Navigace

Březen šlápne na plyn

Zatímco únor byl na události relativně chudý, březen to rozjíždí na plný plyn. Zvýšení sazeb je jedním z reálně zvažovaných scénářů, pravděpodobnost stoupla na více než 80 %. Rozhodnutí Fedu by mělo padnout už 15. března.

Únor byl na významnější události „chudý“. Zasedání centrálních bank, konkretizace Trumpovy strategie pro USA či jiné klíčové informace v únoru chyběly. Výsledková sezona v USA se s únorem přehoupla do své méně „významné“ poloviny, co se firemních gigantů týče. A tak se zájem investorů zaměřil na výsledkovou sezonu v Evropě.

Evropa sice vykazuje menší pozitivní překvapení v rámci výsledkové sezony za 4. kvartál roku 2016 než USA, i tak ji však můžeme označit za pozitivní impuls pro akcie. Tři čtvrtiny firem z indexu BE500 zatím vykazuji 53% pozitivní překvapení vůči očekávání na úrovni čistého zisku a 63 % je tomu na úrovni tržeb. V USA bylo překvapení na úrovni čistého zisku ze 75 %. Z pohledu meziročního růstu Evropa rovněž zaostává s růstem tržeb o 3,0 %, ale s poklesem čistého zisku o 6,0 %. USA rostlo v obou veličinách. V Evropě za negativním vývojem čistého zisku stojí banky. Některé bankovní domy provedly rozsáhlé odpisy (UniCredit), které znamenaly ve výsledovkách razantní ztráty.

Vedle výsledkové sezony se zájem trhu upíral na ropu. OPEC měl vykázat plnění dohodnutých opatření na snížení těžby. Prozatím zveřejněná data znamenají, že OPEC plní roční plán již na více než 90 %. Na druhou stranu se však staví zásoby ropy v USA a s tím spojený vývoj těžby ropy. USA ke konci února zveřejnily opětovně rekordní zásoby. To dokresluje počet těžebních vrtů, který je nejvyšší od května 2016. Cena ropy (WTI) však v únoru vyčkávala v rozmezí 50–55 USD/barel.

Dne 20 2. zasedal Eurogroup, který mimo jiné opětovně projednával situaci kolem Řecka. To bohužel ani na této schůzce nebylo schopno nalézt řešení pro ukončení revize probíhajících reforem. Nicméně bylo dohodnuto, že se do Atén vrátí zástupci věřitelů včetně MMF, kteří budou dojednávat další kroky nutné pro ukončení revize. Bez ukončené revize nebude Řecku přidělena část finanční pomoci, která je nutná pro splátky dluhu v červenci. Aktuální situace sice možná rizika neeliminuje, ale je to částečně pozitivní výsledek, který řešení dále odsouvá na konec března.

Poslední únorový den patřil Donaldu Trumpovi, který měl vystoupení v americkém Kongresu. Trh očekával, že Trump může předložit detaily k daňové reformě či podrobný plán fiskální expanze. Bohužel projev se obešel bez bližších specifik zmiňovaných témat.

„I přes klidný měsíc můžeme únor označit opětovně měsícem prolamování nových rekordů na amerických akciových indexech. Konkrétně si indexy za únor připsaly v USA 3,7–4,8 %. DAX a Šanghaj shodně přidaly 2,6 %, na paty jim šlapal domácí index PX s +2,3 %. Japonský Nikkei zaznamenal lehký růst 0,4 %,“ popisuje hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Utažení kreditních prémií

Výnosová křivka v USA se po předchozích výkyvech stabilizovala a v únoru druhý měsíc v řadě zůstala beze změny. Zasedání Fedu ani pololetní vystoupení šéfky Fedu Yellenové v Kongresu nepřineslo změnu. Kreditní prémie kvůli optimismu o dalším vývoji ekonomiky se stáhly na nová 2letá minima.

V Evropě výnosy klesly o 10–20 bb a odmazaly lednový nárůst. Německá křivka do 9 let je záporná a výnos 2letého dluhopisu se dostal i pod –0,9 %. Výnosy dluhopisů v Maďarsku a Polsku po lednovém nárůstu zůstaly v únoru bez větší změny.

U české křivky kratší konec zůstal hluboce záporný (až –0,9 %), naopak u ostatních splatností výnosy vzrostly o 10–15 bb. Záporné výnosy českých dluhopisů způsobují spekulace o konci intervencí ČNB.

„Krátkodobě může dojít k otevření  nůžek mezi USA a Evropou, případné zvyšování sazeb Fedu může vést k růstu dolarových výnosů. Mírné riziko pro Evropu můžou přinést blížící se volby v Nizozemí či Francii. Růst cen komodit a optimismus z dalšího růstu ekonomiky  v kombinaci s uvolněnou měnovou politikou může vést k dalšímu utažení kreditních prémií,“ konstatuje Petr Sklenář.

Komodity v pozitivním výhledu

Od druhé poloviny prosince byl vývoj komoditních trhů klidný a změna nenastala ani v únoru. Široké indexy tak zůstaly v únoru bez výraznější změny a i od začátku roku jsou stále na nule. Cena ropy 11 týdnů v řadě zůstala beze změny na jedné úrovní – Brent (56 USD), WTI (52 USD). Trh nereagoval na zprávy, že OPEC dodržuje dohodu o omezení těžby, ani naopak na statistiky rekordních zásob v USA či na postupnou obnovu těžby v USA. I přes mírnou volatilitu během února nakonec sektor technických kovů (+2 %) zaznamenal jen mírné změny, ovšem třeba cena hliníku (+6 %) se dostala na dosah 2letých maxim (1930 USD/t). Drahé kovy (+4 %) druhý měsíc v řadě korigovaly propad z konce roku, cena zlata (+3 %) se postupně přehoupla i přes hranici 1250 dolarů. Zemědělské plodiny v průměru zůstaly beze změny.

