Navigace

Brexit stále dělá investorům vrásky

Velká Británie si zatím neujasnila, jaký chce zaujmout postoj vůči Evropské unii. Moc času už jí nezbývá a trhy musí počítat i s variantou tvrdého brexitu. Další velkou neznámou je termín vrcholné schůzky USA a Číny, na níž by došlo k podpisu obchodní dohody obou zemí. Analytici nevylučují, že by se mohla uskutečnit už v dubnu.

Británie k 29. 3. z Evropské unie nevystoupila. Je nutno říci, že její zákonodárci vlastně ani nevědí, co chtějí. V průběhu března proběhlo několik hlasování, která odmítla každý předložený návrh. Tedy kromě lehce upravené původní dohody i tzv. tvrdý brexit. Dále proběhla nezávazná hlasování dolní komory, která měla určit, jaký scénář se má zvolit proto, aby k nějaké shodě došlo. Ale ani z tohoto hlasování nevzešel scénář, který by byl natolik silný, aby ho podpořila většina. A tak jsme v případě brexitu stále na stejném bodě. „Země má odklad do 12. 4., aby si ujasnila, jaký chce zaujmout postoj vůči EU, ale jak jsme zmínili výše, tak akceptovatelný scénář prozatím nenalezla. Jako nepříznivou zprávu vnímáme, že země může nakonec podstoupit takzvaný tvrdý brexit, tedy opuštění EU bez dohody. Tento scénář nadále vnímáme jako rizikový a očekávali bychom negativní reakci trhu, která by odpovídala nejistotě, jež by událost doprovázela,“ říká hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.   

Ani v druhém sledovaném tématu nedošlo v březnu k významnějšímu posunu. Trhy vyčkávají na oznámení vrcholné schůzky obou prezidentů. Právě ta by mohla ukončit dlouhé čekání na finální verzi očekávané obchodní dohody mezi oběma zeměmi. Odezvy jsou prozatím chladné a nelze vyloučit, že ani duben nebude vhodný pro zmíněnou schůzku obou vrcholných zástupců. Různé komentáře naznačují, že není kam spěchat a je důležité, aby finální dohoda byla přínosná pro tu či onu stranu. Prezident Trump si samozřejmě nenechá ujít příležitost rychle přispěchat s pozitivním komentářem, jak vyjednávání postupují dobře. V březnu tedy žádný významnější posun. 

 

Zaostřeno na centrální banky

Fed potvrdil svůj předchozí obrat a přišel s holubičím komentářem. Nejen že již nebude letos zvedat sazby, ale ukončí snižování své bilance. Jen připomínáme, že ještě ke konci minulého roku Fed naznačoval, že přistoupí zhruba ke třem zvýšením sazeb v tomto roce. Prudká otočka v plánu měnové politiky USA silně ovlivnila především dluhopisové trhy, kde výnos státního desetiletého dluhopisu země propadl z 3,2 % z listopadu 2018 na 2,4 % v březnu 2019.  

ECB sice sazby dle očekávání neměnila, ale přišla s ještě více holubičím komentářem. Tím je ponechání současné úrovně sazeb přinejmenším do konce letošního roku, přičemž diskutovala o prodloužení současného stavu až do března 2020. „Jen připomínáme, že dřívější vhled bylo ponechání nezměněných sazeb do léta letošního roku,“ upozorňuje hlavní ekonom.   

ČNB sazby dle očekávání nezměnila. Rovněž se dle očekávání odvolala na externí vlivy, které mohou mít nepříznivý vliv na domácí ekonomiku, resp. na měnovou politiku.    

 

Akcie přešlapují na místě

Akciové trhy v březnu relativně k předešlým měsícům spíše přešlapovaly na místě. Absence výraznějších informací a konec výsledkové sezóny za 4. kvartíl nepřinesly většíší impulzy. Konkrétně pak americké indexy přidaly 0,1–2,6 %, v Evropě německý index DAX připsal 0,1 % a japonský Nikkei 225 odepsal 0,8 %. Výsledek měsíce předvedl opětovně čínský index Shanghai Composite +5,1 %. Čínské akcie těží z fiskální a monetární expanzivní politiky, která má stabilizovat tamní ekonomiku. Domácí index PX následoval vývoj na zahraničních trzích a přidal za březen 0,3 %.

