unipetrolu v Litvínově vybuchla ve čtvrtek etylénová jednotka a následně vypukl masivní požár. Celá petrochemická výroba byla odstavena. Rafinérie nebyla zasažena, ale vzhledem k tomu, že je s chemickou výrobou úzce propojena (dodává vstupní materiály), byl objem zpracované ropy snížen na minimum. Podle Unipetrolu je příliš brzy na to odhadnout dobu trvání odstávky stejně jako míru využití litvínovské rafinérie a dopad do hospodářských čísel společnosti. Více informací by mělo být zveřejněno v horizontu dnů. Akcie zakončila páteční obchodní seanci na 170 Kč (-10,1 % t/t).

PEGAS

Pegas oznámil, že zahájil zpětný odkup vlastních akcií. Pegas může nakoupit max. 5% kusů akcií (461470) do 14. června 2016 za maximální cenu 1000 Kč. Současně ve čtvrtek večer MSCI rozhodlo o přeřazení titulu do MSCI Global (přeřazení z MSCI Small Cap). Přeřazení bude platné k závěru dne 31.8.2015. Titul zakončil páteční seanci na 930 Kč (+13,8 % t/t).

PPF

PPF oznámila výsledky dobrovolné nabídky na CETIN (176 Kč/akcii) a O2 CR (78 Kč/akcii). PPF aktuálně vlastní v O2 CR 84,91% podíl, což odpovídá našemu odhadu na nulovou participaci minorit v dobrovolném odkupu díky nabídnuté ceně, která byla nižší po většinu doby než tržní. PPF zopakovala svůj dlouhodobý cíl nezvyšovat podíl v této společnosti a ponechat ji na trhu. O2 CR zakončila týden na 158,5 Kč (+10,5 % t/t).

Současně PPF oznámila, že v CETINu dosáhla na 90% hranici vlastnictví umožňující ji vytěsnění minorit (squeeze-out). Nicméně současně dodala, že aktuálně není o podobném procesu rozhodnuto, a tudíž nelze uvést, zda a případně kdy by byla podobná procedura spuštěna. CETIN zakončil týden na 173 Kč (-0,5 % t/t).

FORTUNA

Z Fortuny odchází hlavní bookmaker Ondřej Vích. Pokračuje tak výměna na všech významných postech, která začala s příchodem nového generálního ředitele na konci minulého roku. Hlavní bookmaker je u sázkových kanceláří jeden z nejvýznamnějších postů, který přímo ovlivňuje hospodaření společnosti. Titul zakončil páteční obchodování na 69,3 Kč (-12,1 % t/t).

PROPADÁK A SKOKAN

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla Fortuna (-12,1 %; 69,3 Kč). Investoři negativně vnímají současné změny ve společnosti. Ty se v uplynulém týdnu projevily další změnou v personálním obsazení, kdy společnost opustil hlavní bookmaker. Změnu na tomto postu investoři neradi vidí a je vnímána negativně. Naopak nejvíce rostoucí akcií byl Pegas Nonwovens (+13,8 % na 930 Kč). Kromě oznámení o zahájení očekávaného odkupu vlastních akcií byla společnost přeřazena v rámci indexů MSCI. Zařazení do více sledované rodiny indexů MSCI přilákala zvýšený zájem, který by měl vyvrcholit vlastním zařazením na konci srpna.

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští týden se investoři zaměří zřejmě na dění kolem Řecka a na makroekonomické ukazatele, ale těch je na příští týden rovněž menší množství, především co do významnosti. Řecko se bude snažit o dohodu s věřiteli nad třetím balíkem pomoci, respektive bude očekávat, jestli ji schválí jednotlivé členské země eurozóny. Platbu do ECB (20.8.) zřejmě budou muset ještě učinit z přechodného financování. Vzhledem k absenci významnějších tržních faktorů očekáváme neutrální vyznění obchodního týdne s tím, že zájem může být opětovně opřen i o čínské dění.

Na domácím trhu bude pokračovat výsledková sezóna. Ve středu zveřejní výsledky PMČR. Bude se jednat o první výsledky po změně provozního modelu. Očekáváme, že tato změna by neměla mít velký vliv na samotnou provozní úroveň. Očekáváme 14,2% růst čistého nekonsolidovaného zisku na 1,3 mld. Kč, což by představovalo anualizovaný zisk na akcii 916 Kč. Pokud se naše projekce naplní, očekáváme pozitivní reakci trhu.

Rovněž ve středu zveřejní výsledky NWR. Zde očekáváme provozní zisk EBITDA 5 mil. EUR (-27,7 % r/r) díky nižším cenám a objemu. Výhled na produkci by měl být potvrzen. Stěžejní by mělo být zamezení dalšímu spalování hotovosti. Pokud se tento úkol nezdaří naplnit, tak bychom očekávali další prodejní tlak.

Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na pravidelná data z trhu nemovitostí a ve středu na zápis z posledního zasedání FEDu.