Navigace

Týdenní přehled - 17. týden

Finanční trhy v uplynulém týdnu prošly rozdílnými trendy. Na jedné straně opět razantně rostly komoditní trhy, cena ropy (Brent) se dostala na 5měsíční maximum (48 USD) a zlato po roce vyskočilo nad úroveň 1280 dolarů. Ceny komodit netáhly vzhůru fundamentální zprávy, ale hlavně oslabování dolaru, který vůči koši 6 hlavních měn klesl na nejnižší úroveň od začátku roku 2015. Fed na zasedání ve středu nenaznačil nic nového, trh nadále čeká, že další zvýšení sazeb v brzké době nehrozí a tak celková trhů (akcie, dolar, dluhopisy) byla minimální.

Opačným směrem než komodity se vydaly akcie. Důvodem byla probíhající výsledková sezóna v USA a v Evropě. Než samotné výsledky za 1Q smíšené vyznění přinášelo hlavně zhoršování výhledu pro zbytek roku.

Akciové indexy v západní Evropě ztratily za celý týden 2-3 % t/t. V USA akciové trhy klesly o 2 % t/t. Domácí index PX zakončil týden na 914 bodech, což znamenalo pokles o 0,62 % t/t.

 

O2  

V minulém týdnu se na domácím trhu stalo několik důležitých skutečností. Operátor O2 CR sice oznámil za 1Q16 mírně nižší tržby ve srovnání s konsensem, ale provozní marže stejně jako č. zisk je nad očekáváním. CME reportovalo výsledky za 1Q16. Tržby a provozní zisk byly ve shodě s odhady. Investoři nicméně negativně reagovali na hlubší č. ztrátu. Vedení ČEZu navrhuje akcionářům na valnou hromadu (3.6. 2016) dividendu ve výši 40 Kč (hrubý div. výnos téměř 9 %). Agentura Moody’s srazila hodnocení NWR na stupeň C (nejnižší) a vidí vysokou pravděpodobnost, že společnost nebude schopna v nejbližší době schopna plnit své závazky. Navíc podle generálního ředitele bude hotovost OKD (vlastní NWR) stačit do poloviny května. Situace se velmi rychle zhoršuje, což může vést k bankrotu.

 

GE MONEY BANK

Cenové rozpětí pro čekávané IPO (primární úpis akcií) na pražské burze společnosti GE Money Bank bylo stanoveno na 68-85 Kč, což nám připadá jako atraktivní cena, která indikuje tržní kapitalizaci 34,7-43,4 mil. Kč. Stanovení ceny se čeká 5. května a začátek obchodování 6. května. Druhé očekávané IPO na BCPP, společnosti EP Infastructure, bylo zrušeno.

 

ČEZ  

Nejlepší výkon předvedl a hvězdou uplynulého týdne je polostátní ČEZ (+4,9 % t/t, 461,4 Kč). Titul podpořila jak cena elektřiny a emisní povolenky, tak návrh managementu na dividendu. Také změnu o téměř 5 %,  ale s opačným znaménkem, tzn. největší propad, zaznamenalo CME (-4,9 % t/t , 63,7 Kč). Mediální skupina oslabila po reportovaných výsledcích za 1Q16. Erste (-3,5 % t/t, 676,9 Kč) i Komerční banka (-1,1 % t/t, 4859 Kč) před kvartálním reportem oslabily. Negativní výkon finančních institucí doplňovala pojišťovna VIG (-3,3 % t/t, 538 Kč). Na ceně 191 Kč se beze zpráv zastavila hodnota Unipetrolu (+3,8 % t/t). To je úroveň 6tiletých maxim. Investoři pravděpodobně spekulují na výplatu vysoké dividendy, která by mohla být oznámena v následujících dnech. 

 

PRAŽSKÁ BURZA

Příští týden oznámí kvartální výsledky hned několik společností listovaných na pražské burze – ve středu obě banky, Erste Group i Komerční banka, a ve čtvrtek sázková kancelář Fortuna. Nápojářský kolos Kofola vykopne balón 1Q16 již v pondělí.  Erste by měla za 1Q16 potvrdit pozitivní trend posledních doby a ukázat zlepšující se kvalitu úvěrů, stabilizaci marží a růst úvěrového portfolia. Provozní zisk by měl ale meziročně klesnout o 10 % na 665 mil. EUR.

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Stejně jako Erste by i Komerční banka měla oznámit meziroční pokles provozního zisku (-15 % r/r na 3,7 mld. Kč). Č.zisk propadně ještě více (-24 % r/r na 2,6 mld. Kč). Důvod je zaúčtování celoročních nákladů na fond pojištění vkladů a fond na záchranu bank. Jako riziko pro akcie KB v nejbližších dnech vnímáme probíhající IPO GE Money Bank, kdy si investoři mohou dělat prostor pro novou emisi.

Od Fortuny lze obecně očekávat pokračování trendů, které byly patrné v předchozích čtvrtletích, to znamená rychlý růst objemu přijatých sázek, který je však spojený s poklesem marží a nárůstem provozních nákladů. Kromě čísel budou investoři sledovat informace o případných akvizicích, zejména v Rumunsku.

Čísla Kofoly by vzhledem k akvizicím měla meziročně vzrůst. Zisk EBITDA čekáme na 185 mil. Kč (+16 % r/r).

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští týden nezasedají významné centrální banky a nečekáme ani jiné zásadní události. Akciové trhy se podle nás budou vyvíjet podle ceny ropy a dojmu trhu z doposud zveřejných výsledků společností. V USA již zveřejnily výsledky za 1Q téměř všechny největší společnosti a výsledková sezóna vyznívá negativně (pokles zisků, snížení výhledů). Přesto se americké indexy zatím drží poblíž maxim. Domníváme se proto, že podporou pro ceny akcií sice může být pokračující růst cen ropy (ropa Brent i WTI nedaleko 50 USD/barel), ale vysoká úroveň indexů a slabá výsledková sezóna vytvářejí spíše prostor pro korekci. Máme tak na příští týden mírně negativní výhled. Z pohledu makrodat může být impulzem měsíční zpráva o zaměstnanosti v USA (v pátek), kde se dále čekají solidní výsledky.

 

Výsledková sezóna se již bude přesouvat z USA do Evropy. Za oceánem ještě zveřejní z velkých firem výsledky Pfizer, v Evropě pak přijdou na řadu banky (HSBC, UBS, BNP Paribas, Société Générale), automobilky (BMW, Ferrari) a telekomy (Deutsche Telekom). Podobně jako v USA i v Evropě zatím přináší výsledková sezóna pokles tržeb a zisků.

 

Ve čtvrtek u nás zasedá ČNB, nicméně změnu politiky nečekáme. Banka potvrdí kurzový závazek na 27 CZK/EUR.

 

Z pohledu makrodat se týden otevře čínskými indexy nákupních manažerů: oficiálním (oček. 50,3 po 50,2 b.) a od spol. Caixin (oček. 49,8 po 49,7 b.). Rovněž v USA začne týden v pondělí indexem nák. manažerů ISM v průmyslu (oček. 51,5 b. po 51,8 b.), ve středu naváže ISM ve službách (oček. 54,8 po 54,5 b.). Ve stejný den se budou sledovat průmyslové objednávky (oček. +1,6 % po poklesu o -1,7 %) a zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby. Čtvrteční počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti mají přinést mírné zhoršení (oček. 264 tis. po 257 tis.), ale číslem týdne bude přírůstek zaměstnanosti v pátek, kde se čeká opět solidních +200 tis. prac. míst po 215 tis. v březnu. V Evropě se budou sledovat středeční maloobchodní tržby v eurozóně.