Navigace

Týdenní přehled - 29. týden

Dění na světovém trhu

Velkým tématem minulého týdne byl rozjezd výsledkové sezóny v USA a její start v Evropě. Zatím americké firmy v průměru vykazují solidní růstu tržeb, vysoký nárůst zisku a daří se jim překonávat optimistická očekávání. Naopak vstup do výsledkové sezóny v Evropě je zatím velmi rozpačitý a první výsledky většinou ukázaly jen drobný růst tržeb a zisku firem.

V druhé polovině týdne zvýšil volatilitu obchodování svými výroky prezident Trump, který rozkýval hlavně výnosy dluhopisů a kurz dolaru, když uvedl, že není „nadšen“ ze zvyšování sazeb Fedu. Nervozitu zvýšily i vzájemné přestřelky mezi USA, EU a Čínou o uvalování cel na vzájemné dovozy. Prezident Trump v pátek uvedl, že je ochoten uvalit cla na čínské dovozy až v objemu 500 mld. dolarů, tj. na veškerý čínský dovoz. Vedle toho obvinil obchodní partnery USA, že získávají výhodu z manipulace se svou měnou.

Americké akciové indexy zaznamenaly za celý týden mírný růst do 1 % t/t, když v pátek odepsaly polovinu předchozího růstu. Evropské akciové indexy (DAX, Euro Stoxx 50) zaznamenaly mírné ztráty do půl procenta. Domácí PX index v pátek uzavřel na 1085 bodech (+0,02 % t/t).

 

Společnosti na BCPP

Hlavní událostí týdne bylo zahájení výsledkové sezóny, kterou rozehrál Unipetrol. EBITDA a č. zisk sice meziročně podstatně klesly (historicky nejlepší kvartál, objemy, marže, vysoké pojistné plnění), ale přesto byly výsledky nad našimi odhady. Nepočítali jsme s jednorázovým doplatkem pojistného plnění a pozitivním vlivem kurzových rozdílů. Reportovaná EBITDA je 3,4 mld. Kč (-44,4 % r/r) a č. zisk dosáhl 2,9 mld. Kč (-19,2 % r/r). Podstatnou informací je ale to, že mateřská společnost Unipetrolu polský koncern PKN Orlen (94 % akcií v Unipetrolu) požádal o svolání valné hromady, na které odhlasuje vytěsnění minoritních akcionářů za 380 Kč/akcie a stažení z burzy. Akcie jsou tak na kurzotvorné zprávy, včetně lepších výsledků, imunní.

Co se týká ČEZu, tak bulharský regulační úřad zamítl ČEZu prodej bulharských aktiv do rukou společnosti Inercom. Předpokládáme, že pokud z obchodu sejde, začne ČEZ jednat s druhým v pořadí tendru. ČEZ prodávat aktiva nemusí. Bulharská aktiva vygenerovala za 1Q18 2,3 % celkového zisku EBITDA. ČEZ má v Bulharsku dlouhodobé problémy s regulátorem a prodej za cca 8 mld. Kč by vylepšil hotovostní pozici, která by se mohla použít třeba na výplatu dividendy.

ČEZ taky přijde o kontrakt na dodávku elektřiny v objemu cca 1,7 mld. Kč (0,8 % celkových tržeb za 2017), kdy již nebude dodávat společnosti SŽDC, ale podstatný vliv na hospodaření nečekáme.

CME oznámila, že chorvatský regulátor schválil prodej tamních aktiv CME. CME prodává chorvatská a slovinská aktiva. A stále se čeká na souhlas slovinského antimonopolního úřadu. Transakce byla rozdělena na dvě, aby prodej jedné části neblokoval prodej druhé. Chorvatská divestice bude uzavřena v červenci. O rozdělení transakce na dvě již CME informovala.

Největší růst v rámci pražské burzy zaznamenaly bez kurzových informací akcie TMR (+2,11 %, 725 Kč). Na druhém místě se umístil ČEZ (+1,41 %, 576 Kč), který je podporován vysokou cenou elektřiny. Naopak nejvíce propadly akcie Avastu (-2,84 %, 68,5 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Akcie pravděpodobně jen korigovaly růst (+10,16 %; 70,5 Kč) v předchozím týdnu. 

 

Výhled na příští týden

Příští týden budou investoři nadále reagovat na přestřelky obchodních válek mezi USA, Čínou a EU. Vedle toho bude v USA vrcholit výsledková sezóna, kdy výsledky zveřejní většina velkých firem jako je Amazon nebo Facebook. Současně se výsledková sezóna naplno rozjede i v Evropě.

Z domácího parketu se můžeme těšit na pokračování výsledkové sezóny za 2Q18. V úterý představí kvartální čísla mediální skupina CME. Druhé čtvrtletí přinese výrazně pomalejší růst hospodaření než začátek roku. Důvodem je přesunutí části reklamních výdajů do 1Q18 (brzké Velikonoce), sezónnost (slabší čtvrtletí) a také to, že meziroční posílení měn CME vůči dolaru nebylo tak silné jako předchozí kvartál (oslabování dolaru znamená dolarový růst tržeb a zisků). Růst ve 2Q tak bude tažen pouze posílením evropských měn vůči dolaru. Zisk EBITDA odhadujeme na 55,9 mil. USD (+8,1 % r/r) a čistý zisk na 25,4 mil. USD, jen mírně vyšší než loni.

V pátek čekáme, že O2 CR oznámí relativně solidní sadu čísel. Očekáváme pokračující růst na Slovensku a slušný výkon domácích mobilních služeb. Provozní zisk EBITDA by měl být 2,65 mld. Kč (3,6 % r/r) a č. zisk očekáváme ve výši 1,4 mld. Kč (5,5 % r/r). 

Z makroekonomického výhledu bude důležitou událostí zasedání ECB (čtvrtek), které by tentokrát větší překvapení nemělo přinést. V průběhu týdne bude v Evropě zveřejněno několik předstihových ukazatelů,

jako jsou indexy nákupních manažerů (úterý) a index Ifo (středa), které by měly ukázat, že zpomalování růstu v Evropě se postupně zastavuje. V USA bude zveřejněn první odhad výsledků HDP za 2Q, průběžné odhady zatím ukazují na zrychlení růstu na 4,1 % (2,0 % v 1Q).