Navigace

Začíná výsledková sezona

Březen se stále točil kolem centrálních bank, duben nebude jiný. A zatímco u Fed se zvýšení sazeb neočekává a rétorika by měla zůstat konstantní, ECB by měla přinést bližší pohled na nedávno zveřejněné monetární uvolnění. V dubnu také startuje výsledková sezona, prozatímní odhady jsou výrazně negativní.

Březen byl pod taktovkou centrálních bank Evropy a USA. ECB představila nové kolo monetárního stimulu, konkrétně dále snížila úrokové sazby, zvýšila program QE o 20 mld. EUR měsíčně (z původních 60 mld. na 80 mld. EUR měsíčně), rozšířila seznam nakupovaných aktiv a nastínila další kolo půjček bankám (TLTRO II). Představený stimul byl větší, než se široce očekávalo, nicméně bližší charakteristiky budou teprve představeny, což lehce snižuje na významu zveřejněných informací.

Americký Fed dle očekávání nepředstavil nové informace a celkové vyznění bylo spíše mírně jestřábího charakteru. Nicméně šéfka Fedu Yellenová následně vystoupila v New Yorku s velmi holubičím komentářem, kde další zvyšování sazeb podmínila hned několika věcmi. To podpořilo názor, že další zvyšování sazeb v USA bude přinejmenším nadále odsunuto někam do druhého pololetí roku.

Celkově můžeme březen hodnotit jako kladný měsíc se zajímavými růsty na většině trhů. Konkrétně 6,6‒7,1% růst na amerických indexech, 5,0% růst v případě DAXu, Nikkei zaznamenal růst +4,6 % a šanghajský index +11,8 %. Ani domácí trh nebyl pozadu a index PX si připsal solidních 4,9 %.

 

Kreditní prémie se snížily

„Výnosy státních dluhopisů v USA poklesly o dalších 10 bazických bodů (bb) v reakci na Fed, který naznačil, že nebude spěchat se zvyšováním sazeb. Kreditní prémie se v březnu prudce snížily a vrátily se na úrovně z konce loňského roku. Pozitivně se projevil obrat u ropy a také uvolněná měnová politika centrálních bank,“ říká hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Výnosy státních dluhopisů v Evropě se snížily o 10‒15 bb, a to hlavně u delších durací. Navíc v březnu došlo v Evropě k velmi razantnímu snižování kreditních prémií v reakci na zasedání ECB, která zvýšila tempo měsíčních nákupů QE a na seznam nakupovaných aktiv zahrnula i korporátní dluhopisy.

V Polsku a Maďarsku výnosové křivky klesly o 10‒20 bb. V ČR se kratší konec křivky zvýšil (= snížily se záporné výnosy) pravděpodobně jako nepřímý dopad toho, že ČNB v březnu méně intervenovala. Česká výnosová křivka do 6 let je záporná.

 

Lepší časy až v druhém pololetí

Úzce sledovaná ropa našla další podporu a WTI se dostalo nad 40 USD/barel kvůli podpoře ze strany Ruska a některých členů OPECu, kteří se zavázali k zastavení růstu objemu těžby. Nicméně nejdůležitější důvody dalšího zvýšení objemu těžby (Írán a Irák) se k paktu nepřipojily. Následné diskuse probíhají a Rusko slibuje další schůzku v polovině dubna, kde by se mělo dohodnout více účastníků z ropného sektoru na pravděpodobně nezvyšování těžby ze současných úrovní. Na trhu se samozřejmě objevují i nesouhlasné názory a vzdorující hlasy, což přispívá k pokračující volatilitě na cenách ropy.

Technické kovy i drahé kovy nakonec zůstaly v průměru beze změny. Zlato se na začátku března ještě dostalo na roční maximum (1 280 USD), ale pak postupně korigovalo zpět k úrovni 1 230 USD. Zemědělské plodiny v průměru přidaly přes 3 %, hlavní zásluhu na tom měly tzv. soft komodity – káva (+13 %) a cukr (+5 %).

„Následující týdny a měsíce lze očekávat pokračovaní vyšší volatility, kterou bude určovat ropa a vyznění zasedání Ruska a sdružení OPEC.  Celkový výhled pro komodity stále není dobrý kvůli pokračujícímu převisu nabídky nad poptávkou a vysokému stavu zásob. Trvalejší stabilizace pro komodity leží nejdříve v druhé polovině roku 2016,“ upřesňuje Petr Sklenář.

 

Pod pokličkou akcií

Z akcií se tentokrát podíváme na stále problematické NWR a na dva nováčky – Pivovary Lobkowicz a Kofolu.

Agentura S&P snížila NWR rating na CCC- (předchozí CCC) s negativním výhledem. Důvodem je chystaná restrukturalizace a pravděpodobné snížení hodnoty pro věřitele.

