Navigace

Týdenní přehled - 23. týden

Dle očekávání byl minulý týden skromný na významnější tržní impulzy z řad měnověpolitických rozhodnutí či makroekonomických dat. Trh se však začal výrazněji věnovat případnému riziku spojenému s referendem o vystoupení Anglie z EU, které proběhne 23.6. Reakce trhu především v závěru týdne odpovídala uchýlení se investorů do tzv. bezrizikových aktiv. Investoři se přesouvali do dluhopisů, amerického dolaru a zlata. Naopak ostatní riziková aktiva byla pod prodejním tlakem. Samozřejmě akcie nebyly výjimkou. Většina světových akciových indexů se ponořila do záporných hodnot. Největší poklesy zaznamenal evropský finanční sektor. Domácí index PX nebyl výjimkou a za týden odepsal 4,5 % t/t na 840 bodů.

Z domácích informací nás zaujalo. Uniqua Foundation, čtvrtý největší akcionář v Erste Group, prodal v týdnu svůj podíl ve výši 4,1 % (17,4 mil. akcií). Šlo o zrychlený úpis, který zprostředkovaly Deutsche Bank a Raiffeisen Bank. Upisovací cena byla 22,5 EUR (607,7 Kč) a zájemci se rekrutovali z řad institucionálních investorů. Titul ukončil páteční seanci na úrovni 577,4 Kč (-7,0 % t/t).

 

UNIPETROL 

Unipetrol oznámil, že od zajistitelů obdržel dopis potvrzující, že má nárok na odškodnění v souvislosti výbuchem etylenové jednotky, který se udál loni v srpnu. Unipetrol si je nyní prakticky jistý, že pojistné plnění nebude nižší než 164 mil. USD (cca 3,9 mld. Kč nebo 21,5 Kč na akcii). Plnění bude zohledněno ve výsledcích za 2Q16 (21. 7.). Současně generální ředitel Unipetrolu Marek Switajewski uvedl, že rafinérské marže klesají, zatímco petrochemické rostou. Řekl také, že nová polyethylenová jednotka PE3 by měla být uvedena do provozu v polovině r. 2018 a měla by podstatně vylepšit hospodaření. A loni vyhořelá etylénová jednotka by měla být restartována na konci června. Akcie zakončila páteční obchodování na 179,9 Kč (+3,0 % t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií týdne byla Erste Group (-7,0 % na 577,4 Kč). Čtvrtý největší akcionář pojišťovna Uniqa prodala svůj 4,1% podíl v Erste Group institucionálním investorům za 607,7 Kč/akcie. K datu transakce se jednalo o 5 % slevu vůči tržní ceně. Mimo jiné se domníváme, že evropský finanční sektor je negativně ovlivněn potenciálním rizikem plynoucím z anglického referenda o setrvání země v EU (23.6.). Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Unipetrol (+3,0 % na 179,9 Kč). Unipetrol se k pátku obchodoval naposledy s nárokem na hrubou dividendu. O té se bude rozhodovat na valné hromadě 21.6. Existují dva návrhy. Management navrhuje 5,52 Kč a minoritní akcionář Paulinino Ltd. navrhuje 15 Kč/akcii. Unipetrol navíc uvedl, že zajistitelé uznávají nárok společnosti na pojistné plnění spjaté s loňskou havárií v Chemparku.  

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští týden budou investoři upínat svou pozornost na středeční zasedání Fedu. Očekávání na změnu sazeb trhem jsou téměř na nule (4 %). I náš základní scénář počítá s nulovou reakcí na poli úrokových sazeb. Šéfka Fedu Yellenová by však měla doplnit rozhodnutí o povzbuzující komentář, který by měl trhy uklidnit, že Fed vnímá ekonomický vývoj stále kladně. Pokud tomu tak nebude a Yellenová přidá negativní komentář k vývoji ekonomiky, tak bychom očekávali pokračování prodejní nálady na rizikových aktivech. Evropský finanční sektor může být nadále pod prodejním tlakem vzhledem k blížícímu se anglickému referendu o setrvání země v EU (23.6.).

Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na pondělní průmyslovou produkci (oček. beze změny +6,0 % r/r) a maloobchodní tržby (oček. beze změny +10,1 % r/r). V USA se zaměříme na úterní maloobchodní tržby (oček. +0,3 po +1,3 % m/m), středeční průmyslovou produkci (oček. -0,2 po +0,7 % m/m) a samozřejmě již zmiňované zasedání Fedu.