Navigace

Laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého v Moravské galerii

„Neváhej a ber, když Chalupecký dává, to se někdy stává, že každý nevyhrává.“ Tak zní refrén skladby kapely Finský barok, v níž působí František Skála a Jiří Černický, laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého. Umělci tím ironicky vystihují, že v umění se ne každému podaří zvítězit. Na výstavě Neváhej a ber! v Pražákově paláci jsou vystavena díla těch umělců, kteří cenu vyhráli v letech 1990–2015.

Cena Jindřicha Chalupeckého udělovaná od roku 1990 umělcům mladším pětatřiceti let si mimo jiné získala důležitost tím, že je jedinou kontinuální událostí uměleckého provozu v novodobé historii. Díky tomu, že je bez přerušení udělována více než čtvrt století, může příběh ceny a jejich vítězů sloužit jako zcela unikátní sonda do dějin umění a společnosti tohoto období.

Mezi laureáty se vystřídaly již tři generace umělců. Například mnozí z prvních držitelů ceny jsou dnes učiteli laureátů posledních několika ročníků ceny. Došlo rovněž k několika proměnám vlastní umělecké tvorby, které by se zjednodušeně daly shrnout termíny od postmoderny k postinternetu.

„Jako každá vlivná instituce měla a má Cena Jindřicha Chalupeckého řadu kritiků, kteří se domnívají, že jejím prostřednictvím dochází ke zkreslování obrazu současného umění. Takováto tvrzení se stejně těžko vyvracejí, jako dokazují. Prezentovaná sbírka Magnus Art poskytuje díky svému konceptu jedinečnou příležitost ověřit podobná a jiná tvrzení spojená s historií Ceny Jindřicha Chalupeckého v praxi,“ zamýšlí se nad prezentací sbírky kurátor výstavy Ondřej Chrobák.

Do sbírky byla retrospektivně zakoupena díla všech držitelů cenu, ale byla vybírána výhradně z doby, kdy umělkyně nebo umělec ocenění získal. Chronologický způsob instalace ctí původní koncept sbírky, který činní uměleckou kolekci Magnus Art (již vlastní J&T Banka)v kontextu současných veřejných, soukromých i korporátních sbírek.

 

O Ceně Jindřicha Chalupeckého

Cena je nazvána podle českého kritika výtvarného umění a filozofa Jindřicha Chalupeckého. Byla založena v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, Jiřího Koláře a Theodora Pištěka. Uděluje ji každým rokem nezávislá porota, je spravována a organizována občanským sdružením Společnost Jindřicha Chalupeckého, jehož ředitelkou je kurátorka Karina Kottová. Doposud byla cena udělena již dvaceti šesti mladým umělcům, kterým pomohla otevřít cestu na mezinárodní scénu.

 

Neváhej a ber!

Kurátoři: Karina Kottová, Ondřej Chrobák, Jana Písaříková

Pražákův palác, Husova 18
Výstava trvá do 19. března.