Navigace

Týdenní přehled - 44. týden

Hlavní událostí uplynulého týdne bylo středeční zasedání amerického Fedu. To dle očekávání významnější informace nepřineslo. Jedním z důvodů mohou být i nadcházející prezidentské volby v USA. Fed naznačil, že stav ekonomiky se vyvíjí dobrým směrem, ale pro zvýšení sazeb je potřeba další pozorování. Aktuální pravděpodobnost zvýšení sazeb na prosincové zasedání je již 80 %. Rovněž data z US trhu práce přinesla utvrzující výsledky směrem ke spekulacím na měnovou politiku Fedu. USA vytvořilo v říjnu 161 tis. nových pracovním míst vs. oček. +173 tis. Nicméně zářiová data byla opravena o +44 tis. Riziková aktiva zažívají nervozitu před americkými volbami a ani domácí trh tomu neodolal. Domácí index PX ztratil během týdne 3,4 % na 894 bodů.

Z domácích informací jsme se zaměřili na výsledkovou sezónu. Ve čtvrtek zveřejnila výsledky Komerční banka. Za 3Q16 bance vzrostl čistý zisk o 22 % na 3,95 vs. oček. 3,6 mld. Kč. Pozitivní překvapení z čísel však pocházelo spíše z opravných položek. Negativní informací pro trh bylo vyjádření managementu k dividendě pro příští rok. Ta dle nových informací vychází níže, než trh předpokládal (40 vs. oček. 45 Kč). Titul zakončil týden na 884,7 Kč (-3,1 % t/t).

 

FORTUNA

Rovněž ve čtvrtek zveřejnila čísla Fortuna. Ta negativně překvapila trh s EBITDA ve výši 15,9 (-10 % r/r) vs. oček. 16,3 mil. EUR. Důvodem byly opětovně vyšší náklady. Titul zakončil páteční seanci na 87,7 Kč (-4,1 % t/t). 

 

ERSTE GROUP

V pátek pak reportovala výsledky Erste Group. Čistý zisk za 3Q16 dosáhl 337 (+22 % r/r) vs. oček. 329 mil. EUR. Nicméně společnost zveřejnila slabší než očekávaný výhled na rok 2017. Akcie zakončila týden na 711 Kč (-9,5 % t/t).

 

ENTERPRISE INVESTORS

Dle listu Euro může dojít k prodeji podílu Enterprise Investors v Kofole přes burzu. Enterprise Investors drží v Kofole 37 % akcií a dle Eura bude končit jejich investiční horizont. Vzhledem k tomu, že prodej majoritnímu akcionáři, rodině Samarasů, je nepravděpodobný, nabízí se prodej přes burzu. Titul zakončil týden na 381,7 Kč (-3,7 % t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií týdne byla Erste Group (-9,5 % na 711 Kč). Erste sice reportovala relativně solidní výsledky za 3Q16, ale výhled na rok 2017 byl nižší než trh čekal. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Stock Spirits (+4,2 % na 49,7 Kč). Na titulu se objevily informace, že významný minoritní akcionář L. Amaral opětovně vyslovil nesouhlas s některými kroky managementu společnosti. Domníváme se, že šlo o technickou korekci předešlého propadu. 

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Trh se v příštím týdnu zaměří především na prezidentské volby v USA (8.11.). V Evropě budou výsledky známy v ranních středečních hodinách. Scénář výhry Donalda Trumpa je trhy vnímán negativně. V tomto scénáři bychom očekávali prodejní tlak na riziková aktiva, který by měl postupně vypršet v několika následujících týdnech. Naopak výhra Hillary Clintonové by byla trhem vnímána jako pozitivní signál a měla by se přerušit aktuální nervozita na trhu. V tomto scénáři bychom očekávali návrat trhu k maximálním úrovním. Makroekonomická data i výsledková sezóna půjdou spíše stranou zájmu trhu.

Z domácích informací bude pokračovat výsledková sezóna. V pondělí po trhu bude zveřejňovat čísla Kofola. Naše projekce počítá s 22% propadem r/r EBITDA na 296 mil. Kč kvůli vyšším nákladům a pokračujícím problémům v Polsku. Kofola by měla předvést opětovně spíše horší čísla, což může nadále přinést tlak na akcii.

V úterý zveřejní čísla za 3Q16 ČEZ. Zde očekáváme 14% pokles r/r na EBITDA (11 mld. Kč). Důvodem jsou především odstávky jaderných bloků vedle nižší ceny elektřiny. Slabá čísla a pokračující problémy s jadernými bloky mohou znamenat snížení výhledu na celoroční hospodaření. Snížení výhledu vnímáme jako krátkodobý rizikový faktor.

Ve čtvrtek pak zveřejní výsledky Moneta. Očekáváme za 3Q16 čistý zisk 975 mil. Kč (-14 % r/r). Důvodem poklesu jsou nižší marže, což je výsledkem nové politiky ze začátku roku pro udržení tržního podílu. Překvapením by byly jakékoliv informace k dividendě.

Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na úterní data ze zahraničního obchodu. Exporty (oček. -6,0 %) i importy (oček. -1,1 %) by měly v dolarovém vyjádření poklesnout méně m/m. V USA budou především volby, jejichž výsledky budou známy pro Evropu ve středu ráno. Jinak se zaměříme na páteční spotřebitelský sentiment univerzity Michigan (oček. 87,5 po 87,2 bodu). V Německu se zaměříme na pondělní podnikové objednávky (oček. +0,1 po +1,0 % m/m) a úterní průmyslovou produkci (oček. -0,5 po +2,5 % m/m).