Navigace

Zveřejněné výsledky lze označit za pozitivní

Červenec i srpen jsou ve světě hlavně o výsledkové sezoně. Domácí ČNB může v srpnu přinést utahování měnové politiky, což by mohlo vést k dalšímu posilování domácí koruny především vůči americkému dolaru.

Červenec byl o výsledkové sezoně za 2. kvartál. Od výsledků se čekalo navázání na předešlé kladné kvartály. Aktuálně jsme již za půlkou počtu společností z indexu S&P 500, které zveřejňují svá čísla. V souhrnu se dají zveřejněné výsledky označit za pozitivní a dodávají kladný sentiment pro americké akcie. V číslech se jedná o kladné překvapení na tržbách ze 73 % a na čistém zisku ze 77 %. I pozitivní očekávání na růst jsou zatím naplňována, kdy tržby rostou meziročně o 5,6 % a čistý zisk o 9,6 %.

Zasedání ECB by se dalo označit za zajímavé. „Z našeho pohledu se Draghi hodně snažil představit holubičí zprávu pro trh. Ten však zaujal zcela opačný postoj a při zmínce o podzimní diskuzi centrálních bankéřů ohledně nastavení měnové politiky se vydal cestou posilování eura,“ říká hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. Trh se domnívá, že možná již další zasedání může přinést informace o změně v evropském QE.

Stejně jako tomu bylo u ECB, tak i zasedání Fedu přineslo zajímavé výsledky ve smyslu obchodního vývoje. Fed měl oproti ECB naopak jestřábí rétoriku (relativně brzké oznámení o snižování bilance), ale trh si vyložil zmínku o inflaci, která nedosahuje cíle, jako holubičí signál. Dolar pokračoval v oslabování vůči euru.

Nesmíme vynechat ani dění na ropě, která ještě před pár týdny přinášela spíše zvýšené riziko na finanční trhy vzhledem k tomu, že se její cena dostala na dohled spodního obchodního rozpětí, tedy 40 USD/bbl. V červenci došlo celkově k uklidnění situace a po pár, pro cenu ropy příznivých informacích o stavu zásob, se cena černého zlata vyšplhala opět k hranici 50 USD/bbl (WTI). Situace se tedy uklidnila a cenový koridor 40–50 USD/bbl opět spolehlivě zafungoval.

Trump opětovně neuspěl s ukončením Obamacare, resp. s novou zdravotnickou reformou. Jen připomeneme, že dříve byla nová zdravotnická reforma spojována s úspěchem daňové reformy. Trh nejprve reagoval negativně, ale posléze i tuto informaci přešel s relativním klidem. 

 

Americké akcie si sáhly na maxima

Červenec si ponechal zvýšenou volatilitu na technologických titulech, především při ústupu z pozic je to vidět na Nasdaqu. I tak výsledková sezona, kterou lze hodnotit prozatím kladně, dopomohla americkým akciovým indexům k novým maximům. Tento vývoj nedokázal zvrátit ani neúspěch v hlasování o ukončení Obamacare.

Ve zkratce si pak americké indexy připsaly 1,9–3,4 %. Německý DAX odepsal –1,7 %, což jde již druhý měsíc za sebou na vrub především sílícímu euru (euro již nad 1,18 USD/EUR) po zasedáních centrálních bank USA a EU. Japonský Nikkei odepsal 0,5 % a Šanghaj si polepšila o 2,5 %. Domácí index PX začal korigovat předchozí negativní výsledky ovlivněné dividendovým obdobím a přidal 2,9 %.

 

Výnosy českých dluhopisů klesly

Výnosy amerických dluhopisů zůstaly beze změny či nepatrně klesly. Výnos 2letých dluhopisů (1,35 %) na první pohled další zvyšování sazeb Fedu (nyní 1,25 %) nepřipouští, trh nereagoval ani na signály, že od září začne Fed utlumovat svoji bilanci. I v červenci pokračoval tlak na pokles kreditních prémií na nová 3letá minima. Výnosy dluhopisů v jižní Evropě klesly o 5–10 bodů po celé křivce, naopak německé výnosy nepatrně vzrostly, následně rizikové přirážky v eurozóně klesly na dlouholetá minima. Pokračující uvolněná měnová politika ECB stlačovala kreditní prémie v Evropě na nová minima. Výnosy státních dluhopisů Maďarska a Polska se výrazně nezměnily, české výnosy klesly kolem 10 bodů i přes spekulace o růstu sazeb ČNB.

„Dluhopisové trhy jsou naprosto ve vleku dalších kroků centrálních bank. Pokud se navrátí spekulace, že se blíží cyklus utažení měnové politiky a centrální banky, včetně ČNB, vrací k zvyšování sazeb, mohou na to razantně reagovat i dluhopisové trhy,“ uvádí Petr Sklenář.

 

Část ztrát odmazána

Začátek 3. kvartálu byl pro komoditní trhy pozitivní. Po předchozí sérii ztrát několik měsíců v řadě v červenci široké indexy naopak zaznamenaly růst 3–5 % a odmazaly tak polovinu ztrát za první pololetí roku. Dařilo se technickým (+3 %) a také drahým kovům (+2 %). Pokles výnosů u dluhopisů pomohl zlatu (+ 2 %) vrátit se na úroveň 1270 USD/oz. Celkově cenám (dolarovým) komodit pomohlo mírné oslabení dolaru.

