Navigace

Týdenní přehled - 27. týden

Dění na světovém trhu

Obchodní válka mezi USA a hlavně Čínou je rozhodujícím faktorem, který ovlivňuje směřování akciových trhů ve světě. V případě obchodní války by se zhoršily vztahy obou zemí, zhoršilo by to náladu na akciových trzích. Akcie reagují na stupňující se hrozby sankcí jednotlivých zemí, které by měly negativní dopad na jednotlivé společnosti. Na druhou stranu reagují také na uklidnění situace, kdy by se měl do pozornosti investorů dostat hlavně fundament jednotlivých společností a sentiment v jednotlivých sektorech.

Do středy americké indexy byly několik desetinek procenta v mínusu. Obchodovalo se jen v pondělí a v úterý bylo zkrácené obchodování, ve středu zavřeno. Obchodování bude pokračovat ve čtvrtek a pátek.

Hlavní index pražské burzy PX (+1,3 % t/t, 1 077,56 b) zakončil krátký týden (pondělí až středa) mírně v plusu, všechny tři obchodní dny mírně posiloval.

 

Společnosti na BCPP

Tento týden je v ČR zkrácený o pátek a čtvrtek.

Co se týká obchodování  akcií na pražské burze, nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní zprávy.

Za zmínku stojí snad jen údajný zájem Raiffeisenbank (RBI) o Monetu. Česko je pro RBI jeden z trhů, kde plánuje expanzi. Představenstvo Monety by podpořilo smysluplnou nabídku, nicméně nic oficiálního není na stole. Možná akvizice Monety by pravděpodobně podpořila cenu akcií na burze, nicméně nyní to vnímáme jako pouze předběžný zájem.

Zajímavý byl také začátek obchodování v pondělí s akciemi ČEZu. Akcie hned na začátku obchodování propadly, za tím může být prodej akcií ČEZu členem představenstva. Nicméně prakticky okamžitě se cena vrátila na předchozí úroveň.

Unipetrol zveřejnil modelové marže za 2Q18, které sice poklesly, ale stále je považujeme za solidní. Uipetrol oznámí kompletní sadu výsledků za 2Q18 20. července 2018 ráno. Připomínáme, že majoritní vlastník PKN Orlen, který vlastní cca 94 % akcií Unipetrolu, pravděpodobně do konce tohoto roku vykoupí minoritní akcionáře za 380 Kč/akcie a stáhne Unipetrol z burzy. A cena akcií Unipetrolu by se měla pohybovat kolem úrovně uvažovaného výkupu.

TMR zveřejnilo za 1H18 silný růst hospodaření. Tržby posílily o +29,1 % (65,5 mil. EUR), EBITDA o +23,3 % (26,2 mil. EUR) a č. zisk o +10,3 % (12,2 mil. EUR).

 

Největší růst předvedl ČEZ (+4,36 % t/t, 550 Kč), který téměř vymazal propad minulého týdne, kdy se začal obchodovat bez nároku na dividendu. Následovala Moneta (+3,47 % t/t, 78,95 Kč), kterou živí spekulace ohledně možného převzetí. Naopak nejvíce zaostala Erste Group (-1,16 %, 917 Kč). 

 

Výhled na příští týden

Očekáváme, že trhy ovlivní informace týkající se obchodní politiky mezi USA a Čínou a politické pnutí v Německu. Navíc začíná v zámoří 2Q18 výsledková sezóna, která by měla přinést dobrá čísla. Ve středu to bude Delta Air Lines a v pátek začnou reportovat velké banky, Citigroup, Wells Fargo, JPMorgan Chase.

Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na čtvrteční inflaci (oček. +2,9 % po +2,8 % r/r) a páteční sentiment podle University of Miichigan. V Číně bude v úterý zveřejněna inflace (oček. +2,0 % po +1,8 %) v pátek zveřejněny importy (oček. +23,0 % po +26,0 %) a exporty (oček. +10,9 % po +12,6 %). V Německu bude v úterý zveřejněn index ekonomického sentimentu ZEW a ve středu data o inflaci.