„Výhled pro technické kovy zůstává pozitivní, vedle dřívější konsolidace nabídky pozitivním signálem o růstu nabídky jsou velmi dobré výsledky z průmyslu. Návrat inflace je ve střednědobém výhledu pozitivní pro drahé kovy, krátkodobé riziko korekce může přinést případné zvyšování sazeb Fedu. Vývoj cen ropy je stabilní, ale je nejasné, jaký faktor přinese zpět volatilitu do obchodování,“ uvádí Sklenář.

Telekomunikace pod palbou politiků

Z akcií se tentokrát zaměříme na 02. Cena akcie se v únoru i pod vahou prodeje části podílu pohybovala v rozmezí 260–278 Kč. Nakonec titul zakončil únor na 273 Kč (+5,4 %).

V únoru došlo u O2 CR k zajímavému obchodu, v němž PPF prodala 3% podíl společnosti Belviport Trading, za kterou stojí podnikatel Pavel Tykač. PPF uvedla, že prodej menšího podílu by měl zvýšit objem volně obchodovaných akcií na trhu, což je v souladu s její dříve oznámenou strategií podpory likvidity titulu. Skupina PPF si po zmíněné transakci ponechá 81,1% podíl na kapitálu. Důvod transakce je pravděpodobně spojen s indexy MSCI, kde se tímto utvrdí stávající přepočítací váha pro titul.

V únoru se telekomunikační sektor dostal pod palbu politických komentářů. Je patrné, že ceny za datové služby budou využity pro předvolební boj. Premiér Sobotka veřejně prohlašuje, že se zasadí o jejich snížení a že dá větší pravomoci ČTÚ. To se pravděpodobně neobejde bez odezvy na reálných cenách, což může ovlivnit hospodaření v segmentu včetně O2 CR. „Prozatím budeme dané kroky sledovat a vyhodnocovat možný dopad,“ říká Petr Sklenář.

Na trhu proběhla informace, že firma hodlá vydat dluhové cenné papíry, které by měly prodloužit splatnost současné dluhové služby a zřejmě i rebalancovat částečně do eura. „To nám připadá jako rozumné vzhledem k očekávanému skončení intervence ze strany ČNB,“ dodává Sklenář.

V březnu se od O2 CR neočekávají výraznější informace. Samozřejmě se nedá vyloučit další předvolební tlak ze strany politického spektra. „Domníváme se, že investoři mohou nadále vnímat O2 CR jako zajímavou dividendovou hru. Avšak při dosažení naší cílové ceny 260 Kč se nám již další kapitálové zhodnocení jeví jako méně pravděpodobné. Respektive nevidíme výraznější důvod pro další růst ceny akcie. Samozřejmě může docházet k různým výkyvům, ale v delším horizontu by se měla cena stabilizovat kolem současných úrovní,“ popisuje Sklenář.

Březnové výhledy

Pokud byl únor relativně chudý na významnější události, tak březen se opětovně rozjede na plný plyn. Ještě poslední hodiny února měl vystoupení hlasující člen FOMC Dudley, který uvedl, že březnové zvýšení sazeb je jedním z reálně zvažovaných scénářů. Toto prohlášení stačilo, aby se pravděpodobnost březnového zvýšení sazeb v USA posunulo na více než 80 %. Den před komentářem Dudleyho bylo při tom očekávání na úrovni 45 %. Rozhodnutí Fedu padne 15. 3. a pro trh se může jednat o velmi zásadní informaci, protože ještě na posledním zasedání se možnost rychlého zvyšování sazeb ani neuvažovala. Nejvíce je reakce patrná na dluhopisech a americkém dolaru.

Ještě před Fedem bude zasedat ECB, nicméně zde se výraznější změny neočekávají. Trh bude sledovat rétoriku Draghiho s ohledem na rostoucí inflaci. Ale ani tento faktor šéfa ECB asi nevykolejí a nenaznačí možné utahování aktuálně velmi uvolněné monetární politiky.  

V týdnu od 8. 3. se bude konat summit EU, kde může mimo jiné Velká Británie oficiálně oznámit vystoupení z EU, tedy aktivovat tzv. článek 50 Lisabonské smlouvy. Sice trh s vystoupením počítá, ale reálné připomenutí tohoto faktu může způsobit výraznější volatilitu na trhu.

Eurogroup opět zasedne 20. 3., na programu má mimo jiné Řecko. Jakýkoliv posun směrem k ukončení revize by byl považován za úspěch. Jen ještě připomeneme, že ukončení revize pokroku země v budoucí finanční soběstačnosti umožní ECB zařadit řecké dluhopisy do programu QE.

„Celkově jsme pro březen více opatrní. Důvodem jsou vysoké valuace akciových indexů, možné zvyšování úrokových sazeb v USA a případná nervozita spojená s potenciálem zahájení vystoupení Velké Británie z EU. Zajímavý může rovněž být konec kvartálu z pohledu dolaďování investičních portfolií,“ uvádí Petr Sklenář.