CERCL Mining Holdings B.V., akcionář NWR, dokončil převod svých akcií (50,54 %) do rukou NWR za nulovou cenu. Akcie převodem na společnost ztrácejí hlasovací práva, tím se navýší hlasovací podíl ostatním akcionářům přibližně dvojnásobně.

„V nejbližším časovém horizontu očekáváme nějakou korporátní událost. Pravděpodobná je druhá restrukturalizace za poslední dva roky, zatím probíhají jednání mezi vlastníky, managementem, odbory a vládou. Očekáváme, že by k tomu mohlo dojít do začátku léta,“ konstatuje Petr Sklenář.

Nízké ceny uhlí přetrvávají a výhled není pozitivní. Samo NWR přiznává, že tato situace může trvat i několik let. Kvůli velmi nepříznivým tržním podmínkám spaluje NWR hotovost a právě hotovostní pozice je pro NWR zásadní. Došlo sice k uvolnění kovenantů, ale pokud by od 1. srpna, kdy uvolnění končí, klesla hotovost pod 40 mil. EUR, vyvolalo by to splacení super seniorní kreditní linky (35 mil. EUR), a s největší pravděpodobností i ostatních závazků. A pravděpodobnost, že se tak stane, je vysoká.

Na velmi složitou situaci v NWR analytici upozorňují už několik měsíců. Ceny koksovatelného uhlí jsou na velmi nízkých úrovních a výhled na další roky není nejlepší. Po proběhlé restrukturalizaci v 2014 bude nutné dojít k nějaké další dohodě s věřiteli a akcionáři NWR. Investici do NWR tedy nedoporučují.

Akcie Pivovarů Lobkowicz PLG se definitivně usadily okolo úrovně 208 Kč, kde se pohybují s minimální volatilitou. Společnost zveřejnila předběžné tržby za rok 2015 – celkové výnosy meziročně poklesly o 1,2 % na 1 188 mil. Kč, samotné tržby z prodeje piva pak meziročně o 0,6 %. Důvodem poklesu je především propad exportu (‒19,8 %), kde se kromě nižších dodávek do Ruska (‒50 %) projevilo ukončení některých nízkomaržových prodejů do Polska a problémy na Slovensku, kde došlo ke změně hlavního distributora. Tržby z prodeje piva v ČR meziročně vzrostly o 4,6 %.

Kofola se v průběhu března dostala pod prodejní tlak a zakončila měsíc na 434 Kč, čímž odepsala 6,7 % meziměsíčně. „Je patrné, že prozatím akcie Kofoly investory netáhnou. Nízká aktivita je toho důkazem. Aktuálně připravujeme pro Kofolu fundamentální hodnocení,“ uvádí Petr Sklenář. 

 

Dubnové výhledy

Duben a současně začátek druhého čtvrtletí bude opětovně pod taktovkou centrálních bank. ECB by měla přinést bližší pohled na nedávno zveřejněné monetární uvolnění. Tedy další kroky (zvětšení uvolnění) se nečekají, nicméně bližší specifikace by mohla vyvolat tržní reakci na specifických titulech či více zatraktivnit korporátní dluhopisy.

Americký Fed by neměl přijít s žádnou novinkou. Zvýšení sazeb se neočekává a rétorika by měla zůstat konstantní. Nedávné holubičí vystoupení Yellenové bude zřejmě pro delší období bráno jako stěžejní v případě budoucnosti měnové politiky Fedu.

V dubnu se ekonomové zaměří také na zahájení výsledkové sezony za první kvartál. Prozatím jsou odhady výrazně negativní. Očekávání na zisk na akcii v případě společností z indexu S&P 500 by měly meziročně poklesnout o 9 %, což je snížení výhledu z dřívějších ‒6 %. Výrazněji negativní pohled dává šanci na mírné pozitivní překvapení. Nicméně faktický pohled na vývoj zisků společností je nepříznivou informací.

V dubnu se ekonomové zaměří také na zahájení výsledkové sezony za první kvartál.

Samozřejmě nadále se bude sledovat vývoj na ropě. Vzhlíží se k dalším schůzkám zemí těžících ropu, které by se měly připojit ke zmražení těžby. „Naším základním scénářem je nepřistoupení Íránu k zmražení těžby, a tudíž neúspěch, protože ostatní subjekty těží na téměř rekordních úrovních. Tento základní scénář tedy počítá s krátkodobým poklesem cen ropy,“ říká Petr Sklenář. 

„Celkově jsme na trh stále velmi opatrní. Důvodem jsou vysoké valuace a nepříznivá očekávání na výsledkovou sezonu. Pokud se naplní náš základní scénář na cenách ropy, pak by mělo i z tohoto titulu dojít k určité nepříznivé tržní reakci. Centrální banky by naopak měly být nadále spíše podporou pro trh, protože se od nich očekává uvolněná politika. Tento faktor by měl pomoci trhu v druhé polovině měsíce,“ dodává.