 

Propad výnosů byl výrazný

Americká výnosová křivka dluhopisů v březnu vytrvale klesala, nakonec v souhrnu propadla o 25–30 bodů a výnos 10letého dluhopisu se poprvé od prosince 2017 dostal pod 2,40 %. Fed dokončil svůj obrat v měnové politice, oficiálně potvrdil, že letos už neplánuje zvyšovat sazby, naopak v září zastaví proces snižování bilance. Trh se začal připravovat na variantu, že Fed do konce roku začne úrokové sazby snižovat. Kreditní prémie se po předchozím poklesu stabilizovaly na 4měsíčních minimech.

Holubičí tón zasedání ECB a série slabých čísel z ekonomiky vedly k poklesu výnosů o 10–25 bodů napříč celou eurozónou. Výnos 10letého německého dluhopisu po 3 letech klesl do záporných hodnot (−0,07 %). Také v Evropě se kreditní prémie stabilizovaly po předchozím poklesu na nejnižších úrovních od začátku listopadu.

K posunu došlo i u dluhopisů ve střední Evropě, ovšem výnosy státních dluhopisů klesly méně, asi jen o 5–10 bodů, pouze u části polské křivky byl pokles hlubší. Domácí trh bez reakce přešel zasedání ČNB na konci března.

„Globálně došlo k obratu, významné centrální banky se vrátily k holubičí rétorice, Fed zastaví proces snižování bilance a ECB zpustí další kolo půjček bankám. Na druhé straně propad výnosů byl výrazný a může dojít alespoň k mírné korekci,“ konstatuje Petr Sklenář.

Komodity bez větší změny

Komoditní trhy pokračovaly v klidném vývoji, široké indexy zůstaly bez větší změny, i když vývoj za jednotlivé komodity byl rozdílný. Cena ropy pokračovala v pozvolném růstu, meziměsíčně vzrostla v průměru o 4 % a postupně se dostala na nejvyšší úrovně od poloviny listopadu (Brent – 68 USD, WTI – 60 USD). Technické kovy zůstaly v průměru beze změny, drahé kovy naopak ztratily 2 %. Cena zlata (−2 %) kolísala v pásmu kolem 1300 USD, ale v posledním týdnu ztrácela a skončila na 1290 USD. Ztráty v průměru kolem 2 % zaznamenaly zemědělské plodiny.

„Krátkodobý výhled bude ovlivněn vývojem na finančních trzích a sentimentem kolem americko-čínské obchodní války. Důležitým faktorem pro ceny komodit zůstává vývoj kurzu dolaru. Střednědobý výhled komodit zlepšuje poslední stimul hospodářské politiky v Číně,“ uvádí Petr Sklenář.

V telekomunikacích je živo

Z akcií se tentokrát podíváme na O2 CR, které zakončily březen na úrovni 249,5 Kč, což představovalo meziměsíční růst o 1,6 %.

Stejně jako v únoru byly tématem března ceny za datové služby. Do této problematiky se nadále zaplétají vrcholní politici země včetně premiéra Babiše, který inicioval schůzky se zástupci mobilních operátorů, aby si nechal vysvětlit současný stav a případně zvolil vhodnou strategii.

ČTÚ v březnu oznámilo, že výsledky testu mobilního velkoobchodního trhu naznačují, že by mohly na trhu existovat firmy, které disponují významnou tržní silou. ČTÚ bude po dobu jednoho měsíce sbírat připomínky a jejich vypořádání zveřejní. Současně bude informovat i o dalším postupu. Možnost další regulace velkoobchodních podmínek v rámci mobilních dat jsou jednou z možností, jak dále reagovat na situaci právě kolem cen datových služeb. Nelze vyloučit, že další potenciálně cenový tlak může vést k ovlivnění ziskovosti v segmentu.

„Pro nás překvapivě ani v březnu nedošlo ke zveřejnění návrhu managementu na hrubou dividendu. Nadále očekáváme celkovou hrubou dividendu ve výši 21 Kč, což představuje 8,4% hrubý dividendový výnos,“ říká Petr Sklenář.

