Navigace

Na akciích stále klid. Zatím

Srpnové dny přinesly poměrně poklidné obchodování na většině akciových trhů, alespoň pokud to porovnáme s předcházejícími částmi roku 2016. Brexit je v Evropě zapomenut (zatím), spekulace o vyšších sazbách v USA nechávají poměrně klidné jak akciové trhy, tak americký dolar, který se k nějaké razantnější rallye rozhodně neprobouzí (zatím).

V srpnu přidal na akciích S&P 500    o 0,13 %, DAX o 2,46 %, Eurostoxx 50 narostl o 1,33 %, a PX naopak klesl o 2,60 %. Vše jsou to poměrně nízké hodnoty změny, pokud to porovnáme s prudkými výkyvy na začátku letošního roku nebo s obdobím těsně po brexitu. Srpen byl v podstatě takový klídek.

Smutněji oproti vyspělým trhům bylo, dá se říci, již tradičně v Praze, kde se o minusový výsledek postaral pokles ČEZu a Komerční banky, u níž trh zaceňuje možné snížení dividendy. Naopak u ČEZu pokračuje neverending story s odstávkami jaderných zdrojů a management ČEZu to vždy oznámí, jako že nic – žádná sebereflexe, žádné vyvození důsledků… V srpnu se dařilo Erste i po červencové růstové vlně, své si poctivě odpracovala Moneta a i Unipetrol zamířil lehce nad 180 korun po pozitivním doporučení na akcie od společnosti Patria.

 

Co dělat v Česku

Budu se snažit držet a při poklesech akumulovat Monetu a Unipetrol, vzít profit na Erste, začít si budovat pozici na Komerčce, pokusit se vycouvávat z Kofoly (což je nadmíru složité) a dobrat trochu ČEZu, pokud bude dále vyklesávat. A zvážil bych i pozici na O2, kde se zdá, že majoritní vlastník si ještě společnost ponechá, pěkně ji bude dál vycucávat v podobě slušných dividend a pak se ji pokusí za draho prostřelit…

 

V Evropě nezaznělo poslední slovo

Na evropských trzích se do laufu v posledních dnech dostaly finanční instituce, jak banky, tak pojišťovny, vypadá to na první pohled na pěknou rallye, ale po pravdě, ten sektor dostal v přechozí části roku slušně po čumáku… Navíc ne vše je tak černé, jak se v médiích píše, a tak možná některé tituly neřekly ještě poslední slovo. Třeba BNP Paribas může jít klidně nad 50 eur dále nahoru, španělské banky mají taky co dohánět, Deutsche Bank může pohánět nervozita shortařů, že akcie nejde tím směrem, co si přejí. Také pojišťovny jsou letos dost zašlapány do země a určitě tam prostor ještě na nějaký výkyv směr nahoru určitě je, proto zůstávám long jak v Allianz, tak i ve Vigu, kde se mně zdá, že máme snad to nejhorší za sebou.

V Evropě jsme trošinku ve schizofrenní situaci, z dvouměsíčního pohledu je trh poměrně vysoko, naopak z pohledu celého roku 2016 a i roku loňského mají evropské trhy ještě proti americkým co dohánět. Přesto jsem spíše opatrný. Kdybych měl vsadit, jestli nás v září a říjnu čeká spíš pokles, nebo růst, tak bych řekl, že se trhy vydají pro změnu dolů. Může se objevit opět strašák brexitu, nervozitu může přenést na trhy zvýšení sazeb Fedem, těch nejistot není úplně málo. A po relativním klidu v posledních obdobích často přichází nějaký šok…

 

Amerika ukazuje dobrá čísla

Americké trhy se drží maximálních hodnot letošního roku, dobrá čísla výsledkové sezóny proti očekávaným výsledkům některým titulům výrazně pomohly – např. Facebook nebo skvělý výkon Alibaby.

Finanční tituly (např. Bank of America) naopak těží z očekávání trhu na zvednutí sazeb – alespoň jednou. Překvapivě dobře performují i akcie American Airlines, spekulace o možných akvizicích opět pomohly Twitteru, aby se přiblížil alespoň na dostřel 20dolarové hranici za akcii. Apple přes požadavek EU na doplacení daní v řádu miliard dolarů, dá se říci, nezakolísal, zřejmě blížící se představení nového iPhonu uvádí investory do vzrušení, co nová „sedmička“ dokáže s poptávkou – navíc s kvartálem před vánočními svátky – ideální kombinace pro Apple.

Naopak mírně dolů to zalomil komoditní sektor a své zisky tak korigovaly i společnosti, co sleduji, jako Glencore, Alcoa, ale i ArcelorMittal, případně některé těžařské firmy zlata (např. Barrick). Přitom americký dolar nějak zásadně neposílil, zvýšení sazeb bude podle mého názoru spíše kosmetické, než že by se radikálně prodražilo financování byznysu. Opět jde tak spíše o sentiment a možná i nějaký profit taking sektoru, který je od začátku roku solidně v plusu. Osobně bych spíše využil poklesu cen na těchto titulech k doplnění pozic, ale to je můj soukromý názor.

Pokud si uvědomíme, že jsme už na začátku září, tak přes poklidný sentiment trhů mě toto období přivádí do určité nejistoty, září říjen vždy přinesly v předchozích letech poměrně dost výrazné výkyvy směrem dolů, a tak zůstávám nadále opatrný. Až na výjimky se nikam do budování nových pozic neženu a držím poměrně výrazný podíl cashe v portfoliích.  Asi prostě trpká zkušenost z výkyvů, ke kterým došlo na počátku roku a pak v období okolo hlasování o brexitu…