Navigace

Za vším hledej ropu

Spekulace o možné dohodě mezi zeměmi těžícími ropu na chvíli vytáhly cenu této komodity nahoru, což mírně rozkolísalo i akcie. Vývoj cen ropy může být velmi volatilní i v následujících měsících, proto analytici kromě zasedání centrálních bank bedlivě sledují i jednání o možném zmražení těžby.

I v únoru se úzce sledoval vývoj na ropě. Spekulace ohledně dohody mezi zeměmi těžícími ropu i mimo sdružení OPEC, tedy hlavně zaměřené na Rusko, Saudskou Arábii, Venezuelu a Katar, měly velký vliv na zvýšenou volatilitu ceny černého zlata. WTI se z počátku února při úvodních spekulacích nad možnou dohodou o omezení těžby podívalo na téměř 34 USD/barel, aby poté vrátilo všechny zisky a pokleslo na nová více než třináctiletá minima 26,1 USD/barel v polovině měsíce. Důvodem byl výsledek schůzky zmíněných zemí, kde se dohodlo „jen“ zmražení těžby na rekordních lednových úrovních, přičemž trh očekával snížení těžby. K danému kroku se nepřidaly Írán a Irák, což bude fakticky znamenat pokračující růst nabídky. Konec měsíce i přes zklamání z proběhnutých schůzek přinesl dodatečnou poptávku, což znamenalo návrat k hladině 34 USD/barel. Relativní uklidnění na cenách ropy přineslo i zklidnění situace na finančních trzích.

Výsledková sezona v USA za 4. kvartál loňského roku skončila celkově neutrálně. Došlo k 1% pozitivnímu překvapení na čistém zisku vůči odhadům, ale k 0,6% zklamání na tržbách. Z pohledu meziročního vývoje došlo k 4,3% poklesu na tržbách a 8,2% poklesu na čistém zisku. Současně došlo k relativně velkému počtu snižování výhledu kvůli hůře predikovatelnému vývoji světové ekonomiky. Evropa prozatím předvádí o něco horší výsledky. Z doposud zveřejněných společností se sledovalo 3,8% negativní překvapení na čistém zisku a 0,6% negativní překvapení na tržbách vůči očekávání. Meziročně evropské firmy předvádí 8,7% pokles tržeb a 9,1% pokles čistého zisku. Samozřejmě v obou případech jsou za poklesem především těžaři a průmyslové podniky. „Celkově jsme v případě akciových indexů za únor viděli 0,3% růst na Dow Jones a 0,4 a 1,2% pokles na S&P 500, respektive Nasdaq. Německý DAX odepsal 3,1 % a japonský Nikkei 8,5 %, což odpovídalo především korekci v oslabování japonského jenu. Čínský index v Šanghaji odepsal 1,8 % a držel se stále s rezervou pod 3 000 hranicí. Domácí index PX odepsal 6,9 %,“ popisuje hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

 

Výnosová křivka padá do záporu
Výnosy státních dluhopisů v USA poklesly o dalších 10–20 bazických bodů v reakci na propad rizikových aktiv (= útěk do bezpečí). Výnos 10letého dluhopisu poprvé po 3 letech klesl až na 1,65 %, nakonec skončil kolem 1,75 %. Vůči prosinci, kdy Fed zvýšil sazby, výnosy klesly téměř o 50 bazických bodů. Kreditní prémie se zvýšily, i když v posledním týdnu díky obratu u komodit došlo k první korekci po pěti měsících razantního propadu.

Výnosy státní dluhopisů v Evropě se snížily o 10 bazických bodů, přičemž kromě útěku do bezpečí tu motiv hrály i spekulace na další uvolnění měnové politiky ECB. Výnosy německých dluhopisů do splatnosti 9 let jsou záporné, výnos 2letého dluhopisu klesl na –0,55 %. Ve střední Evropě výnosové křivky také klesly o 10–20 bazických bodů v reakci na globální vývoj. Česká výnosová křivka do 7 let je záporná.

 

Stabilizace nejdřív v druhém pololetí
Široké komoditní indexy v únoru skončily se ztrátou kolem 2 %, což byl pokles čtvrtý měsíc v řadě. Na druhou stranu minimálně v druhé polovině měsíce již byla patrná změna, kdy po týdnech velkých výprodejů se situace začala stabilizovat a začalo docházet i k mírné korekci.

Technické kovy přidaly v průměru přes 3 % a ceny se dostaly na nejvyšší úrovně od začátku ledna. Výprodeje u rizikových aktiv (akcie, rizikové dluhopisy) se pozitivně odrazily u cen drahých kovů (+10 %). Zlato se vyhouplo na roční maximum (1 260 USD) a i přes korekci v posledním týdnu skočilo únor se solidním růstem (+11 %; 1 240 USD), který je nejvyšší měsíční růst za pět let. Zemědělské plodiny v průměru ztratily přes 3 %.