„Krátkodobý výhled je neutrální, pozitivní zprávou je oslabování dolaru a silný růst globální ekonomiky, naopak varováním zůstává prodejní tlak v druhém kvartále,“ hodnotí situaci Petr Sklenář.

 

Unipetrol jede na růstové vlně

Z akcií se tentokrát podíváme na Unipetrol, který dále jede na růstové vlně a v červenci přidal 3,6 % na 294 Kč. V průběhu měsíce však ceny překračovaly i hranici 300 Kč a blížily se historickým maximům. Od začátku roku je kapitálový zisk vysokých 60 %.

Unipetrol reportoval výsledky za 2. kvartál, které překonaly odhady a jsou nejlepší v historii (EBITDA). Za meziročním růstem (tržby 31,2 mld. Kč nebo 52 %, EBITDA 6,1 mld. Kč nebo 42 % a čistý zisk 3,6 mld. Kč nebo 15 %) je vyšší cena ropy, vyšší objem petrochemických výrobků a také rafinérské produkce. Mimo uvedených pozitivně ovlivnila výsledky platba od pojišťoven (3,1 mld. Kč) a silné makroprostředí. Na finanční úrovni byly náklady vyšší, než analytici čekali. Důvodem jsou kurzové rozdíly.

Mírné zklamání pramení z volného peněžního toku (za 2Q17 –3,1 mld. Kč). Důvodem je investiční činnost, Unipetrol poslal mateřské PKN Orlen 6,7 mld. Kč (Cash Pool). Unipetrol má čistou hotovost (nemá dluhy) 1,4 mld. Kč. To je pokles proti 4,5 mld. Kč v 1Q17. Samozřejmě ovlivněno cash poolingem s mateřskou společnosti, ale reálně krátkodobé finanční prostředky (záporný čistý dluh) výrazně narostl. 

Co se týká pojistného plnění, Unipetrol již dostal za události v Litvínově a Kralupech 12 mld. Kč. Společnost odhaduje, že by od pojišťoven měla dostat ještě 2,8 mld. Kč (15,4 Kč na akcii). Tento odhad je mírně nižší než v předchozím kvartále (3,2 mld. Kč). Důvodem je směnný kurz USD/Kč, protože platby od pojišťoven jsou denominovány v USD.

„Report za druhý kvartál nelze hodnotit jinak než pozitivně. Makroprostředí je od začátku roku stále velmi silné a čekáme, že příznivé makroprostředí bude trvat i nadále. To spolu s obnoveným, standardním provozem slibuje silné výsledky. Další report by měl být zveřejněn 19. 10. Předpokládáme, že čísla budou vylepšena platbami od pojišťoven. Při zachování marží předpokládáme, že i celoroční výsledky by měly být rekordní,“ konstatuje Petr Sklenář.

 

Srpnové výhledy

Ani srpen by se neměl vyznačovat výraznějšími tržními faktory. Hlavní prim bude nadále hrát výsledková sezona. Její prozatím kladné vyznění by se mělo dále potvrzovat. „Neočekáváme tedy, že by ze strany výsledků měl přijít prodejní signál. Zejména v USA jsou za námi již všechny velké společnosti, což dále dává šanci na to, že sezona bude dokončena v pozitivním gardu,“ říká Sklenář.

V srpnu nejsou na programu zasedání Fedu či ECB, ale bude se konat výjezdní zasedání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole (24–26. 8.). To tentokrát navštíví i šéf ECB Draghi. Jeho účast si trh vykládá jako možnost pro zahájení rétorické přípravy trhu na změnu monetární politiky ECB.

Ve čtvrtek 3. 8. pak zasedá domácí ČNB. Trh spekuluje, zda ČNB přikročí ke zvýšení úrokové sazby poprvé za posledních devět let. Makroekonomické výsledky podporují zahájení utahování monetární politiky, ale finální rozhodnutí musí nakonec učinit sami bankéři a vlivů je více než jen domácí makrodata. Kromě samotného potenciálního zvýšení se bude sledovat, zda by došlo ke změně celkové strategie či jen k jednomu osamocenému kroku. Koruna od ukončení intervencí posílila až k úrovni 26 Kč/EUR. Právě posilování koruny může být jedním z argumentů, proč sazby nezvyšovat.    

Srpen bude tedy především opětovně o výsledkové sezoně a o zasedání centrálních bankéřů v Jackson Hole. Výsledková sezona by měla utvrdit kladný sentiment. Zasedání v Jackson Hole má podle analytiků potenciál maximálně dále upevnit posilování eura vůči dolaru, což by se mohlo negativně projevit na evropských akciích. Především tedy na eurových vývozcích (např. německé automobilky). „Celkově tak čekáme další pokračování rekordních úrovní na amerických akciových indexech s potenciálem výkyvu na evropských akciích,“ uvádí Sklenář a dodává: „Domácí ČNB může přinést utahování měnové politiky, což by dle našeho názoru mělo vést k dalšímu posilování domácí koruny především vůči americkému dolaru, který může dále oslabit i vůči euru.“