Navigace

Tipy na výstavy únor

Únor 2016

Praha

Jiří Černický / Divoký sny

Galerie Rudolfinum

Termín: 27. 1. 2016 – 10. 4. 2016
Místo: Galerie Rudolfinum


Jestli může nějaká výstava konkurovat slavným (a extrémně navštěvovaným) výstavám Petra Nikla nebo Františka Skály, pak je to právě výstava Jiřího Černického. Pohyblivé objekty, roboti, modely i projížďka na kole a přitom velice inspirativní. Vezměte děti a na nic nečekejte.
Jiří Černický připravuje pro Galerii Rudolfinum rozsáhlý multimediální projekt, jehož východiskem je série pěti desítek kreseb. Kresby vznikaly v posledních 25 letech a kombinují utopické představy o zlepšení světa, archeologii ideologií 20. století, excentrické architektonické vize a jistou dávku muzeálního retrofuturismu. Jiří Černický nechá zaznít všem médiím, ve kterých doposud pracoval, včetně skulpturálních, kinetických, zvukových a site-specific instalací nebo performance.

 

 

Ostrava

Vladimír Skrepl: Broučci

Galerie Plato

Termín: 20.01.2016 – 03.04.2016
Místo: Galerie Plato


Vladimír Skrepl je především známý díky svým malbám, ale jeho zájem se projevuje i v jiných médiích. Zvláštní sošky – objekty si udržují Skreplův živelný a znepokojivý rukopis.
Projekt Broučci se pokouší o shrnující pohled na intenzivní a stále se rozšiřující zájem Vladimíra Skrepla, jednoho z nejinspirativnějších českých umělců posledních třiceti let, o postavu jako předmět a zdroj touhy, agrese a biologické i sociální mutace.

 

 

Karlovy Vary

Jiří John – malba, grafika, kresba

Galerie umění Karlovy Vary

Místo: Galerie umění Karlovy Vary
Termín: 4/2/2016 — 27/3/2016


V Karlových Varech připravili průřez celoživotní tvorbou Jiřího Johna (1923-1972), člena skupiny UB 12, významného malíře, kreslíře a grafika. Předčasně zesnulý umělec měl okruh svých věrných obdivovatelů již během života a výstava potvrzuje zájem o jeho tvorbu i v současnosti.


„Básník přírody“, k jehož stěžejním námětům patřila příroda, hmota a světlo.

 

 

Cheb

Václav Rabas a mýtus hnědé

Galerie výtvarného umění v Chebu

Termín: 14/1/2016 — 27/3/2016
Místo: Galerie výtvarného umění v Chebu


Václav Rabas je už trochu pozapomenutý „český krajinář.“ Patřil ke skupině malířů spojovaných se sdružením Umělecká Beseda, jeho tvorba později vyhovovala i komunistické umělecké strategii. Galerie v Chebu připomíná jeho tvorbu a vztah k české krajině.