J&T Banka podporuje tenisovou mládež

Tenis a J&T Banka spolu souzní už mnoho let. Na jaře může veřejnost díky J&T Banka Prague Open na vlastní oči vidět hvězdy ženského tenisu, skupina J&T je zároveň partnerem české tenisové reprezentace, Národného tenisového centra v Bratislavě i nadějné slovenské tenistky Jany Čepelové. V létě banka podpořila i Superpohár mladšího žactva v ČR.

Superpohár je určen pro kategorii mladšího žactva ve věku od 10 do 12 let a účastní se jej okolo osmi desítek chlapců a stejného počtu dívek z celé republiky. Skládá se ze dvou po sobě jdoucích turnajů v každé kategorii a body se hráčům a hráčkám sčítají. Celkem trvá klání 14 dní (letos začalo 31. 8. v Praze), stejně jako největší turnaje světa, tzv. Grand slamy. Motivace dobře se umístit je velká – turnaje jsou zařazeny do nejvyšší kategorie A a jsou nejvíce bodově hodnoceny.
Vydržet plné nasazení po celé dva týdny nebývá pro tak mladé hráče úplně jednoduché. „Na turnajích v žákovských kategoriích je vidět daleko více emocí a slz, hlavně u děvčat, než v kategoriích juniorů a dospělých,“ popisuje, tenisový trenér Martin Nekola. Superpohár tedy opravdu získají jen ten nejlepší. Ti ostatní se mohou těšit alespoň na další úspěchy, poháry, diplomy a věcné ceny sportovního charakteru.

 

Dětí jsou tisíce, juniorů už jen stovky

 

Kdy by měly děti začínat s tenisem a kolik peněz si připravit, když chcete mít doma šampiona? Zeptali jsme se tenisového trenéra a experta Martina Nekoly.

Kdy je podle vás vhodné začít s tenisem?

Začít s tenisem je nejvhodnější ve věku mezi pátým a sedmým rokem.

Jak jako rodič poznám, zda má dítě talent a tenis by mu mohl jít?

Vidí-li rodič, že se dítě dobře hýbe a reaguje šikovně na míč, měl by jej na tenis přihlásit. Rozpoznat talent není tak těžké. Důležitější je, jak pak fungují srdce a hlava v klíčových okamžicích zápasů.

Kolik dětí se tenisu věnuje a je dostatek žáků se zájmem o tento velmi populární sport?

Dětí se věnuje tenisu hodně, jsou to tisíce. Bohužel v kategoriích juniorů ale jejich počet rapidně klesá pouze na stovky.

Kdy začínají děti soutěžit?

Děti začínají soutěžit v mini tenisu od šesti sedmi let.

Kdy jste schopní vytipovat hráče, který má potenciál?

Vytipovat hráče se skutečným potenciálem pro světový tenis je možné až v juniorské kategorii mezi 17. až 19. rokem.

Kolik tenis rodiče stojí a jak se náklady stupňují?

Tenis není levný sport a vychovat hráče či hráčku stojí 7 až 10 milionů korun. Nejvíce peněz je potřeba vynaložit ve věku od 15 do 20 let, kdy je potřeba daleko více cestovat do zahraničí.

Česká republika má hodně dobrých tenistů, nyní přímo na světové špičce. Vidíte v mladších generacích také budoucí šampiony?

Budoucnost vidím spíše v ženském tenisu. Potenciál má třeba Markéta Vondroušová, mj. vítězka Superpoháru z roku 2010. U mužů je to daleko těžší a zatím nevidím u juniorů ten správný somatotyp.

Co by udržení úrovně tenisu v České republice pomohlo?

Český tenis je na velice dobré úrovni a je ze strany Českého tenisového svazu velice dobře organizovaný. Jako každý sport by potřeboval zejména pravidelné a jasné financování ze strany státu.