„Následující týdny a měsíce lze očekávat pokračovaní vyšší volatility, kterou bude určovat ropa. Celkový výhled pro komodity stále není dobrý kvůli pokračujícímu převisu nabídky nad poptávkou a vysokému stavu zásob. Trvalejší stabilizace pro komodity leží nejdříve v druhé polovině roku 2016,“ říká Petr Sklenář.

 

NWR spaluje hotovost
Ze sledovaných akcií se asi nejvíce diskutuje o NWR. Odbory v celém OKD (100 % vlastní NWR) vstoupily do stávkové pohotovosti, jejímž důvodem je nedostatek informací a obava o další budoucnost.

„Čísla NWR za čtvrtý kvartál jsou ve shodě s naším očekáváním. Podle odhadu vzrostla hotovost, navíc věřitelé souhlasí s rozvolněním zajišťovacích podmínek u dluhu. Hlavní akcionář Cercl Mining, který vlastní 50,42 % v NWR, převede zdarma své akcie na NWR. Společnost ovládnou tři fondy AHG, ale nic to nemění na tom, že NWR bude vzhledem k tržním podmínkám v nejbližším období pálit životně důležitou hotovost. Tím, že ve čtvrtém kvartálu vzrostla hotovostní pozice, získá NWR čas na to, aby se domluvila s akcionáři a věřiteli na dalším osudu, resp. restrukturalizaci společnosti,“ popisuje situaci Petr Sklenář a dodává, že analytici v nejbližším časovém horizontu očekávají nějakou korporátní událost, tedy restrukturalizaci, prodej či v negativním scénáři likvidaci.

Kvůli velmi nepříznivým tržním podmínkám a navzdory restrukturalizaci spaluje NWR hotovost. Samo NWR přiznává, že tato situace může trvat i několik let. Navíc v tomto roce bude muset refinancovat super seniorní kreditní linku (35 mil. EUR).

Hotovostní pozice je pro NWR zásadní. Došlo sice k uvolnění kovenantů, ale pokud by od 1. srpna, kdy uvolnění končí, klesla hotovost pod 40 mil. EUR, vyvolalo by to splacení super seniorní kreditní linky (35 mil. EUR) a s největší pravděpodobností i ostatních závazků. A pravděpodobnost, že se tak stane, je vysoká.

„Na velmi složitou situaci v NWR upozorňujeme několik měsíců. Ceny koksovatelného uhlí jsou na velmi nízkých úrovních a výhled na další roky není nejlepší. Po proběhlé restrukturalizaci v roce 2014 bude nutné dojít k nějaké další dohodě s věřiteli a akcionáři NWR. Investici do tedy NWR nedoporučujeme,“ konstatuje Petr Sklenář.

Březnové výhledy
Březen bude opětovně patřit především centrálním bankám. ECB bude sledována kvůli očekávanému uvolnění monetární politiky. Trh vedle více záporných sazeb vyhlíží zvýšení objemu v programu QE, bez navýšení objemu bude trh opětovně zklamán.

Zasedání amerického Fedu by nemělo přinést akci v rámci monetárního rozhodování, ale investoři budou vyhlížet jakékoliv náznaky budoucího výhledu a představ centrálních bankéřů. Následná tisková konference bude úzce sledována především s ohledem na nedávné zmínky z Fedu o rizikách plynoucích z rozvojových ekonomik, vývoji na směnných kurzech a na finančním trhu.

Stabilizace na ropě či souhrnně na komoditách je pro akciové trhy aktuálně významným a sledovaným faktorem.

Samozřejmě nadále se bude sledovat vývoj na ropě. Vzhlíží se k dalším schůzkám zemí těžících ropu, které by se měly připojit ke zmražení těžby. Stabilizace na ropě či souhrnně na komoditách je pro akciové trhy aktuálně významným a sledovaným faktorem.

„Celkově jsme na trh stále velmi opatrní. Důvodem je úzká korelace mezi cenami ropy a vývojem na akciových trzích. Domníváme se, že vývoj cen ropy může být nadále velmi volatilní, což může vést ke zvýšené volatilitě i na akciích. Rozhodování centrálních bank by dle stávajícího očekávání mělo být pozitivním faktorem pro finanční trhy. To vše nás vede ke strategii využití krátkodobých příležitostí na fundamentálně stabilních titulech,“ popisuje kroky analytiků Petr Sklenář.