Navigace

Pozitivní zprávy zklidnily trhy

Oči analytiků bedlivě sledovaly, zda se zklidní napětí mezi USA a Čínou. Setkání lídrů na summitu G20 přineslo pozitivní zprávy a trh si oddechl. Teď se jen čeká, jak dopadne schvalování dohody o brexitu v členských zemích EU.

Listopad, respektive jeho závěr, byl pro investory velmi významným mezníkem. Důvodem bylo setkání lídrů G20 a především pak USA a Číny. Hlavním bodem jednání mezi oběma zeměmi byla obchodní politika. Výsledek trhy potěšil, protože se obě země dohodly, že budou nadále pokračovat v jednáních, která by měla současnou vyostřenou situaci vyřešit. Prozatím se dohodlo jakési příměří na 90 dní, po které by nemělo dojít k žádné eskalaci ani na jedné straně. To mimo jiné znamená, že se od 1. 1. 2019 nezvednou cla na 25 ze současných 10 % na zboží dovezené do USA z Číny za zhruba 200 mld. USD. I samotné prohlášení, které naznačuje snahu k řešení inkriminovaných témat (duševní vlastnictví či kybernetika) je důležitým posunem. Samozřejmě je nutné upozornit, že stále nedošlo na konkrétní řešení, a tudíž je vhodné krotit nadšení, ale určitý krok vpřed to rozhodně je.

Mimořádný summit EU přinesl rovněž relativně pozitivní informace, protože došlo k dohodě mezi Británií a zbytkem EU ohledně tzv. brexitu. Nyní se bude muset navržená dohoda schválit ve všech 27 zemích. Důležité bude schvalování v Británii (11. 12.), kde bude mít premiérka Mayová výrazné problémy svou dohodu prosadit. Ještě před mimořádným summitem hrozilo v Británii hlasování o (ne)důvěře její vládě, ke kterému nakonec nedošlo.

Sledovanou událostí byly rovněž volby do Kongresu v USA. Zde se nakonec vyplnily předvolební odhady a republikáni ztratili majoritu ve Sněmovně reprezentantů, čímž se mírně srovnaly pomyslné váhy moci. Dosud měla celý Kongres i post prezidenta republikánská strana. Trh mírně spoléhá na to, že tímto výsledkem by mohl být lehce otupen ostrý tón dosavadní politiky prezidenta Trumpa.

Itálie nadále pokračovala ve vyjednávání s EU ohledně svého rozpočtu. Dřívější ostrá rétorika a neochota ustoupit ze svých pozic se postupně mírní. „Dokonce je patrná ochota vyjít vstříc požadavkům EU a nakonec díky úpravám v položkách rozpočtu lehce snížit plánovaný rozpočtový schodek. Zmírnění situace trh kvitoval a z našeho pohledu by došlo k naplnění základního scénáře postupné dohody,“ konstatuje hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

 

FED vyslal holubičí signál

Šéf Fedu Powell ve svém vystoupení pro The Economic Club of NY přednesl relativně neutrální nastínění budoucí měnové politiky. Rozhodně použil mírnější vyjádření směrem k budoucímu zvyšování sazeb, což si trh vyložil jako holubičí signál. O to bude zajímavější sledovat prosincové zasedání (19. 12.), které by mělo obsahovat i výhled bankéřů na počet změn sazeb v příštím roce.

 

Indexy v číslech

Očekávání na vyznění summitu G20 udržely zámořské trhy v zelených číslech a dokázaly tak částečně mírnit korekci z října. Konkrétně pak americké akciové indexy za listopad vykázaly růst o 0,4–1,9 %. Evropě ani mimořádný summit ohledně brexitu nepomohl dohonit předešlé ztráty a i v listopadu odepsala 1,5 % prostřednictvím indexu DAX. Japonský Nikkei přidal 1,5 % a Šanghaj skončila na místě –0,2 %. Domácí index PX i přes vliv MSCI stál nakonec spíše stranou a připsal si 0,2 %.

 

Prosincové výhledy

„Domníváme se, že kritické body pro další vývoj rizikových aktiv se v listopadu vyřešily v základních scénářích, tedy bez výrazných negativních překvapení,“ uvádí Sklenář. Dohody (brexit, G20 či Itálie), nebo spíše snahy o dohody měly pozitivní výsledky. Ano, zatím se nejedná o plné vyřešení situace, ale jednoznačně jde o posun dopředu bez negativního dopadu. Dalším rizikovým uzlem plánovaným na prosinec bude zasedání sdružení OPEC. Cena ropy se za měsíc listopad propadla o 22 % (Brent), a vývozci černého zlata tak řeší další obrat v nabídce. Pravděpodobně dojde ke snížení těžby pro příští rok, což by mělo opětovně pomoci stabilizaci cen.

