Navigace

Týdenní přehled - 19. týden

Finanční trhy prošly tento týden smíšeným vývojem. Na jednu stranu akciové indexy zaznamenaly během týdne výraznější výkyvy na obě strany, ale v celkovém součtu k žádnému posunu nedošlo. Nevýraznému obchodování napomohla i absence výraznějších makroudálostí, navíc výsledková sezóna v USA a postupně i v Evropě se dostala do závěrečné fáze a výraznější podněty nepřinesla.

Akciové indexy v západní Evropě i v USA zůstaly za celý týden téměř beze změny. Domácí index PX zakončil týden na 874 bodech, což znamenalo nárůst o 0,7 % t/t.

 

MONETA MONEY BANK

Hvězdou týdne se stala Moneta Money Bank. Za týden banka posílila o dalších 9,9 % (74,8 Kč) a stále surfuje na vlně IPO (primární úpis akcií). V těsném závěsu se drží operátor O2 CR (+9,1 %, 234,5 Kč). Naopak zklamal Unipetrol (-5,9 %, 177 Kč). Hlavně návrh vedení společnosti na výplatu dividendy zklamal (5,52 Kč/akcie). Podle našeho názoru očekávali investoři podstatně vyšší částku.

 

ČEZ 

V Praze pokračovala výsledková sezóna. Výsledky za první kvartál tohoto roku oznámil ČEZ. Společnost oznámila solidní čísla, která na hlavních linkách překonala všechny odhady (EBITDA 20 mld. Kč, oček. 17,8 mld. Kč a č. zisk 10 mld. Kč, oček. 7,4 mld. Kč), a potvrdila celoroční cíle. Negativní bylo snížení celkové celoroční výroby. Jenže následující den oznámil ČEZ prodloužení odstávek bloků v jaderné elektrárně Dukovany a tím další snížení celoročního plánu produkce v jaderných elektrárnách. To z našeho pohledu kazí dobrý dojem z reportu za 1Q16.

 

KOMERČNÍ BANKA

Akcie Komerční banky se ve čtvrtek rozštěpily v poměru 1:5. Na pětinu tedy klesla i jejich cena (z 4 600 Kč na 920 Kč). V souvislosti s touto změnou upravujeme naši cílovou cenu pro akcie KB na 1 104 Kč (z 5 520 Kč vydané 18. dubna). Doporučení zůstává Koupit. Jedná se o čistě technickou událost a na našem ocenění ani projekcích se nic nezměnilo.

 

UNIPETROL

Představenstvo Unipetrolu navrhuje dividendu ze zisku minulého roku ve výši 5,52 Kč/akcie (hrubý výnos +3,1 %). To je pro nás zklamání, máme za to, že Unipetrol je v situaci, kdy si může dovolit vyplatit mnohem vyšší dividendu, než je zveřejněný návrh.

 

MONETA MONEY BANK

Nováček na BCPP Moneta Money Bank zveřejnila výsledky hospodaření za 1Q16, které jsou podle očekávání meziročně horší. Celkově jsou pro nás zveřejněné výsledky neutrální a korespondují s informacemi, které management již prezentoval v rámci IPO.

 

ERSTE GROUP

Valná hromada Erste Group schválila dividendu 0,5 EUR/akcie (2,1% hrubý výnos). Naposledy se budou akcie Erste obchodovat s nárokem na dividendu v pondělí 16.5.

 

PHILIP MORRIS

Stejně tak se v příštím týdnu, 17. 5., se budou naposledy obchodovat s právem na dividendu akcie pojišťovny VIG (0,6 EUR nebo 3,2% hrubý výnos). V příštím týdnu také zveřejní vybrané výsledky za 1Q16 Philip Morris (17.5.2016) a čísla za 1Q16 oznámí také Pivovary Lobkowicz.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

V příštím týdnu může trhy zahýbat zápis z dubnového zasedání Fedu, jenž bude zveřejněn ve středu večer. Trh nyní nepočítá s tím, že by Fed chtěl zvyšovat sazby dříve než v září, nicméně komentáře členů Fedu jsou poslední dobou velmi protichůdné. Trh také může menší měrou sledovat dění v Řecku, kde by měla vláda poslat do parlamanetu soubor opatření (např. zvýšení daní), které jsou podmínkou k získání další části mezinárodní pomoci. Také zřejmě poroste pozornost vůči šancím na tzv. Brexit, tedy odchod Velké Británi ze Evropské Unie, o němž se rozhodne v červnu. Americkým akciovým indexům se již několik týdnů nedaří prorazit dřívější maxima, především u S&P 500 úroveň 2100 bodů. Jsme názoru, že i mírně jestřábí zápis z Fedu, tj. nakloněný zvyšování sazeb, nebo o něco lepší makrodata by mohla poslat akciové trhy do korekce. Máme tak pro příští týden mírně negativní výhled.

Výsledková sezóna je již u konce na obou stranách Atlantiku a v USA zveřejní výsledky z velkých firem již jen sítě obchodů Wal Mart či Home Depot.

Makrodata začnou již víkendovými daty z Číny: budou známy maloobchodní tržby (oček. +10,6 % r/r po 10,5 %) a průmyslová výroba (+oček. +6,5 % po 6,8 %). V USA se bude sledovat až v úterý trh nemovitostí: započaté stavby nových domů (oček. +3,3 %) i stavební povolení (+5,2 %) mají opět růst po předchozích poklesech. V úterý se bude také sledovat průmyslová produkce (oček. +0,3 % m/m po -0,6 % v březnu). Ve středu se investoří zaměří na zmíněný zápis z dubnového zasedání Fedu a čtvrtek přinese pravidelné počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti (oček. 275 tis. po 294 tis.). V pátek budou známy prodeje stávajících domů (oček. +1 % po 5,1 %).