Parkur v Olomouci se špičkovým českým jezdcem | J&T Banka
Navigace

Parkur v Olomouci se špičkovým českým jezdcem

Už na konci června se můžete těšit na skvělou koňskou podívanou. V Olomouci totiž startuje třetí ročník Světového poháru v parkurovém skákání. Na start prestižního závodu se postaví i nejlepší Čech Aleš Opatrný.

Parkur je královská jezdecká disciplína. Parkuroví koně jsou při závodech pečlivě učesaní, mají zapletené copánky, zdobí je krásné dečky a jezdce krásné uniformy. Tenhle líbivý sport a dokonalou přehlídku jezdecké módy můžete přijet obdivovat do Olomouce už 23. června, kdy tady pořadatelé zahájí závod Světového poháru pod názvem J&T Banka CSIC3*W Olomouc. V Olomouci půjde o nejvýznamnější parkurovou akci v kalendáři České jezdecké federace. Její výjimečnosti odpovídá i finanční dotace. Jezdci si mezi sebe rozdělí celkem 140 tisíc eur (přibližně 3,8 milionu korun), v českém parkuru jde tedy bezpochyby o nejlépe dotovaný podnik. Během čtyř dnů je na programu celkem dvacet soutěží. V pátek a v sobotu uvidíte rámcové soutěže, které slouží jako kvalifikace pro vrchol závodů. Tím je nedělní Diamond Tour World CUP bodovaný do série Světového poháru, při kterém budou jezdci s koňmi překonávat nejvyšší možné, 160 centimetrů vysoké překážky.

 

Na startu nejlepší Čech

Uzávěrka přihlášek do závodů je až těsně před startem. Už teď je ale jasné, že v Olomouci uvidí diváci největší českou parkurovou hvězdu Aleše Opatrného, který figuruje ve světovém žebříčku na 81. místě. „Dostat se do první stovky je pro mnohé celoživotně nesplnitelným snem. Česká republika má čtyři parkurové jezdce, kteří patří mezi 500 nejlepších na světě v žebříčku Mezinárodní jezdecké federace. Ten zahrnuje víc jak 3000 jmen. O to příjemnější je zjištění, že máme reprezentanta, který figuruje mezi elitní stovkou,“ říká ředitelka závodu Klára Damborská. Kromě Aleše Opatrného přijede do Olomouce také kompletní česká reprezentace a hlavně juniorští jezdci, kteří si na závodech mohou splnit limit pro mistrovství Evropy. A protože splnit si limit před domácími fanoušky je vždycky lákavá příležitost, z nejlepších domácích jezdců by neměl chybět nikdo. Důležitou novinkou letošního ročníku jsou soutěže zařazené do prestižní série pro mladé talentované jezdce European Youngster Cup určené pro sportovce ve věku 16 až 25 let. Tenhle seriál závodů se v Česku pojede vůbec poprvé v historii a osobně se na něj přijede podívat i jeho zakladatel Rudolf Hindelang. „Už teď je přihlášeno přes dvacet jezdců z devíti zemí včetně Spojených států nebo Koree,“ říká Klára Damborská a dodává: „Rozhodně bude na co se dívat, vždyť třeba loňský vítěz Grand Prix a špičkový jezdec Max Schmid zahájil svou kariéru právě v této sérii.“ Olomoucký areál Equine Sport Center je připraven na příjezd až 300 soutěžních koní, očekává se účast více než osmi tisíc návštěvníků. Závodní trať postaví zkušený Olaf Petersen, německá legenda, která měla podobný úkol například na olympijských hrách 1988 v Soulu a dalších prestižních akcích.

 


Olomoucký návrat Aleše Opatrného

kun2.jpgAleš Opatrný startující za Czech Equestrian Team se na závody do Olomouce vrací po dvou letech. Vzhledem k tomu, že i na jiných domácích mítincích startuje kvůli časté účasti v zahraničí podstatně méně než dřív, je jeho jméno pro české fanoušky parkurového skákání velkým tahákem. „V roce 2015 jsem v Olomouci nebyl kvůli olympijské kvalifikaci, v jejímž rámci jsem startoval v Polsku. Předloni se olomoucké mezinárodní závody konaly poprvé, a na to, že to byl první ročník, musím říct, že jsem byl moc spokojený. Stejně tak jsem slyšel od loňských účastníků, že se závody opět kvalitou posunuly o kus dál, tak doufám, že totéž bude platit i pro letošní ročník. Už se do Olomouce moc těším. Věřím, že přijde hodně diváků, kteří vytvoří tu správnou atmosféru. Na zahraničních závodech mi podpora od domácího publika chybí,“ prozradil Aleš Opatrný. Jeho jméno letos pořadatelé skloňují s ještě větší hrdostí než před dvěma lety. Minulý rok se totiž české reprezentaci podařil historický úspěch, když postoupila do I. Soutěžní divize Furusiyya FEI Nation CupTM mezi deset nejlepších týmů na světě. Pomohl k tomu právě i Aleš Opatrný, který nyní střídá dva koně, hnědáka Acovara a bělouše VDL Fakíra pořízeného ze slavných nizozemských stájí VDL Stud. Čeští jezdci tak v aktuální sezoně závodí s parkurovými velmocemi, jako jsou Německo, Francie, Belgie nebo Nizozemsko. „V rámci okolních států střední a východní Evropy jsme v parkuru na špičce,“ říká Klára Damborská. Kterého z koní pojede Opatrný v Olomouci, si zatím nechává pro sebe. „Oba jsou kvalitou zcela srovnatelní a mohou se plnohodnotně zastoupit. Uvidíme tedy podle aktuální kondice,“ dodává.

 


Bude parkur nové běhání?

Prestižní parkurkové závody zařazené do Světového poháru se do Česka vrátily před třemi lety díky J&T Bance, která se nedávno stala jejich partnerem na další tři roky. Česko totiž zažívá renesanci jezdectví a koňský sport je u nás fenomén. Ačkoliv na letošní olympijské hry do Rio de Janeira se z českých parkurových jezdců nekvalifikoval nikdo, lidé kolem parkuru mluví čím dál hlasitěji nejen o ochotě sponzorů podpořit tento královský sport, ale i o vzrůstajícím zájmu mladých jezdců. V České jezdecké federaci je aktuálně víc než 18 tisíc registrovaných členů, z toho okolo osmdesát procent jezdí na různých úrovních právě parkur. Základna pro rozvoj dalších skvělých jezdců je tedy dobrá a závody jako ten olomoucký pomáhají parkur dál zviditelnit. Parkurové skákání je přitom zvláštní v tom, že jde o jediný olympijský sport, ve kterém závodí společně muži i ženy, neboť o něco větší důraz v páru se klade na kvalitu koně než jezdce. Kůň a jezdec však spolu musí bezpodmínečně spolupracovat. Jezdec musí umět číst trať parkuru, vyhodnotit síly koně, takticky rozložit sílu i rychlost jízdy a pak předat všechny tyto informace koni. V téhle disciplíně prostě spoléhá jeden na druhého. Jak to jezdcům a koním půjde v Olomouci, se můžete přijít podívat od 23. do 26. června.  

 

Kam a kdy na závody?

Kde: Equine Sport Center Olomouc, Lazecká 576/81, Olomouc

Kdy: 23 – 26. června 2016

Vrchol soutěží: neděle 26. června ve 12 hodin, závod CSI3* Diamond Tour World Cup

Více informací: http://www.csi-olomouc.cz/cs/

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.