Navigace

Týdenní přehled - 48. týden

Na začátku týdne jsme na světových trzích viděli nervozitu po teroristických útocích. Nicméně pak indexy posilovaly. S&P přidal 3,5 % (2093,4 b.), když korigoval propad v předchozím týdnu. Ve středu byl zveřejněn zápis z říjnového zasedání měnového výboru Fedu, ze kterého vyplývá připravenost zvýšit sazby na prosincovém zasedání. Což je spíše očekávaná a oceněná skutečnost. Domácí index PX zakončil týden na 994 bodech, což znamenalo růst o +1,3 % t/t.

Ve zkráceném uplynulém týdnu jsme zaznamenaly dvě významné události. NWR a PMČR reportovaly výsledky za 3Q15. Samotná čísla NWR zaostala za našimi odhady, nepotěšil odliv životně důležité hotovosti, jakkoli tato skutečnost byla mírněna prohlášením společnosti, že šlo o jednorázovou událost, po které začala hotovost opět růst. Vzhledem k vývoji cen k. uhlí, dojde podle našeho názoru v příštím roce k nějaké korporátní události. Současné tržní prostředí je pro společnost velmi nejisté. PMČR naopak potěšil, když v ČR i SR vzrostly objemy i tržby.

 

CME

Nejvíce si v tomto týdnu polepšily akcie CME a přidaly +10 % (54,6 Kč). Kdy jeden velkých akcionářů zvýšil podíl a vyzval představenstvo k refinancování dluhu. VIG se umístil na druhém místě s růstem o +4,4 % (804 Kč). Titul tak koriguje velký letní propad. Po horších výsledcích a odlivu hotovosti spadlo NWR o 16,7 % (0,15 Kč). Beze zpráv mírně oslabil Unipetrol (-2,4 %, 147,4 Kč) a Fortuna (-1,6 %, 85,2 Kč). Po solidních číslech oslabil PMČR (-1,2 %, 11 680 Kč).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Příští týden skončí na BCPP reportovací sezóna za 3Q15. V úterý oznámí výsledky pojišťovna VIG a ve čtvrtek Pegas Nonwovens.
VIG by podle našich odhadů měl oznámit čísla, která po propadu po sníženém výhledu pomohou k dalšímu uklidnění investorů a ukázat, že i v prostředí nízkých úrokových sazeb je pojišťovna schopna generovat solidní zisky a vyplácet relativně vysokou dividendu.
Od Pegas Nonwovens čekáme potvrzení celoročního cíle na zisku EBITDA, i když je tempo plnění v 9M15 pomalejší. Pozitivně by se v posledním čtvrtletí měl projevit mechanismus přenesení cen.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští týden bude chudý na významná makroekonomická data či zasedání centrálních bank. V centru pozornosti bude zřejmě nadále reakce na teroristické útoky v Paříži (možné rozšíření ofenzívy Ruska, Francie a USA na Blízkém východě) a také velmi volatilní ceny komodit. Ty v uplynulém týdnu v čele s ropou dále klesaly a vytvářely tlak na některé sektory trhu a výnosy dluhopisů. Domníváme se, že po korekci propadu z minulého týdne nebudou mít akciové trhy jednoznačný směr. Na jednu stranu se zdá, že trhy už z většiny zacenily očekávané zvýšení sazeb Fedem v prosinci, na druhou stranu jsou rizikem komodity, čínská ekonomika a geopolitické faktory. Výhled na příští týden tak máme neutrální.

 

Z makrodat začne týden prodeji domů v USA v pondělí (oček. -2,7 % m/m) a spotř. důvěrou v eurozóně (oček. -6 po -7,7 b.). V úterý pak naváže americkým HDP za 3Q15. Zpřesněný údaj o HDP by měl vykázat růst o 2,1 % (první odhad 1,5 %). Rovněž bude známa spotřebitelská důvěra za listopad (oček. 99,5 po 97,6 b.). Ve středu se bude sledovat růst osobních příjmů a výdajů v USA (oček. +0,4 %, resp. 0,3 %) a rovněž inflace, jež může býd podstatná pro měnovou politiku (oček. +0,3 % r/r). Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za říjen by po sérii propadů měly přinést růst (oček. +1,6 % m/m). Ve středu bude v Německu znám rovněž listopadový index podnikatelské důvěry Ifo (oček. 108,2 b., beze změny). Ve čtvrtek se budou sledovat pravidelné počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti (oček. 271 tis., beze změny) a týden bude zakončen prodeji nových domů (oček. +6,8 %) a spotř. důvěrou za listopad (oček. 93,1 b.).