Navigace

Ve středu dění Francie

Po celý duben a na začátku května investoři napjatě sledovali francouzské prezidentské volby. Pro trhy byla příznivější volba Macrona, který vyznává umírněnou proevropskou politiku. Naopak rizikovým scénářem byla výhra Le Penové, která Francii slibovala vystoupení z eurozóny.

V dubnu se investoři zaměřili na první kolo francouzských prezidentských voleb. Mezi čtyřmi kandidáty Macronem, Le Penovou, Fillonem a Mélenchonem byly v předvolebních průzkumech jen těsné rozdíly. Konečnými postupujícími do druhého kola se stali Macron a Le Penová. Trh výsledky přivítal pozitivně vzhledem k tomu, že Macron je brán za umírněného a proevropského politika. Naopak Le Penová je pro své radikálnější názory směrem k EU chápána jako rizikový faktor. Vyhlídky pro druhé kolo 60:40 ve prospěch Macrona se nakonec potvrdily.

Vedle Francie se trh orientoval podle výsledků společností za 1. kvartál. Prozatímní výsledkovou sezonu v USA můžeme označit za pozitivní faktor. Důvodem je překonání odhadů na čistém zisku ze 78,6 % a na tržbách z 63 %. Meziroční růst tržeb je 8,0 % a čistého zisku 14,4 %. „Ještě sice zbývá zhruba třetina všech společností, ale i tak se domníváme, že celkové vyznění to již mnoho nezmění,“ uvádí hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. 

ECB dle očekávání žádné výraznější novinky nepřinesla. Draghi se nenechal vykolejit ani otázkami na současný vývoj inflace. Na možné snížení monetární podpory odpověděl, že se dané téma na měnovém výboru ani neprobíralo.

Řecko se dohodlo s věřiteli na dalším postupu pro uvolnění finančních prostředků pro zemi. Vše by mělo být posvěceno na setkání Eurogroup 22. 5. Řecko do té doby ještě musí implementovat dohodnuté požadavky. Tímto krokem se zmírňuje riziko, že by se země dostala do bankrotu.

Trump představil daňovou reformu. Tedy spíše náčrt daňové reformy. Jednalo se totiž o pár bodů, které mimo jiné zahrnovaly snížení korporátní daně na 15 %. Trh vnímal zveřejněné informace již vlažněji především kvůli nejasnému profinancování takových škrtů. Navíc má v Kongresu své oponenty, kteří již například se zdravotnickou reformou ukázali, že ne vše z dílny prezidenta dostane v legislativním procesu zelenou.

„V souhrnu protentokrát nesmíme vynechat ani stěžejní událost na domácím trhu a tou bylo opouštění kurzového závazku ČNB. Nejdříve došlo k posílení koruny vůči euru na úroveň 26,5 korun za euro, ale následné týdny došlo k postupnému oslabování. Koruna aktuálně osciluje v pásmu 26,8 až 27,1 korun za euro,“ popisuje Petr Sklenář.

Na trzích i v dubnu panovala pozitivní nálada, která byla navíc podpořena pro trhy příznivým vyzněním prvního kola prezidentských voleb ve Francii. V případě hlavních amerických indexů se pak měsíční změny pohybovaly v rozmezí 0,8 až +2,3 %, kde technologický Nasdaq dohání předešlé zaostávání. Evropa si prostřednictvím indexu DAX připsala +1,0 %. Japonský Nikkei přidal 1,5 % a Šanghaj naopak odepsala 2,1 %. Domácí index PX i přes technický faktor obchodování bez nároku na dividendu a u některých titulů předvedl solidní růst 2,7 %.

 

U dluhopisů žádná změna                             

Výnosová křivka dluhopisů zůstala v USA v dubnu beze změny, nezměnily se ani kreditní prémie. V eurozóně se výnosy v letošním roce výrazně nemění a tento trend pokračoval i v dubnu. Výnosy klesly pouze u francouzských dluhopisů, kde se po výsledku 1. kola prezidentských voleb snížila riziková prémie. Pokračující uvolněná měnová politika ECB držela v Evropě kreditní prémie dál na 3letých minimech.

Výnosová křivka Maďarska a Polska se výrazně nezměnila. Česká výnosová křivka klesla o 15–20 bb, i když na začátku dubna výnosy spíše rostly po ukončení intervencí ČNB.

„Pokud centrální banky nenaznačí změnu politiky, tj. dřívější zpřísnění, výraznější změny výnosů nečekáme,“ konstatuje Sklenář.

