Navigace

Týdenní souhrn

 Dění na světovém trhu

Tak jak v předchozích týdnech i tento ovlivňovaly finanční trhy podobná témata a tovyjednávání mezi Čínou a USA o nastavení obchodní politiky, brexit a výsledková sezóna. Co se týká prvně jmenovaného, tak kvůli oslavám čínského nového roku jednání neprobíhala. Nicméně prezident Trump prohlásil, že se s čínským protějškem Si Ťin-pchingem nestihnou setkat do konce ochranné lhůty (konec února). To by mohlo znamenat, že od 1. března začnou platit vyšší cla (z 10 % na 25 %). To pro trh není pozitivní informace a indexy podle toho také reagovaly a eliminovaly zisky z úvodu týdne. Brexit tento týden velkou roli nehrál, jednání pokračují a bude se jednat dál. Výsledková sezóna vyznívá pozitivně, když 72 % firem (USA), které již reportovaly, překonaly očekávání. V Evropě měly na finanční trhy negativní vliv zveřejněné makroekonomické ukazatele, zejména špatná čísla z německého průmyslu. Americké indexy odepsaly za týden řádově desetiny procenta, evropské na tom byly hůře a ztratily kolem 1 %. Německý DAX ovlivněn horšícím se průmyslem spadl o téměř 3 % t/t. Hlavní pražský index PX negativnímu sentimentu statečně odolával a uzavřel týden s jen mírnou ztrátou (-0,1 % t/t, 1 046,82 bodů).

 

Společnosti na BCPP

V Praze byl uplynulý týden ve znamení výsledkové sezóny. Ve středu zveřejnila svá čísla za 4Q Moneta. Čistý zisk ve výši 837 mil. Kč byl nad odhady trhu zásluhou lepších úrokových výnosů a výnosů z poplatků. Management navrhne dividendu ve výši 6,15 Kč na akcii (8% hrubý dividendový výnos), výrazně více oproti předchozí indikaci (5,6 Kč). Také střednědobý výhled na tento a další roky je mírně lepší než doposud. Akcie reagovaly na výsledky pozitivně, nicméně ve zbytku týdne většinu zisků vrátily a uzavřely na úrovni 77,4 Kč (+0,5 % t/t).

 CME reportovalo také v úterý. Tržby meziročně rostly o 3 % na 228 mil. USD a provozní zisk (EBITDA) o 19 % r/r na 91 mil. EUR, výrazně více než analytici očekávali. Management očekává letos další dobrý rok v hospodaření a také výhled růstu EBITDA v rozmezí 10 – 12 % je mírně nad naší dosavadní projekcí. Akcie přidaly za celý týden přes 4 %.

 Ve čtvrtek se s výsledky za 4Q přidala Komerční banka a také investory potěšila. Čistý zisk ve výši 3 951 mil. Kč byl výrazně nad odhady a stejně jako u Monety za tím stály především lepší úrokové výnosy. Ze zisku minulého roku management navrhne vyplatit dividendu ve výši 51 Kč na akcii (5,4% hrubý dividendový výnos), což odpovídá dříve deklarovanému 65% výplatnímu poměru z čistého zisku. Akcie KB rostly především na začátku týdne a po solidních výsledcích investoři spíše vybírali zisky. V souhrnu však akcie za celý týden udržela alespoň část růstu (+1,1 % na 925 Kč).

 Nejvíce rostly akcie Kofoly (+4,5 % t/t na 303 Kč) po oznámení prodeje 100% podílu ve společnosti Hoop Polska. Trh vnímá pozitivně, že se společnosti konečně podařilo najít zájemce o problematická polská aktiva. Naopak nejhorší výkonnost předvedly akcie VIG (-3,5 % t/t na 534 Kč), které na rozdíl od bank, které byly podpořeny solidními výsledky, následovaly negativní sentiment ve finančním sektoru v Evropě. Nedařilo se také Stock Spiritu (-3,4 % na 65,1 Kč), který korigoval předchozí růsty.

 

 Výhled na příští týden

V příštím týdnu se mohou objevit nové zprávy o vyjednávání mezi vládami USA a Číny poté, co v Číně skončí oslavy nového roku. Nicméně výrok prezidenta Trumpa, že do 1.3. se již nesetká s čínským protějškem Si Ťin-pchingem, naznačuje, že k průlomu ve vyjednávání zřejmě nedojde. Do 1. března totiž platí dočasné „příměří“, kdy se obě strany zavázaly nezvyšovat cla a vyjednávat. Po tomto datu je situace nejistá, což může na ceny rizikových aktiv nadále negativně doléhat. Na konci příštího týdne může opět dojít k uzavření vládních úřadů v USA, pokud do té doby nedojde k dohodě o novém rozpočtu. Vzhledem k trvajícím sporům mezi republikány a demokraty je riziko uzavření úřadů vysoké. Britský parlament bude příští čtvrtek hlasovat o alternativách k dohodě o brexitu, kterou nedávno odmítl. Avšak nadále trvá odmítavý postoj Evropské komise i zemí EU k možnému přejednání dohody se Spojeným královstvím. Týmy vyjednavačů se mají znovu sejít až koncem února, a příští týden proto neočekáváme dosažení jasného plánu na potenciální upravenou dohodu. Dále bude pokračovat výsledková sezóna za loňský rok, kdy mezi největšími jmény budou v USA Coca Cola, PepsiCo či Cisco Systems, v Evropě pak celá řada společností v čele s Airbusem, Lufthansou, Renaultem či Credit Suisse a Allianz. Na příští týden máme celkově neutrální výhled s tím, že pozitivní trend na amerických trzích z posledních týdnů může být vyvážen obavami ze stále nedořešeného obchodního sporu USA-Čína.

 Na pražské burze bude mít příští týden výsledková sezóna pauzu. V úterý proběhne obchodování na trhu Start pro menší společnosti, které se koná pravidelně jednou měsíčně. Na trh nebudou uvedeny nové firmy, ale bude možnost obchodovat s již přijatými emisemi.

 Týden bude chudší na makroekonomická data. Investoři budou sledovat nejprve ve středu inflaci za leden v USA (oček. +1,5 % r/r po 1,9 %). Ve čtvrtek přijdou na řadu nejdříve obchodní data z Číny za leden (vývozy oček. -2,7 % r/r po -4,4 %, dovozy -11 % r/r po -7,6 %), poté růst HDP za 4Q18 v Německu (oček. +0,1 % m/m po -0,2 % m/m ve 3Q18) a odpoledne pak americké maloobchodní tržby za prosinec (oček. +0,1 % m/m po 0,2 %). Týden pak zakončí v USA průmyslová výroba za leden (oček. +0,1 % m/m po 0,3 %) a spotřebitelská důvěra dle Univerzity v Michiganu za únor (oček. 94 b. po 91,2 b.) v pátek.