Navigace

Tvrdé vystřízlivění trhů

Jako na horské dráze si musí v letošním roce připadat investoři do akcií. Euforii střídá tvrdé vystřízlivění, úřadují centrální banky se svými nástroji a k tomu barbarský zločin v Paříži. Těžké časy pro Evropu a celý civilizovaný svět.

Ale pojďme k akciím. Ty po říjnovém prudkém růstu naopak v listopadu silně oslabují, když data z amerického sektoru práce naznačují, že v prosinci může dojít ke zvednutí sazeb americkým Fedem, i když to tak dříve vůbec nevypadalo. Tvrdé posilování dolaru a díky Draghimu i rychleji oslabující euro přinesly opět výplach komodit, ale po skončení výsledkové sezony i vzetí profitu na řadě amerických akcií a ústup z vysokých hodnot amerických i evropských trhů. Jestliže se v počátečních dnech listopadu evropské trhy ještě poměrně držely, především exportéři (např. Daimler, Airbus), tak v minulém týdnu už došla korekce i na ně.


Zastavení u českých titulů
Erste po lepších výsledcích rostla a opět tak potvrdila, že pokud někdo chce hrát v českých korunách sentiment západní Evropy, je tou nejlepší volbou. Ale i zde ke konci týdne nastalo logicky vybírání zisků. Oproti tomu defenzivní Komerční banka propadá k 5tisícové úrovni, bez nějaké zásadnější podpory, a sahá tak k cca 6% dividendovému výnosu v Kč. To mně přijde zajímavé a tím pádem na nákup. ČEZ zklamal na provozním zisku, odstávka jaderných bloků je prostě průšvih managementu, za který firma platí horšími čísly. Ještě že díky mimořádným ziskovým položkám drží kurz tam, kde je zajímavý dividendový výnos. Své si odehrála Fortuna a rychlý nárůst k 86 korunám bych využil na vybrání zisků, kdo nastoupil lehce nad 70. Nejzajímavější story předvedla O2, která bude zařazena do indexu MSCI a v pátek silně posilovala, neuvěřitelný veletoč po vyřazení z indexu ve chvíli plánu na rozdělení společnosti a teď zpět. Chudáci investoři a tuplem ti zahraniční. Co si o nás asi pomyslí.


A co výsledková sezona?
Výsledková sezona se nám chýlí ke konci, ve většině mnou sledovaných titulů dopadla poměrně dobře. Ale výjimky se najdou. V závěru týdne varoval před nižšími výsledky v 2016 Rolls-Royce, kde jsem sázel na růst díky velké zakázce od Emirates. No, šeredně jsem se zmýlil a akcie padla asi o 20 %. V dnešní době silné produkce Boeingůi Airbusů jsem toto opravdu nečekal.


Komodity mohou být zajímavé
Vzhledem k tomu, že si nemyslím, že americký FED bude zvyšovat úrokové sazby výrazněji a pravidelně v příštím roce, domnívám se, že i některé komoditní tituly po dosažení svých minim v posledních dnech mohou být zajímavé – restrukturalizace dluhu, omezení nabídky některých komodit, poměrně silná poptávka v Evropě a USA díky rostoucím ekonomikám, myslím, že bychom o nějaké stabilizaci na těchto titulech mluvit mohli, ale uznávám, je to velmi riziková sázka. Navíc investoři v těchto titulech si v posledních dvou letech prošli peklem, a tak na jakékoliv negativní informace budou reagovat citlivěji než normálně. O to více toto bude opět zvedat volatilitu…

 

A co s tím...
Co tedy dělat ve zbylých týdnech tohoto roku? Jak jsem již zmínil, přestože je výběr evropských firem daleko menší než na amerických trzích, díky rétorice ECB budou mít zřejmě investoři i nadále apetit otevřený směrem k rizikovějším titulům, neboť fixně úročené instrumenty neponesoun téměř nic nebo opravdu nic. 

Samozřejmě situace, která se udála v Paříži, má negativní vliv na akciové trhy, nicméně zatím pouze dočasný. Je však potřeba počítat s tím, že teroristé jsou schopni se uchýlit k pokračován v těchto útocích, i pokud by byl podniknut útok přímo na Islámský stát. Tomu prostě nezabráníme, ale doufám, že se vyspělé státy sjednotí k tomu, aby tento útok podnikly. Takže tu máme další prvek nejistoty, se kterým musí investoři na akciových trzích počítat. Co se týká amerického trhu, myslím, že je potřeba sledovat velké a silné firmy, které potvrdily svoji kvalitu i na kvartálních číslech, a při výkyvech směrem dolů o ně doplnit portfolio – za mě např. právě Apple, Facebook, ale i internetový prodejce Alibaba – ten je nasměřován k tomu, být světovým extrahráčem.

Takže na závěr si musíme uvědomit, že vydělat peníze na akciích bude nadále těžší a těžší, nicméně je to úplně jedno, pokud se podíváme na svět optikou tragédie v Paříži. Nevinní zabití lidé doplatili na naši svobodu a zaplatili za ni cenou nejvyšší.