 

V komoditách bylo živo

I v dubnu pokračovaly komoditní trhy v živějším obchodování a podobně jako v březnu široké indexy skončily ve ztrátě kolem 2 %. Od začátku roku jsou některé komoditní indexy ve ztrátě přes 7 %. Ropa se v dubnu nakonec udržela kolem 4měsíčních minim – Brent (51 USD), WTI (49 USD). V první polovině dubna se sice ropa vyhoupla přes 56 USD (Brent), ale pak se vrátily obavy z vysokých zásob a nárůstu těžby v USA a cena klesla zpět na dosah hranice 50 dolarů. V souhrnu energie ztratily kolem 4 %, ztráty kolem 3 % zaznamenaly i technické kovy. Propadly ceny niklu (–6 %), které klesly na 10měsíční minima. Zemědělské plodiny v průměru ztratily 2 %. Jediným sektorem s růstem byly drahé kovy (1 %). Geopolitické napětí (Sýrie, Korea) poslaly zlato krátce na dosah 1300 dolarů, ale zklidnění situace a pozitivní sentiment po francouzských volbách poslaly cenu zlata zpět k 1270 USD, ale stále to byl růst o 2 %.

„Krátkodobý technický výhled u kovů je smíšený a hrozí protažení korekce. Pokračující návrat inflace a pomalý obrat měnové politiky je pozitivní pro drahé kovy. Do ceny ropy pravděpodobně promluví zasedání sdružení OPEC na konci května,“ uvádí Petr Sklenář.

 

Unipetrol stoupá vzhůru

Z akcií se tentokrát podíváme na Unipetrol, který je jedním z nejlepších titulů na pražské burze. Od začátku roku vystřelil o téměř 54 % a v samotném dubnu podporován pozitivními zprávami o silných 21,5 % (279 Kč).

Hlavní zprávou měsíce byly výsledky za 1. kvartál, které jsou opět na rekordních úrovních. Jsou také podstatně lepší v meziročním srovnání. Důvodem jsou vyšší objemy petrochemických produktů, které souvisejí s obnovením výroby, vyšší ceny ropy a platba od pojišťoven. Unipetrol rovněž navrhl vyplatit hrubou dividendu ve výši 8,3 Kč (hrubý výnos 2,9 %). Unipetrol dokáže generovat silný peněžní tok a má čistou hotovostní pozici (nemá dluh).

Samotné výsledky nepřekvapily a byly podle očekávání silné. Reportovaná EBITDA byla jednou z nejvyšších v historii. „Pozitivně jsme hodnotili schopnost Unipetrolu generovat hotovost. Pozitivní byl také návrh na výplatu dividendy, i když je managementem navržená částka nižší, než naše očekávání – 8,3 versus naše očekávání 15 Kč. Očekáváme, že příznivé makroprostředí bude trvat i nadále. To spolu s obnoveným, standardním provozem slibuje rekordní výsledky, které navíc budou podpořeny dalšími platbami od pojišťoven,“ říká Petr Sklenář.

Podle analytiků J&T Banky má Unipetrol na placení stabilní silné dividendy prostor. Stabilně generuje silné cash flow a má příznivé makroprostředí. Navíc vnímají prostor pro zvýšení zadlužení na bezpečnou, komfortní úroveň. Tomu nahrávají tržní podmínky. Unipetrol tak má podle analytiků prostor platit velmi slušnou dividendu a zařadit se k dividendovým titulům.

 

Květnové výhledy

Pro květen se tradičně používá na finančních trzích pořekadlo „sell in May and go away“, tedy nabádání k prodeji svých pozic a dopřání si oddechu před další akcí. Zajímavé bude sledovat, jestli si trh vezme oddychový čas i v roce 2017. Prozatím je trh plný optimismu, který se stále prodlužuje.

Fed by měl přinést neutrální vyznění. Jednalo se jen o zasedání bez tiskové konference. Trh bude sledovat, jestli se nějak posunuly názory členů FOMC ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb v návaznosti na poslední spíše horší makroekonomická data.

Výsledková sezona za 1Q17 bude končit v USA a jak píšeme výše, lze očekávat, že doběhne v pozitivním gardu. Výsledková sezona v Evropě by se měla rozjet v plném proudu. Bohužel zde zatím tak dobré vyznění jako v USA není.

„I přes známé pořekadlo o květnu jsme na tento měsíc celkově mírně pozitivní. Důvodem může být výsledek francouzských voleb, kde jsme v základním scénáři očekávali zvolení Macrona. Pokračujícím pozitivním faktorem by mohla být výsledková sezona za 1. kvartál, kterou hodnotíme v USA příznivě. Centrální banky prostřednictvím Fedu by tentokrát do dění neměly nějak výrazně zasáhnout,“ dodává Petr Sklenář.