Navigace

Cenu Jindřicha Chalupeckého má Barbora Kleinhamplová

Letošní ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého má svoji vítězku. Z pěti výtvarníků mladších 35 let vybrala mezinárodní porota Barboru Kleinhamplovou.

Mezinárodní porota vyhlásila vítězku soutěže mladých umělců během slavnostního ceremoniálu v Besedním domě Filharmonie Brno. „Barbora Kleinhamplová ve své tvorbě reflektuje skupinové chování a vyjadřuje psychologickou kritiku sociálního prostoru v kontrastu s prostorem tradičním,“ řekla o vítězce předsedkyně poroty Holly Block. Podle samotné vítězky, která je loňskou absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze, byli finalisté rovnocenní a pro porotu prý muselo být těžké určit vítěze. O cenu se kromě Kleinhamplové letos ucházeli také Vojtěch Fröhlich, Lukáš Karbus, Pavla Sceranková a Pavel Sterec.

Kdo je Barbora Kleinhamplová?
Barbora Kleinhamplová má kromě Akademie výtvarných umění za sebou také studium pražské FAMU. Na začátku své tvorby v médiích videa, performace, fotografie či instalace zobrazovala především sama sebe v nezvyklých pozicích nebo v interakci s každodenními předměty. V poslední době se však posunula spíš k otázkám postavení člověka v současné konzumní společnosti, vedené korporátními pravidly. Pro finálovou výstavu Ceny Jindřicha Chalupeckého vytvořila sekvence digitalizovaných vnitřností člověka utvářejících jedno virtuální tělo a doplnila je desetiminutovým videem z lekce jógy smíchu. „Hledala jsem způsob, jak mluvit o prekarizované společnosti a věcech, které k ní patří: úzkost, strachy, vyhrocené emoce, virtuální prostředí, ve kterém se pohybujeme skoro víc než v realitě. Přirozeně se objevilo téma těla, potažmo virtuálního těla, ve spojení s určitým afektem a terapií, která se taktéž stala součástí našeho světa,“ uvedla ke svému dílu. Kromě vítězství si odnesla hmotnou cenu navrženou známým designérem Maximem Velčovským, sto tisíc korun na uspořádání výstavy s katalogem a možnost vyjet na šestitýdenní pobyt do New Yorku.

Ročník 2016 už začal
Finálové práce všech finalistů vystavuje od září Moravská galerie v Pražákově paláci. Cenu diváků si odnesl Lukáš Karbus, který se jako jediný prezentoval jako malíř. Podle svých slov se snaží subjektivně zobrazovat krajinu, a to zejména v okolí České Lípy, odkud pochází. Další, v pořadí už 27. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého, byl letos poprvé vyhlášen už na začátku září. Na odevzdání přihlášek měli zájemci čas do konce října. Pět finalistů pro rok 2016 vyhlásí porota v průběhu ledna 2016. Příští finálovou expozici by měla znovu hostit Praha.