Navigace

Týdenní přehled - 26. týden

Výsledek britského referenda o vystoupení z EU a jeho následky byly stále hlavními tématy uplynulého týdne. Je nutno podotknout, že došlo k mírnému uklidnění alespoň, co se míry výkyvů na akciových trzích týče. Většina světových indexů korigovala ztráty z předešlého týdne a pražská burza nebyla výjimkou, když si index PX připsal 0,6 % t/t na 824 bodů.

Z domácích informací nás zaujalo dění v Kofole. Skupina Kofola oznámila odstoupení od akvizice WAD Group, která vlastní 40 % Water Holdingu. Důvodem je jednání se slovenským antimonopolním úřadem. Již dříve byl obchod odložen, nicméně dokončení se očekávalo letos. S Water Holdingem, který je druhým největším výrobcem vod na Slovensku, by Kofola znatelně navýšila tržní podíl v tomto segmentu díky značkám jako Budiš, Fatra či Gemerka. Akcie zakončila týden na 435 Kč (+0,7 % t/t)

 

ČEZ  

ČEZ bude od společnosti Škoda JS požadovat miliardy korun za neplánovaně dlouhé odstávky jaderné elektrárny Dukovany. Důvodem odstávek byly kontroly svárů potrubí. Podle ČEZ jen za minulý rok ztratil odstávkami 2,5 mld. Kč (4,6 Kč na akcii). Další ztráty zaznamená ČEZ v tomto roce a příštím roce. Škoda JS pochybení odmítá. Jakékoliv odškodné bychom vnímali jako pozitivní informaci. Titul zakončil páteční seanci na 430,9 Kč (+4,0 % t/t).

 

TMR  

TMR oznámilo výsledky za 1H16. Všechny ukazatele v meziročním srovnání vzrostly. Za pozitivními výsledky stojí vyšší návštěvnost, tržby z prodeje realit a nová akvizice. Provozní zisk před odpisy EBITDA vzrostl meziročně o +10,9 % na 17,1 mil. EUR. Vedení TMR potvrdilo cíle na tento rok. Výnosy by měly dosáhnout 70 mil. EUR (+7,2 % r/r) a EBITDA 25 mil. EUR (+2,4 %). Titul zakončil páteční obchodování na 640 Kč (beze změny t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií týdne byla VIG (-5,2 % na 456 Kč). Na titulu nebyla žádná kurzotvorná informace. Investoři negativně reagují na výsledek britského referenda o setrvání země v EU, které mimo jiné pravděpodobně bude znamenat další monetární uvolnění a tedy dlouhodobě velmi nízké příjmy z finančních investic. Právě finanční investice jsou pro pojišťovací segment velmi důležité. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Moneta (+7,1 % na 75,4 Kč). I pře to, že jde o banku, tak Moneta by neměla být nějak významně dotčena potenciálním Brexitem. Současně se jedná o dividendovou akcii. Titul profitoval rovněž z několika poměrně silných nákupních doporučení od významných investičních bank.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští obchodní týden bude zkrácený o pondělí v USA kvůli státnímu svátku. Domácí obchodní týden bude zkrácený o úterý a středu rovněž kvůli státním svátkům. Investoři budou nadále vyhodnocovat dění v Británii a potenciální následky možného Brexitu na ekonomiku. Vedle toho se bude sledovat středeční zápis z posledního zasedání Fedu. Ten může odhalit názory členů Fedu ohledně Brexitu a jeho potenciálního vlivu na měnovou politiku. Samozřejmě nemůžeme vynechat makroekonomická data a to především americkou páteční zaměstnanost, která byla v květnu velmi slabá. Celkově očekáváme další zklidnění situace a mírně nákupní náladu.

Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na úterní podnikové objednávky (oček. -0,9 po +1,9 % m/m), středeční ISM služeb (oček. 53,3 po 52,9 bodech) a zápis z posledního zasedání Fedu. V pátek se pak zaměříme na číslo týdne a to měsíční americkou zaměstnanost (oček. +175 tis. po +38 tis. prac. míst). V Německu se zaměříme na středeční podnikové objednávky (+1,0 po -2,0 % m/m) a čtvrteční průmyslovou produkci (oček. 0,0 po +0,8 % m/m).