Navigace

Hvězdy Art Indexu v červnu nabízejí mimořádná díla

Po květnové smršti korunované českým aukčním rekordem v podobě prodeje plátna Františka Kupky Plochy příčné II za 65 milionů korun, aukční sezona pokračuje červnovými akcemi. V nabídce je řada skvělých děl, a překvapit mohou především mladší tvůrci zastoupení v aktuálním žebříčku J&T Banka Art Indexu.

Mladé umění nabídne téměř každá červnová aukce. Hned několik šancí pořídit si skvělá umělecká díla za dobré peníze budete mít na aukci 1. Art Consulting, která je plánována na 9. června. V nabídce je téměř 200 položek, mezi nejdražšími najdeme několik vzácných rukopisů z dob husických či z třicetileté války. Zajímavostí je také “Posudek na práci dr. Julia Suchého”, jehož autorem není nikdo jiný než Albert Einstein. Jeho vyvolávací cena je 300 tisíc.

Sběratelé umění by se však měli soustředit na jiné položky. Ze sběratelského hlediska jsou mimořádným dílem například Barvy krve od Václava Stratila, který v letošním žebříčku J&T Banka Art Index obsadil 41. příčku.

“Stratil je nepřehlédnutelnou postavou současné umělecké scény, malíř, konceptuální umělec, portrétní a výtvarný fotograf i performer. Jeho mnohovrstevnaté a rozmanité dílo prošlo v posledním čtvrtstoletí mnoha proměnami. Barvy krve jsou vytvořeny na jednom kusu papíru tuší a barevným pásem oleje připomínajícím právě pruhy krve. V barevné části se autor inspiroval Rembrandtovým chiaro scuro,” uvádí odborná expertiza galerie. Vyvolávací cena vizuálně působivého díla je 450 tisíc korun.

 

Bezejmenný Nikl

Ve stejný den jako 1. Art Consulting pořádá dražbu také aukční dům Sýpka. Také zde je v nabídce téměř 200 děl, často se jedná o design či starožitnosti. Ze současných tvůrců zastoupených v Art Indexu se můžete těšit na mimořádný bezejmenný obraz Petra Nikla z roku 2004, který pochází ze sbírky Nadace pro současné umění Praha, která koncem 90. let 20. století zakládala svoji sbírku a zaměřila se na díla současných autorů. Nadaci se podařilo získat mimořádnou kolekci špičkových děl, jejichž ceny dnes dosahují mnohonásobku dřívějších cen. “Prodej tohoto díla přispěje na rekonstrukci budovy v Praze sloužící jako výzkumné a výstavní centrum nadace,” prozradila nadace. Vyvolávací cena je 180 tisíc, podle odhadů by se cena plátna měla vyšplhat na 220 až 300 tisíc korun.

 

Hejtmánek nabízí Hábla i Kinteru

Již 6. června se uskuteční aukce Arthouse Hejtmánek. Nejdražší položkou se má stát Akce I (Vajíčko) Mikuláše Medka s vyvolávací cenou osm milionů korun. Ze současných tvůrců pak nejzajímavějšími položkami bude obraz Zlaté hory Patrika Hábla s vyvolávací cenou 85 tisíc korun.

“Patrik Hábl patří k nejvýraznějším tvářím současné české malby pracující s obrazem i jeho prostorovým umístěním: samostatná výstava v Dox; Bienále v Pekingu a výstava v Kyotu, 2015. Iniciační obraz Zlaté hory vznikl po návratu z Číny. Hora se stává středobodem vesmíru a během následujících let v tomto obraze ještě využil svou objevenou techniku vytrhávání plátna, kdy autor zkoumá zasychání a rozpínání olejových barev,” stojí v aukčním katalogu.

Zajímavou příležitost pak Arthouse Hejtmánek nabízí fanouškům Krištofa Kintery. Jeho díla jdou v posledních letech cenově nahoru a najít něco s vyvolávací cenou pod 100 tisíc již je téměř zázrak. Hejtmánek však nabízí Kinterův objekt nazvaný Nic s vyvolávací cenou 70 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že je o jeden z artefaktů vystavených na mimořádné a mimořádně úspěšné výstavě Nervous Trees v Galerii Rudolfinum, je pravděpodobné, že konečná cena bude mnohem vyšší.

 

Ambice mladých i unikát od Kovandy

Za statisícové částky se budou dražit i díla dalších významných žijících tvůrců, jako jsou Vladimír Kokolia (Západ slunce na Rodeo Beach s vyvolávací cenou 340 tisíc) nebo Jan Merta (Muž bez vlastností II za 650 tisíc).

Ambiciozním pokusem je prodej Kolaborativního obrazu Jiřího Černického a Ladislava Vondráka z loňského roku. Mladý obraz pochází přímo z ateliéru autora a jeho cena bude začínat na 150 tisících. Nestává se příliš často, že by do aukcí šly obrazy přímo od autorů.

Na 380 tisících pak bude začínat olej na plátně Útěcha od Jiřího Kovandy, který letos poprvé přišel o prvenství v Art Indexu, když jej vystřídala jeho žačka Eva Koťátková.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.