Navigace

Týdenní přehled - 17. týden

Začíná J&T Banka Prague Open a seznam přihlášených hráček na pražský turnaj WTA ukazuje, že bude pro českého fanouška pořádně nabitý. Během tohoto týdne své tenisové schopnosti představí všech sedm elitních českých hráček včetně Petry Kvitové.

Dění na světovém trhu

Uplynulý týden byl ve znamení výsledkové sezóny za 1Q18, ECB a mezinárodní politiky. Výsledková sezóna se v USA dostala přes polovinu a nadále můžeme konstatovat, že dosažené výsledky jsou lepší, než trh očekával. Na úrovni čistého zisku i tržeb doposud zhruba 70 % společností reportovala lepší než očekávané výsledky. ECB dle očekávání nepřinesla žádné nové informace a ponechala si celkově holubičí tón. Zprávy z mezinárodní politiky dodávaly pozitivní impulzy. Návštěva francouzského prezidenta Macrona v USA a významné setkání vládců obou Korejí měly dodatečný pozitivní charakter pro celkovou náladu. Trhy si však nadále braly více z výsledkové sezóny a i přes kladná zveřejněná data neustávala zvýšená volatilita. Ani domácí trh se nevyhnul zvýšené volatilitě a zakončil týden na 1124 bodech, tedy +0,3 % t/t.

 

Společnosti na BCPP

Z domácích informací jsme sledovali zahájení výsledkové sezóny. Čtvrteční CME překonala odhady a dosáhla na EBITDA ve výši 30,7 (+45,4 % r/r) vs. oček. 27,6 mil. USD. Lepší čísla byla dále podpořena informací o potenciálním dalším snížením úrokových nákladů. Titul zakončil týden na 90 Kč (+6,9 % t/t).

 

UNIPETROL

Rovněž čtvrteční Unipetrol zveřejnil provozní zisk EBITDA ve výši 1,4 (-65,6 % r/r) vs. oček. 1,2 mld. Kč. Horší čísla byla způsobena letošními i loňskými jednorázovými položkami. Samotná čísla na obchodování však neměla vliv, jelikož se čeká na vytěsnění minorit majoritním akcionářem PKN Orlen za ceny z poslední dobrovolné nabídky (380 Kč/akcie). Titul zakončil týden na 371 Kč (+1,1 % t/t).

 

O2

Páteční O2 CR představilo provozní zisk EBITDA ve výši 2,60 (+2,9 % r/r) vs. oček. 2,56 mld. Kč a naplnilo tak očekávání trhu. Výsledky byly ovlivněny novým účetním standardem IFRS 15, který v rámci účetnictví lehce zvyšuje provozní ziskovost. Společnost rovněž zveřejnila datum valné hromady (4.6.) a posledního obchodního dne s nárokem na hrubou dividendu 21 Kč/akcii (7,2% hrubý div. výnos), který bude 31.5.2018. Akcie zakončila páteční seanci na 290 Kč (beze změny t/t).

 

ČEZ

Představenstvo ČEZu rozhodlo, že navrhne akcionářům na valné hromadě (VH) dividendu ze zisku r. 2017 ve výši 33 Kč/akcie. VH se bude konat 22. 6. 2018. Navržená dividenda je ve shodě s tržním očekáváním, odpovídá vysokému hrubému výnosu 6,1 % a výplatnímu poměru 86 % upraveného č. zisku. ČEZ zakončil páteční obchodování na 542 Kč (+1,1 % t/t).

 

MINISTERSTVO FINANCÍ

Ministerstvo financí navrhuje dodatek zákona, který by umožňoval zdanění zahřívaných tabákových produktů od 1. 1. 2019. Je to reakce na nové produkty tabákových společností, které nespalují, ale jen zahřívají tabák. V rámci PMČR se jedná o produkty pod názvem IQOS resp. náplní HEETS. Zrušení dosavadní výhody nedanění podobných produktů od 1. 1. 2019 se již dříve diskutovalo. PMČR zakončilo páteční seanci na 16040 Kč (-2,2 % t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií týdne byla Moneta (83,5 Kč; -2,6 % t/t). Titul se v pátek obchodoval naposledy s nárokem na hrubou dividendu 8 Kč (9,6% hrubý div. výnos). Investoři jsou obezřetní vzhledem k tomu, že další dividendy budou již výrazně nižší kolem 5 Kč na akcii a tomu se uzpůsobuje i současná cena. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla CME (90,0 Kč; +6,9 % t/t). CME zveřejnila lepší čísla za 1Q18 než se očekávalo. Dále oznámila, že vzhledem k současné dluhové pozici bude schopna dodatečně snížit úrokové náklady do konce roku.

 

Výhled na příští týden

Příští týden se trh bude soustředit na výsledkovou sezónu a Fed. Výsledková sezóna by měla i v druhé své polovině pro USA dodávat pozitivní informace. Středeční Fed již může být pro trhy překvapením. Souhrnně se očekává, že nedojde ke zvýšení sazeb, ale stále je tu 35% pravděpodobnost, že ano. Pokud by Fed trhy zaskočil, čekali bychom negativní odezvu na trhu. I pro příští týden jsme více opatrní a očekávali bychom nervozitu před zasedáním Fedu a samozřejmě následnou reakci po samotném rozhodnutí.

Domácí trh bude mít zkrácený obchodní týden z důvodu úterního svátku. Z domácího trhu budeme sledovat výsledkovou sezónu. V pátek zveřejní svá čísla Erste Group a Komerční banka. U Erste očekáváme 19% r/r růst čistého zisku na 313 mil. EUR z důvodu rychlejšího růstu na straně příjmů vůči nákladům. Výsledky by měly potvrdit pozitivní náhled na titul.

Odhadujeme, že Komerční banka představí 29% pokles čistého zisku na 2,9 mld. Kč. Za tímto propadem stojí především jednorázový zisk z prodeje budov v 1Q17. Ostatní položky by se měly vyvíjet dle očekávaných trendů. Neočekáváme, že by čísla měla výraznější vliv na obchodování.

Z technických údajů vnímáme jako důležité, že Fortuna se v pondělí 30. 4. 2018 bude naposledy obchodovat na hlavním trhu pražské burzy. Pražská burza akcie vyřadila po vlastní žádosti společnosti.

Ve středu 2.5. se pak naposledy obchodují s nárokem na finální hrubou dividendu 0,0572 EUR (1,9% hrubý div. výnos) akcie Stock Spirits.

Nesmíme vynechat ani čtvrteční zasedání ČNB, kde se však žádné výraznější změny neočekávají.

Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na úterní ISM průmyslu (oček. 58,5 po 59,3 bodech m/m), středeční Fed (změna sazeb se neočekává), čtvrteční ISM služeb (oček. 58 po 58,8 bodech m/m), podnikových objednávkách (oček. 1,3 po 1,2 % m/m) a páteční měsíční zaměstnanost (oček. +185 po 103 tis. nových pracovních míst m/m). V Číně se zaměříme na pondělní oficiální PMI průmyslu (oček. 51,3 po 51,5 bodech m/m) a středeční Caixin PMI průmyslu (oček. 50,9 po 51 bodech m/m).