Prozatím není známo datum zveřejnění výsledků, ale očekává se, že by to mohlo být ke konci dubna (vloni to bylo 27. 4). V prvním kvartále se bude nadále sledovat, jak se společnosti daří krotit náklady a zvyšovat odbyt datových služeb. V těchto úrovních analytici nečekají výraznější změnu minulých trendů, tedy udržení solidní ziskovosti. U příležitosti výsledků by společnost mohla zveřejnit návrh managementu na hrubou dividendu.

„Nadále považujeme O2 CR za především zajímavou dividendovou alternativu na domácím akciovém trhu. S očekávaným celkovým hrubým dividendovým ročním výnosem přes 8 %, který by si společnost měla udržet po několik dalších let, se domníváme, že by mohla dále přilákat kupce,“ dodává Sklenář.

 

Erste Group se jeví podhodnocena

Zmíníme se také o Erste Group. Po výrazném růstu v prvních dvou měsících roku se v průběhu března její akcie stabilizovaly a uzavřely měsíc se ztrátou 0,6 % na úrovni 840 Kč. Nicméně hned v prvních dubnových dnech růst pokračoval.

Pozornost investorů se upínala zejména k Rumunsku, kde došlo k výraznému snížení bankovní daně oproti původnímu návrhu. Sazba daně by měla být pro Erste na úrovni 0,4 % a měla by se platit z finančních aktiv očištěných o hotovost, státní dluhopisy a některá další aktiva. Celkový dopad do hospodaření Erste tak bude výrazně nižší, než se dříve uvažovalo.

Další pozitivní zprávou bylo zvýšení výhledu ratingu Rumunska z „negativní“ na „stabilní“ od agentury S&P. Současný rating Rumunska od S&P je na úrovni „BBB−“, což je nejnižší investiční stupeň, a Rumunsku tak hrozilo, že se dluhopisy země dostanou do neinvestičního pásma. Riziko snížení ratingu se výrazně zvýšilo po překvapivém oznámení sektorových daní a dalších opatření ke snížení deficitu státního rozpočtu v prosinci minulého roku.

Po skončení dosavadní nejistoty ohledně dopadu rumunské bankovní daně se investoři mohou opět více soustředit na fundament banky. „Z našeho pohledu zůstává Erste Group stále podhodnocena vzhledem k očekávanému růstu zisku, solidní kapitalizaci a zvyšující se dividendě,“ hodnotí banku Petr Sklenář.

 

Dubnové výhledy

V dubnu se bude řešit především brexit. Již 12. 4. končí aktuální prodloužená lhůta pro Británii. Ta by měla představit další plán pro možné opuštění EU. Verzí je stále mnoho a bohužel se nedá aktuálně vyloučit ani odchod bez dohody, který by byl vnímán jako negativní scénář především pro evropská riziková aktiva. 

Pořád existuje šance, že by v dubnu mohlo dojít k vrcholné schůzce USA a Číny a podpisu obchodní dohody obou zemí. Investoři budou možné setkání sledovat. Nelze vyloučit, že konkrétní znění může vyvolat prodejní vlnu z naplnění očekávání. 

Aktuální očekávání výsledkové sezony za 1. kvartál jsou prozatím spíše zdrženlivá. Důvodem je již meziročně vyšší základna ovlivněná daňovou reformou v USA, která je platná již od prvního kvartálu loňského roku. Dalším důvodem jsou zhoršená obchodní data mezi USA a Čínou, což může přinést nepříznivé výsledky i do konkrétních firem. „Náš výhled je proto opatrný a protentokráte nečekáme, že by zveřejněné výsledky měly přinést vlnu optimismu,“ vysvětluje Sklenář. 

ECB ani Fed by na svých zasedáních neměly přinést nové informace. Obě banky by měly zůstat v holubičím tónu.

„Celkově jsme na duben nadále opatrní. I při dohodě mezi USA a Čínou nemusí na trhu panovat bezbřehý optimismus vzhledem k tomu, že většinu z této informace již trh zacenil. Současně by mohl brexit nadále dělat vrásky. Otazníkem pro nás zůstává výsledková sezona za 1. kvartál, která by nemusela být pozitivní vzpruhou, jako tomu bylo v posledních několika čtvrtletích,“ doplňuje hlavní ekonom.