Navigace

Týdenní přehled - 51. týden

Poslední týden roku byl podle očekávání poměrně poklidný bez výraznějších událostí s dopadem na finanční trhy. Pozitivní zprávou pro maloobchodníky byly reportované silné vánoční prodeje (+4,9 %r/r), z makrodat stojí za zmínku pokles spotřebitelské důvěry za prosinec (122 bodů oproti oček. 128). Americké indexy si připsaly v mezitýdenním srovnání mírné zisky a zakončují rok na úrovni historických maxim. Index S&P 500 přidal v končícím roce okolo 20 % r/r, technologický NASDAQ dokonce přibližně 30 %. Evropské akciové indexy oproti tomu v uplynulém týdnu mírně ztrácely a zakončují rok pod lokálními maximy ze začátku listopadu. Meziroční růst evropských akciových indexů pak byl výrazně nižší než v případě USA (8 - 10 % r/r). Pražská burza patřila k premiantům v rámci Evropy, když index PX přidal 17 % r/r a zakončil rok na úrovni 1 078 bodů (+17 % r/r).

Obchodování v Praze bylo ve svátečním módu a jedinou výraznější událostí byl začátek nabídkového období dobrovolného odkupu akcií Unipetrolu ze strany PKN Orlen. Toto nabídkové období potrvá do 30.1.2018, cena v rámci odkupu je 380 Kč na akcii. Akcie Unipetrolu se usadily mírně pod touto hranici, týden zakončily beze změny t/t na úrovni 376,5 Kč.

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Největší týdenní propad zaznamenaly akcie Stock Spirits (-3,6 % t/t na 78,1 Kč), které beze zpráv korigovaly předchozí 5týdenní růst. Nedařilo se ani akciím CETV (-3,1 % na 100,3 Kč), které odmazaly předchozí zisky po spekulacích o možné akvizici společnosti. Naopak nejlepší výkonnost mělo O2 CR (+1,8 % t/t na 276,5 Kč), také beze zpráv.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

První týden v novém roce bude na všech evropských a amerických burzách (včetně pražské burzy) kratší o pondělí 1. ledna, na některých trzích (Varšava, Bratislava) pak i o úterý 2.1. Řada významných indexů (S&P 500, FTSE 100, Hang Seng) vstupuje do nového roku na čerstvých historických maximech nebo v jejich blízkosti a investoři mohou být na začátku roku zdrženliví při nástupu do nových pozic na těchto úrovních. Trhy v západní Evropě také může tížit kurz eura, které poslední týden před koncem roku prudce posílilo vůči dolaru, což nesvědčí evropským exportérům. Očekáváme, že pozornost investorů se bude upínat k zápisu z prosincového zasedání Fedu (středa) a k měsíčním číslům z amerického trhu práce (pátek). Celkově máme na příští týden spíše opatrný výhled.

Příští týden bude nabitý z pohledu makroekonomických dat. Hned zkraje týdne budou známy čínské indexy nák. manažerů v průmyslu (oficiální index – oček. 51,6 po 51,8 b., index agentury Caixin – oček. 50,7 po 50,8 b.). Obdobně ve středu tento údaj (ISM v průmyslu) bude znám v USA (oček. 58,1 b., beze změny) a ve stejný den večer se bude sledovat zápis z prosincového zasedání Fedu. U něj je podstatný výhled členů na rychlost zvyšování sazeb v příštím roce. Ve čtvrtek přijdou na řadu pravidelné týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA (naposledy 245 tis.), avšak podstatnější bude měsíční přírůstek zaměstnanosti za prosinec, zveřejňovaný v pátek. Zde se očekává stále solidní přírůstek 189 tis. prac. míst (po 228 tis. v listopadu) a míra nezaměstnanosti nadále na dlouhodobém minimu 4,1 %. V pátek se bude dále sledovat americký index nákupních manažerů ISM ve službách (oček. 57,6 po. 57,4 b.) a dále finální čísla k podnikovým objednávkám a objednávkám zboží dlouhodobé spotřeby za listopad. V eurozóně se budou sledovat rovněž indexy nák. manažerů v průmyslu i službách (čtvrtek) a v Německu maloobchodní tržby za listopad (pátek).