Navigace

Týdenní přehled - 1. týden

Dění na světovém trhu

Akciové trhy i na začátku nového roku pokračovaly ve velmi volatilním obchodování bez pevného trendu. Jedním ze zdrojů výkyvů byly obavy z vývoje čínské ekonomiky. Hned ve středu 2. ledna to byla slabá data z čínského průmyslu, ve čtvrtek náladu na trzích zhoršil technologický gigant Apple, který oznámil snížení výhledu kvůli slabší poptávce v Číně. Naopak v pátek pozitivní sentiment na trzích podpořily velmi silné výsledky z amerického trhu práce, a akciové indexy tak v pátek globálně rostly kolem 2-3 % a odmazaly hluboké propady ze čtvrtka.

Celkově americké akciové indexy zůstaly za první týden v lednu bez větší změny. Evropské akciové indexy si připsaly drobné růsty kolem 1 % t/t. Domácí index PX v pátek uzavřel na 1004 bodech (+1,8 % t/t).

 

Společnosti na BCPP

V Praze byl začátek roku poměrně chudý na korporátní zprávy. Nejvíce rostly akcie Erste Group (+5,4 % t/t na 787 Kč). Wilhelm Rasinger, člen dozorčí rady Erste Group, koupil 1000 ks akcií banky za cenu 28,4 EUR za akcii. Nákupy vlastních akcií ze strany zástupců společnosti jsou pro trh pozitivním signálem, nicméně za růstem titulu v uplynulém týdnu vidíme spíše technickou korekci předchozích výprodejů.

Naopak jedinou akcií, která zakončila uplynulý týden v červeném teritoriu, byl bez jakékoliv fundamentální zprávy Stock Spirits (-0,8 % t/t na 60,9 Kč). Titul přerušil dosavadní růst, který následoval po zveřejnění výsledků za 3Q na začátku prosince.

Také příští týden by měl být relativně klidný. Na středu je naplánován další obchodní den na trhu Start. Tentokrát se o přízeň investorů neuchází žádná nová společnost a obchodovat se tak bude s 5 tituly, které jsou na trhu již nyní. V budoucnu by obchodování mělo probíhat jednou měsíčně.  

 

Výhled

V příštím týdnu očekáváme, že se do popředí opět dostane téma brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová se totiž do 21. ledna musí pokusit v parlamentu prosadit svoji dohodu s EU o podmínkách odchodu Velké Británie. K tomu jí zatím chyběla podpora. Pokud budou zprávy naznačovat, že se jí nepodařilo zákonodárce přesvědčit, zvýší se pravděpodobnost tzv. tvrdého brexitu a trhy mohou opět znervóznět. Mezitím by se od pondělí 7.1. měla obnovit vyjednávání mezi vládami USA a Číny o clech. Mezi oběma zeměmi zatím platí „příměří“ s tím, že po 90 dní, kdy mohou vyjednávat, na sebe nebudou uvalovat nová cla. Trhy budou citlivé na to, jakým směrem se jednání ubírají. Ve středu zveřejní centrální banka USA Fed zápis ze svého prosincového zasedání, které doplní pohled banky na sílu ekonomiky. Konečně, prezident Trump bude jednat se členy Kongresu o potenciálním znovuotevření vládních úřadů při sporu o rozpočet. V USA rovněž pomalu začne výsledková sezóna za 4. kvartál (a celý rok) 2018. V příštím týdnu oznámí výsledky jediná velká společnost, a to Delta Air Lines (čtvrtek). Celkově jsme názoru, že na trhy může přijít mírné uklidnění po volatilním začátku roku. Trh je však nyní citlivý na jakákoli rizika včetně makrodat.

Z makroekonomické oblasti budeme sledovat v pondělí německé maloobchodní tržby za listopad (oček. -0,4 % r/r po +5 %), německé průmyslové objednávky za listopad (oček. -0,1 % m/m po +0,3 %) a v USA index nákupních manažerů ISM ve službách za prosinec (oček. 59,5 b. po 60,7). V dalších dnech mají být v USA zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a prodeje nových domů, avšak vzhledem k uzavření některých vládních úřadů není známo přesné datum. V úterý bude na řadě v Německu průmyslová výroba za listopad (oček. -2,6 % r/r po -2,7 %) a ve středu obchodní bilance. V pátek se vrátí pozornost do USA, kde bude zveřejněna spotřebitelská inflace za prosinec (oček. +1,9 % r/r po 2,2 %).