Navigace

Čína zahýbala světovými trhy, kolem Řecka je klid

Horší makroekonomické ukazatele Číny a snaha tamní vlády nejdříve o restrikci obchodování a dále o devalvaci juanu poslala čínský akciový index do medvědího trendu. Dění kolem Číny pravděpodobně i odsune zvýšení sazeb v USA, k němuž už měl FED nakročeno.

V srpnu se uklidnily vášně kolem Řecka, které se dohodlo s věřiteli, a byl mu uvolněn třetí balík pomoci. Menší komplikace nastala hned záhy, kdy premiér
Tsipras podal demisi a země je vedena do předčasných voleb (20. 9.). Nicméně podobný vývoj byl spíše očekáván ve scénáři, kdy po demisi nové volby přinesou silnou koaliční vládu, která bude moci pokračovat v restrukturalizaci země.

Po Řecku se do popředí sledování dostala Čína. Zde horší makroekonomické ukazatele a snaha tamní vlády nejdříve o restrikci obchodování (snížení možnosti zadlužení pro akciové obchody) a dále o devalvaci juanu poslala čínský akciový index do medvědího trendu. Mezitím se čínská vláda snaží nestandardními kroky (zákaz krátkého prodeje, uvolnění prostředků na nákup akcií a další) propad zastavit či zmírnit, ale především zahraniční investoři toto vnímají jako poslední z kroků, který je vede k opuštění tamního trhu. Vysoká volatilita a pohyby větší než 5 % v rámci jednoho dne na indexu nebyly výjimkou.

Kvůli dění na čínském akciovém trhu se šíří nervozita i na ostatní trhy. Zvýšená volatilita například ke konci měsíce znamenala největší jednodenní pohyby
na hlavních amerických indexech od pádu Lehman Brothers. Samozřejmě vedle Číny se k tomu přidávají i spekulace na možné kroky FEDu (17. 9.).

 

Domácí burza ostrovem klidu

V řeči čísel byl srpen měsícem výprodejů po srpnové stabilizaci. Začneme šanghajským indexem, který v srpnu odepsal 12,5 %, po 14,3 a 7,3 % v červenci a červnu. Americké indexy ustoupily o 6,3–6,9 %. Německý DAX v návaznosti na dění kolem Číny propadl o 9,3 %. Japonský Nikkei poklesl o 8,2 %. Domácí burza se se svým poklesem o 0,7 % na indexu PX jevila jako ostrov klidu. 

Dluhopisové trhy si v srpny prošly mírnou volatilitou, ale nakonec hlavní výnosové křivky (USA, Německo, Británie) skončily bez výraznější změny. Výnosy u španělských a italských dluhopisů mírně narostly (20–30 bps.), ale žádná změna dosavadních trendů nenastala. „Naopak nervozita se dál rozšířila u korporátních dluhopisů, rizikové přirážky se zvýšily na 3letá maxima a v energetickém sektoru je situace nejvyhrocenější od podzimu 2008,“ konstatuje hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. Výnosové křivky státních dluhopisů ve střední Evropě se v srpnu měnily minimálně. Česká vláda poprvé v historii prodala v aukci 2leté dluhopisy se záporným výnosem –0,001 %.