Pro Evropu bude sledované schvalování dohody o brexitu v členských zemích EU. Asi největší zájem přitahuje schvalování v samotné Británii, kde má současná dohoda velké množství odpůrců. V případě neschválení by mohl nastat tzv. „tvrdý“ brexit, který by znamenal především nejistotu, jež by generovala prodejní tlak na evropská a především britská aktiva.

Závěr roku bude rovněž patřit centrálním bankám. ECB ponechá úrokové sazby beze změny a celkově se neočekávají další nové informace. Formálně bude ke konci roku ukončen program evropského QE. Fed zřejmě ještě zvýší sazby o 25 bazických bodů. Trh bude zaměřen na výhled, kolikrát Fed odhaduje zvýšení pro příští rok. Po posledním příspěvku Powella je trh v očekávání poněkud umírněnější. Například 4× zvýšení by byl pro trh výrazně jestřábí signál s pravděpodobně negativní tržní odezvou u rizikových aktiv. A konečně ČNB zřejmě sazby nezvedne s tím, že se bude vyčkávat na nová únorová data.

„Celkově jsme pro prosinec mírně pozitivní s tím, že výstup z G20 může podpořit zájem o rizikovější aktiva, která jsou ovlivněna obchodní politikou. V Evropě může optimismus z Itálie mírnit či zcela obrátit neúspěch ve schvalování dohody o brexitu. Nicméně prosinec je tradičně ovlivněn vánočními svátky, což může znamenat nižší objemy a menší ochotu investorů podnikat významná rozhodnutí, čímž by se mohla snížit i volatilita,“ popisuje situaci Petr Sklenář.

 

Jaký bude rok 2019?

Možná se zdá, že je ještě brzy koukat se na příští rok, ale už je prosinec. Svátky utečou jako voda a Silvestr zavelí do nového roku. Mezi hlavní body, které bude trh sledovat i v příštím roce, analytici nadále řadí obchodní politiku mezi USA a Čínou. Summit G20 sice přinesl pozitivní informace, ale reálně to znamená, že obě strany mají 90 dní na nalezení nové dohody. Tato cesta ještě může být spletitá, a jelikož se do toho vždy vkládá americký prezident, může být i velmi komplikovaná. Nicméně základní scénář představuje nalezení dohody, kterou by měl trh přivítat kladně.

Analytici budou nepochybně sledovat centrální banky. Fed by se mohl dostat na optimální výši úrokových sazeb pro současný stav ekonomiky. Otazníkem ale je, jestli to bude navýšení základních úrokových sazeb o 25 či 100 bazických bodů. Základní scénář analytiků J&T Banky počítá se zvýšením o 25–50 bazických bodů pro rok 2019, což zhruba odpovídá tržnímu názoru (neutrální výsledek).

ECB by měla v druhé polovině roku začít s restriktivní měnovou politikou, pokud to stav hospodářství dovolí. „V tomto bodě je stále hodně nejasností a nejsme si úplně jisti, zda ECB nakonec ke zvyšování sazeb přistoupí. Nicméně neočekáváme, že by na to trh nějak výrazně reagoval,“ uvádí Petr Sklenář.

Vývoj v Itálii je sice důležitý, ale analytici jej nevnímají v současném stavu jako třaskavý materiál. Základní scénář je dosažení kompromisní dohody (např. deficit 2 % z původních 2,4 %), kterou aktuálně trh již spíše přehlíží.

Ekonomický vývoj v USA bude mimo jiné ovlivněn výše zmíněnou obchodní dohodou s Čínou, na což může případně reagovat i Fed. Ale co se akcií týče, budou se sledovat výsledky společností. V roce 2018 došlo k velkému růstu zisků, které byly mimo jiné podpořeny i ekonomickou reformou. To znamená vysokou srovnávací základnu pro meziroční vývoj v roce 2019. Všeobecně se tedy počítá s výrazným snížením tempa růstu (zhruba na polovinu), které zapříčiňuje chladnější názor na akciové trhy v USA. Ano, růst bude pravděpodobně pozvolnější, ale stále se plánuje kladný vývoj a celkově by americká ekonomika měla udržet solidní ekonomické tempo.

„Výše popsané argumenty nás vedou k názoru, že pokud se naplní naše základní scénáře, mohl by se akciový udržet v zeleném teritoriu. Samozřejmě jsme si vědomi, že popsané faktory nejsou vyčerpávající, ale my je považujeme za jedny z nejdůležitějších pro vývoj akciových trhů v příštím roce. Nicméně je dobré podotknout, že i my budeme zůstávat více ostražití, protože je patrné, že jakékoliv zklamání je trhem ostře vnímáno a po zásluze negativně odměněno,“ dodává Petr Sklenář.