Navigace

Španělská soudní telenovela o hypoteční dani

Tržním selháním se označuje stav, kdy se tržní řešení označí za neefektivní. Vládní selhání je situace, který situaci ještě zhorší. Ve Španělsku se letos rozhořel spor o tom, kdo platí daň z hypotéky, a vzniklo z toho vládní selhání 2. stupně – chaos.

Za notářské ověření podpisu smlouvy o hypotečním úvěru se ve Španělsku platí poplatek, který záleží na regionu a je v rozmezí 0,5-1,5 % z výše úvěru. Fakticky jde o daň z hypotéky. Standardem bylo, že tuto hypoteční daň platí dlužník, který si bere půjčku. Tuto praxi španělský nejvyšší soud potvrdil letos v březnu. Pak 18. října stejný soud rozhodl, že tuto daň mají platit banky, a to i zpětně včetně splacených hypoték. Ovšem hned druhý den opět ten samý soud uvedl, že přehodnotí svoje rozhodnutí, které přináší radikální změnu vůči předchozí praxi a má velké ekonomické a sociální dopady. Nové rozhodnutí má soud vydat 5. listopadu.

Španělským bankám hrozí, že budou muset platit 2-5 mld. EUR, což je podle odhadu agentury Moody’saž polovina ročního zisku bankovního sektoru. Od poloviny října akcie některých španělských bank propadly až o 15-20 % na 2letá minima. Teď se čeká na rozhodnutí soudu, kdo komu a kolik platí a jestli vůbec. Nejde říct, že stát (zde soud) rozhodl špatně, ale spíš vytvořil chaos, že odvolal, že rozhodl, že odvolal, co rozhodl a pak se v tom ztratil. Za týden bude jasno. Snad.